Jak wypożyczać ebooki w serwisie IBUK?

Chociaż serwis internetowy IBUK nie cieszy się takim zainteresowaniem jak Legimi, jest to jedno z najlepszych narzędzi do wypożyczania ebooków w ramach abonamentu. Stworzona przez Wydawnictwo PWN platforma zapewnia dostęp do prawie 70 tys. publikacji akademickich, czasopism, podręczników, reportaży i powieści w przystępnych cenach. Przekonaj się, jak z niej korzystać.

Jak wypożyczać ebooki w serwisie IBUK?

Czym jest IBUK?

IBUK to serwis internetowy uruchomiony w 2007 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Serwis działa na zasadzie subskrypcji i pozwala na wypożyczanie ebooków i czasopism w ramach abonamentu. Książki i tytuły prasowe możemy wypożyczać opłacając je pojedynczo lub dodając je do swojego abonamentu.

Chociaż podstawę zasobów serwisu IBUK stanowią podręczniki i publikacje akademickie, znajdziemy w nich również literaturę piękną, literaturę faktu, atlasy, przewodniki i poradniki. Oprócz czasopism i ebooków użytkownicy platformy mogą wypożyczać również audiobooki. Wkrótce po uruchomieniu serwisu, do współpracy z IBUK przystąpiło ponad 40 wydawców (głównie oficyny naukowe i akademickie).

Oferta serwisu IBUK

W bazie serwisu IBUK znajduje się prawie 70 tys. tytułów, w tym publikacji akademickich, książek naukowych, czasopism branżowych oraz ebooków z różnych dziedzin wiedzy. Materiały zostały zgrupowane w kilku przejrzystych kategoriach: Ekonomia i zarządzenie, marketing, pedagogika i psychologia, informatyka, medycyna, kryminały, fantastyka, nauka języków. Warto zaznaczyć, że w bazie serwisu znajdziemy również sporo ebooków do pobrania za darmo.

Ebooki akademickie w serwisie IBUK
Ebooki akademickie w serwisie IBUK

Zalety korzystania z serwisu IBUK szczególnie doceniają studenci. W jego zasobach znajduje się mnóstwo podręczników, artykułów, poradników i publikacji akademickich, które kosztują znacznie mniej od standardowych wydań drukowanych. Jeżeli w związku z tym od czasu do czasu szukamy konkretnej książki na studia, powinniśmy zacząć od sprawdzenia jej dostępności w serwisie IBUK. Opcja wypożyczania różnych publikacji w ramach abonamentu sprawdza się w tym przypadku idealnie, ponieważ często musimy uzyskać do nich tylko chwilowy dostęp lub wydrukować z nich kilka stron na potrzeby zajęć.

Drukowanie fragmentów ebooków w serwisie IBUK
Drukowanie fragmentów ebooków

W bazie platformy IBUK znajdziemy podręczniki z takich dziedzin, jak np. zarządzanie, marketing i reklama, public relations, informatyka i programowanie, filologie opcje, socjologia czy finanse i bankowość.

Czasopisma akademickie w serwisie IBUK
Czasopisma akademickie w serwisie IBUK

Warto wspomnieć, że w zasoby serwisu IBUK współtworzą również książki i artykuły w językach obcych (ponad 36 tys. tytułów po angielski oraz sporo tytułów niemieckich) oraz publikacje wydawnictw zagranicznych. W rezultacie możliwość korzystania z platformy z pewnością docenią osoby uczące się języków obcych lub chcące korzystać z publikacji obcojęzycznych w ramach swoich projektów naukowych. W radzeniu sobie z tego typu zadaniami pomoże również fakt, że użytkownicy serwisu IBUK uzyskują dostęp do wielu podręczników nauki języków obcych, zbiorów słownictwa lub rozmówek w wersji elektronicznej.

Opcje abonamentu

Serwis IBUK pozwala na wypożyczanie ebooków zarówno pojedynczo (już od 4, 92 zł), jak również w ramach abonamentu (od 19, 90 miesięcznie). Jeżeli zdecydujemy się na drugą opcję, będziemy mogli skorzystać z kilku różnych wersji abonamentu.

Wersje abonamentu w serwisie IBUK:

 • 1 miesiąc/5 ebooków: 19, 90 zł.
 • 3 miesiące/10 ebooków: 34,90 zł.
 • 5 miesięcy/15 ebooków: 44, 90 zł.
 • 6 miesięcy/30 ebooków: 79, 00 zł.

Jeżeli nie jesteśmy przekonani, czy platforma IBUK odpowiada naszym potrzebom, możemy wypróbować ją przez 7 dni w ramach darmowego okresu próbnego. W tym czasie przekonany się, czy dostępne w serwisie funkcje są w stanie ułatwić nam naukę i pracę.

Opcje dostępu do ebooków w serwisie IBUK:

 • Kup i pobierz.
 • Wypożycz (24 godziny, tydzień, miesiąc, 5 miesięcy). Po wypożyczeniu ebooka możemy czytać go online w aplikacji myIBUK.
 • Zapłać SMS-em. Po opłaceniu dostępu do ebooka SMS-em uzyskujemy do niego dostęp na 24 godziny w aplikacji myIBUK.
 • Wypożycz w ramach abonamentu.

Jak wypożyczać ebooki w serwisie IBUK?

Wypożyczanie czasopism i artykułów, ebooków i audiobooków w serwisie IBUK nie wymaga wielkich umiejętności, a wypożyczone pliki już po chwili są gotowe do czytania. Podstawą obsługi platformy jest aplikacja myIBUK, którą możemy uruchomić w przeglądarce internetowej lub na smartfonie. To właśnie w niej znajduje się wirtualna półka z wypożyczonymi książkami, która pozwala nam zarządzać nimi w wygodny sposób. Ebooki są dostępne w formatach ePUB, MOBI, PDF, IBUK oraz IBUK PLUS oraz mp3 (w przypadku audiobooków). Po wypożyczeniu książki możemy korzystać z niej również w trybie offline (w aplikacji myIBUK), a po jej zakupie jesteśmy w stanie pobrać ją na dysk naszego komputera.

Wypożyczanie ebooka w serwisie IBUK
Wypożyczanie ebooka

Aby wypożyczyć ebooka w serwisie IBUK, powinniśmy odszukać go na stronie głównej, a następnie otworzyć jego kartę. Jeżeli mamy opłacony abonament i nie wyczerpaliśmy limitu książek, możemy dodać daną publikację do abonamentu. Aby to zrobić, musimy jedynie nacisnąć na ikonę DODAJ DO ABONAMENTU na środku ekranu (ikona pod informacjami na temat książki).

Jeżeli natomiast chcemy wypożyczyć książkę pojedynczo, powinniśmy zwrócić uwagę na ramkę po prawej stronie. Uszeregowano w niej różne opcje dostępu do publikacji, które możemy dobrać pod kątem naszych preferencji. Cena dostępu do książki w wersji elektronicznej jest uzależniona od dwóch czynników: tego, na jak długo ją wypożyczamy, oraz tego, ile stron chcielibyśmy z niej wydrukować.

Opcje wypożyczenia ebooka w serwisie IBUK
Opcje wypożyczenia ebooka

Przykładowe formy dostępu do ebooka Zarządzanie zasobami ludzkimi:

 • 5 miesięcy + 20% stron wydruku: 39, 95 zł.
 • Miesiąc + 15 stron wydruku: 23, 97 zł.
 • Tydzień + 10 stron wydruku: 7, 99 zł.
 • 24 godziny + 5 stron wydruku: 4, 92 zł.
 • 24 godziny przy płatności SMS-EM: 6, 15.

Gdy już opłacimy koszty wypożyczenia, książka w wersji elektronicznej natychmiast pojawi się na naszej wirtualnej półce w zakładce lub aplikacji myIBUK. Od tej pory możemy korzystać z niej w chmurze online (lub offline w aplikacji). Po zakończeniu okresu wypożyczenia, książka po prostu z niej zniknie.

Wirtualna półka z książkami w serwisie IBUK
Wirtualna półka z książkami

Wszystkie wypożyczane z serwisu IBUK ebooki są oznaczone znakami wodnymi i zabezpieczone Adobe DRM. Udostępnianie ich w sieci jest zakazane.

Aplikacja do czytania ebooków IBUK

Narzędzie do przeglądania czasopism i ebooków w aplikacji IBUK jest proste w obsłudze i przejrzyste. Gdy otworzony daną publikację z naszej wirtualnej półki, po prawej stronie zobaczymy pasek menu z podstawowymi opcjami do jej obsługi. Z jego pomocą dodamy w książce zakładki, wyszukamy w niej dowolne terminy, zmienimy opcje widoku tekstu (przybliżanie lub oddalanie, powiększanie tekstu), jednym kliknięciem przejdziemy do spisu treści i wydrukujemy wybrane strony.

Czytanie ebooka w aplikacji myIBUK
Czytanie ebooka w aplikacji myIBUK

Ogromną zaletą serwisu IBUK jest to, że poza dostępem do czasopism i ebooków, zapewnia on również możliwość korzystania z licznych funkcji dodatkowych, które bardzo przydają się w nauce, studiach czy działalności akademickiej. Platforma pozwala nam m. in. na na wygodne robienie w książkach notatek, kopiowanie ich bibliografii, tworzenie przypisów i adnotacji.

Spis treści ebooka w aplikacji myIBUK
Spis treści ebooka

Funkcje obsługi ebooków w serwisie IBUK:

 • Drukowanie fragmentów czasopism i ebooków.
 • Oznaczanie i tagowanie fragmentów ebooków.
 • Robienie w książkach notatek.
 • Wygodne sprawdzanie wszystkich podkreślonych fragmentów i stworzonych notatek.
 • Udostępnianie fragmentów czasopism i ebooków w mediach społecznościowych.
 • Kopiowanie pełnej bibliografii cytowanych publikacji.
 • Wygodne przeszukiwanie treści czasopism i ebooków.

Należy jednak zaznaczyć, że część z powyższych funkcji jest dostępna jedynie dla osób korzystających z abonamentu.

Zakładka w ebooku w serwisie IBUK
Zakładka w ebooku

Aby podkreślić fragment ebooka, powinniśmy oznaczyć go poprzez przytrzymanie lewego przycisku myszy. Gdy to zrobimy, na ekranie pojawią się opcje Zaznacz lub Notatka (a po rozwinięciu również Udostępnij lub Cytuj). Podgląd wszystkich naszych podkreśleń i notatek znajduje się w spisie treści. Możemy również do niego przejść za pomocą ikony w lewym dolnym rogu ekranu.

Podkreślenia i notatki w aplikacji myIBUK
Podkreślenia i notatki

W trakcie czytania artykułów i ebooków możemy korzystać z Bazy Wiedzy PWN. Znajdziemy w niej objaśnienia różnych nieznanych terminów, które będziemy mogli wyświetlić bez opuszczania książki. Ponieważ w serwisie IBUK znajduje się sporo wymagających w lekturze publikacji naukowych, możliwość wygodnego posiłkowania się Bazą Wiedzy PWN okazuje się niezwykle przydatna.

Podgląd notatek w aplikacji myIBUK
Podgląd notatek

Obsługa serwisu IBUK na czytnikach ebooków

Chociaż nie jesteśmy w stanie uruchomić aplikacji myIBUK bezpośrednio na czytniku ebooków (została ona stworzona pod kątem smartfonów, komputerów i tabletów), po pobraniu ebooków na dysk w formacie ePUB lub MOBI możemy je na niego przenieść. Z tej możliwości uda nam się jednak skorzystać wyłącznie wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup ebooka w serwisie IBUK. W przypadku wypożyczania plików musimy ograniczyć się do tych urządzeń, które są w stanie obsługiwać aplikację myIBUK.

Autor: Kuba
Źródło: IBUK.PL

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *