Dlaczego warto czytać komiksy na czytnikach ebooków?

Komiksy cieszą się obecnie rosnącą popularnością. Na miejscowym rynku znajdziemy zarówno tytuły rodzimych autorów, jak również tłumaczenia mangi oraz najlepszych amerykańskich i europejskich komiksów. Chociaż wielu miłośników komiksów lub je kolekcjonować, kupowanie ich w wersji elektronicznej posiada wiele zalet. Przekonaj się, jak wygląda czytanie komiksów na najlepszych czytnikach ebooków

Dlaczego warto czytać komiksy na czytnikach ebooków?

Komiksy cieszą się obecnie w naszym kraju rosnącą popularnością. Na miejscowym rynku znajdziemy zarówno tytuły rodzimych autorów, jak również tłumaczenia najlepszych amerykańskich i europejskich komiksów. Szczególną sympatię wzbudzają w czytelnikach mangi, czyli komiksy pochodzące z Japonii. Co ciekawe, wiele z nich jest wydawanych z oryginalnym japońskim kierunkiem drukowania znaków (od prawej do lewej strony). To powoduje, że przyzwyczajenie się do ich sprawnego czytania może zająć trochę czasu.

Komiksy na czytnikach ebooków
Komiksy na czytnikach ebooków

Podobnie jak normalne książki, komiksy coraz częściej wydawane są również w wersji elektronicznej. W swoich ofertach posiadają je obecnie wszystkie najlepsze księgarnie internetowe w Polsce, takie jak Woblink, Nexto czy Virtualo. Dzięki temu dostęp do tego typu publikacji staje się coraz łatwiejszy.

Dlaczego warto czytać komiksy na czytnikach ebooków?

1. Duża mobilność

Ponieważ komiksy zawierają mnóstwo ilustracji, a niewiele tekstu (najczęściej są to po prostu chmurki z dialogami bohaterów), czyta się je znacznie szybciej od zwykłych książek. Jeżeli w związku z tym oczekujemy od komiksów rozrywki na długie godziny (np. w czasie podróży), musimy zabrać ich ze sobą przynajmniej ich kilka sztuk.

Kilka papierowych wydań komiksów
Kilka papierowych wydań komiksów

Jak łatwo sobie wyobrazić, noszenie w torbie lub plecaku kilku wydań komiksów to całkiem spory ciężar. Aby nie musieć sobie z nim radzić, warto zastanowić się nad zakupem czytnika ebooków.

2. Ekologiczność

Chociaż w większości komiksów znajduje się niewiele tekstu, są to często grube książki, których wydrukowanie wymaga zużycia mnóstwa papieru. To dlatego na Zachodzie często drukuje się je na nieco gorszym papierze pochodzącym z recyklingu. W naszym kraju jest jednak inaczej. Ponieważ miłośnicy komiksów szczególnie cenią ich walory estetyczne, wydawcy przeważnie decydują się na drukowanie ich na grubym, dobrym jakościowo papierze. Niestety pozyskiwanie odpowiednich ilości papieru wymaga wycinki drzew, co z kolei negatywne wpływa na środowisko.

Czytanie komiksów na czytniku PocketBook
Czytanie komiksów na czytniku PocketBook

3. Łatwa dostępność

Chociaż wielu fanów mangi i komiksów lub je kolekcjonować, kupowanie tego rodzaju publikacji w formie elektronicznej posiada różne zalety. Najważniejszą z nich jest ich łatwa dostępność. Sprzedażą komiksów zajmuje się wiele popularnych księgarni internetowych, które starają się oferować je klientom w atrakcyjnych cenach.

Czytanie komiksów na czytniku PocketBook
Czytanie komiksów na czytniku PocketBook

Nie należy również zapominać, że gdy już kupimy komiks w wersji elektronicznej, będziemy w stanie czytać go na wielu różnych urządzeniach: komputerze, smartfonie lub tablecie i czytniku ebooków. Takie rozwiązanie okazuje się wyjątkowo wygodne, ponieważ w razie potrzeby możemy przenosić plik z komiksem z jednego urządzenia na drugie.


Uwaga: W niektórych przypadkach krawędzie komisków otwieranych na czytniku ebooków mogą być lekko ucięte. Taki problem pojawia się przede wszystkim na urządzeniach z mniejszymi wyświetlaczami. Aby go uniknąć, najlepiej jest zastąpić komiksy w formatach EPUB plikami CBZ lub CBR.


Najlepsze czytniki ebooków do czytania komiksów

Chociaż komiksy w wersji elektronicznej można odtwarzać na smartfonie, komputerze lub tablecie, znacznie lepiej jest to zrobić na jednym z polecanych czytników ebooków. Ponieważ elektroniczne czytniki książek są wyposażone w ekrany E Ink, można bez obaw czytać na nich nawet przez wiele godzin. Ponieważ wyświetlacze tego typu urządzeń przypominają zwykłą kartkę papieru, wykorzystywanie ich do czytania wiąże się z najwyższym komfortem dla naszego wzorku.

Wyświetlanie komiksów na czytniku ebooków oraz na smartfonie
Wyświetlanie komiksów na czytniku ebooków oraz na smartfonie

Chociaż czytniki ebooków nie pozwalają na odczyt kolorowych obrazów, otwierane na nich ilustracje z mangi i komiksów prezentują się naprawdę estetycznie. W rezultacie strata koloru wcale nie musi być wielkim ograniczeniem, które pozbawiłoby interesujące nas komiksy ich prawdziwego uroku.

Czytanie komiksów na czytniku PocketBook
Czytanie komiksów na czytniku PocketBook

1. Czytniki Kindle

Chociaż czytniki ebooków Kindle nie są przystosowane do obsługiwania plików z komiksami (CBR i CBZ lub PNG/JPG), istnieje możliwość, aby radzić sobie z nimi po przekonwertowaniu ich na pliki MOBI. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z darmowego narzędzia Kindle Comic Converter. Gdy już zmienimy format interesujących nas plików za pomocą programu, możemy przekopiować je na nasz czytnik ebooków, a następnie swobodnie z nich korzystać. Jeżeli komiksy i mangi nie wyświetlają się prawidłowo, mamy możliwość lepszego dostosowania ich do szerokości ekranu za pomocą regulacji wielkości marginesów.

2. Czytniki PocketBook

Odtwarzanie komiksów na najnowszych modelach PocketBooka to gwarancja wysokiej jakości graficznej publikacji i szybkości działania. Urządzenia pozwalają nam na odtwarzanie komiksów i mangi bez instalacji żadnych dodatkowych narzędzi. Chociaż pliki z publikacjami powinny otwierać się prawidłowo, mamy możliwość ręcznego dostosowania opcji ich wyświetlania do wielkości ekranu naszego czytnika ebooków. Pozwolą nam na to opcje edycji tekstu, które umożliwiają zmianę wielkości marginesów i wielkości czytanej strony.

Regulacja wielkości marginesów na czytniku ebooków PocketBook
Regulacja wielkości marginesów na czytniku PocketBook

Największym ograniczeniem czytania komiksów na czytnikach ebooków PocketBooka jest to, że możemy uruchamiać na nich jedynie pliki wyeksportowane z naszego komputera.

Czytanie komiksów na czytniku ebooków PocketBook
Czytanie komiksów na czytniku PocketBook

3. Czytniki Onyx Boox

Czytniki ebooków Onyx Boox to narzędzia, które szczególnie dobrze radzą sobie z obsługiwaniem mangi i komiksów. Są to urządzenia wyposażone w duże ekrany i pozwalające na daleko idącą personalizację ustawień wyświetlania tekstu. Ponieważ większość czytników Onyx Boox jest wyposażona w mocne procesory i dużo pamięci RAM, bez problemu radzą sobie one z odtwarzaniem ciężkich publikacji zawierających wysokojakościowe obrazy.

Podgląd menu na czytniku ebooków Onyx Boox
Podgląd menu na czytniku Onyx Boox

Ponieważ elektroniczne czytniki książek Onyx działają na Androidzie, umożliwiają one korzystanie ze sklepu Google Play. Znajdziemy tam szereg rożnych aplikacji do obsługi komiksów. Chociaż część z nich jest stworzona przede wszystkim na potrzeby smartfonów, niektóre sprawdzają się przyzwoicie na czytniku ebooków.

Czytanie komisków na czytniku Onyx Boox
Czytanie komisków na czytniku Onyx Boox

Google Play to jednak nie tylko aplikacje do czytania komiksów, lecz również sprzedające je w legalnej formie księgarnie internetowe. Większość z nich pozwala na to, aby w przypadku wątpliwości przed dokonaniem zakupów pobierać kilka pierwszych stron interesującego nas komiksu i za darmo się z nim zapoznać.

Dlaczego warto czytać komiksy na czytnikach ebooków? [Materiał wideo]

Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *