Jaki kolorowy czytnik PocketBooka wybrać? [PocketBook Color vs PocketBook InkPad Color]

PocketBook Color i PocketBook InkPad Color to dwa kolorowe czytniki ebooków, które różnią się przede wszystkim rozmiarem. Chociaż urządzenia posiadają wiele identycznych parametrów technicznych, istnieje pomiędzy nimi kilka istotnych różnic. Dowiedz się więcej.

PocketBook Color vs PocketBook InkPad Color

PocketBook Color i PocketBook InkPad Color to dwa czytniki ebooków z kolorowymi wyświetlaczami E Ink. Podczas gdy pierwsze urządzenie jest dostępne w sprzedaży już od dłuższego czasu, drugie weszło na rynek dopiero kilka tygodni temu. Podczas gdy PocketBook Color został zaprojektowany z użyciem pierwszej generacji kolorowego e-papieru, PocketBook InkPad Color opiera się na jego udoskonalonej wersji. Czy przekłada się to na jakieś konsekwencje praktyczne? Które urządzenie wart kupić?

Design

Menu główne [PocketBook Color vs PocketBook InkPad Color]
Menu główne

Design obydwu urządzeń jest praktycznie identyczny. Kolorowe czytniki ebooków posiadają dotykowe wyświetlacze oraz cztery przyciski fizyczne w dolnej części ramki. Decyzja o umieszczeniu przycisków fizycznych tuż pod ekranami sprawia, że elektroniczne czytniki książek pozostają estetyczne i poręczne. Jednocześnie przyciski fizyczne nie zajmują zbyt wiele przestrzeni i nie odciągają uwagi od ebooków na ich wyświetlaczach. Tylna obudowa PocketBooka Color oraz PocketBooka InkPad Color jest w kolorze lekko połyskującego srebra.

Wyświetlacz i podświetlenie ekranu

Główną różnicą pomiędzy obydwoma czytnikami ebooków jest wielkość. PocketBook Color to kompaktowy czytnik z 6-calowym ekranem, natomiast PocketBook InkPad Color to większe urządzenie z 8-calowym wyświetlaczem. W rezultacie PocketBook InkPad Color jest również większy (195 x 136,5 x 8 mm w stosunku do 161,3 x 108 x 8 mm) oraz nieco cięższy (225 g w stosunku do 160 g).

Wielkość czytników ebooków [PocketBook Color vs PocketBook InkPad Color]
Wielkość czytników ebooków

W trakcie korzystania z kolorowych czytników ebooków będziemy w stanie zauważyć drobną różnicę w jakości wyświetlania kolorów. Chociaż obydwa urządzenia wyświetlają taką samą ilość odcieni szarości (16) i kolorów (4096), w przypadku InkBooka Color możemy dostrzec, że widoczne na ekranie obrazy są nieco bardziej nasycone.

Wyświetlanie kolorów [PocketBook Color vs PocketBook InkPad Color]
Wyświetlanie kolorów

Obydwa czytniki ebooków zostały wyposażone w podświetlenie ekranu z funkcją regulacji jego natężenia. W jego dziedzinie nieco lepiej wypada PocketBook InkPad Color, który posiada delikatnie cieplejsze i przyjemniejsze dla wzroku zabarwienie podświetlenia.

Podświetlenie ekranu [PocketBook Color vs PocketBook InkPad Color]
Podświetlenie ekranów

Parametry techniczne

Oprogramowanie (Kernel Linux) oraz wielkość wewnętrznej pamięci flash (16 GB) są w obydwu urządzeniach takie same. Kolorowe czytniki ebooków zostały wyposażone w procesor Dual Core (2x1GHz) oraz 1 GB pamięci RAM. Chociaż umieszczona w PocketBooku InkPad Color bateria ma większą pojemność (2900 mAh w stosunku do 1900 mAh), nie musi się to przekładać na znaczące różnice w częstotliwości ładowania urządzeń. Ponieważ InkPad Color został wyposażony w większy wyświetlacz, zużywa bowiem więcej energii.

Obsługa komiksów [PocketBook Color vs PocketBook InkPad Color]
Obsługa komiksów

Tym, co działa na korzyść PocketBooka Color, jest bez wątpienia obsługa aplikacji Legimi oraz Empik Go. W przypadku PocketBooka InkPad Color na możliwość korzystania z tych aplikacji będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Prawdopodobnie pojawi się ona wraz z jedną z najbliższych aktualizacji oprogramowania.


AKTUALIZACJA: Po aktualizacji oprgramowania nr 6.3.560 PocketBook InkPad Color również pozwala na obsługę aplikacji Legimi oraz Empik Go!


Zmiana czcionki na czytniku ebooków [PocketBook Color vs PocketBook InkPad Color]
Zmiana czcionki

Podczas gdy PocketBook Color posiada wejście micro USB, PocketBook InkPad Color został wyposażony w USB typu C. Obydwa urządzenia posiadają natomiast wejście na kartę SD, które pozwala na rozstrzenie ich pamięci do 32 GB.

Zastosowania

Szybkość działania kolorowych czytników ebooków jest podobna. Chociaż obydwa urządzenia dobrze radzą sobie z obsługą plików PDF, są one nieco bardziej czytelne na PocketBooku InkPad Color. Ze względu na większy rozmiar urządzenia, w czasie przeglądania na nim PDFów, raportów, prasy w wersji elektronicznej oraz dokumentów nie musimy często przybliżać widoku.

Prasa na czytniku ebooków [PocketBook Color vs PocketBook InkPad Color]
Prasa w wersji elektronicznej

Podczas korzystania z przeglądarki internetowej na czytnikach ebooków również trudno jest zauważyć pomiędzy obydwoma urządzeniami znaczące różnice. Strony internetowe, blogi oraz serwisy newsowe ładują się na nich stosunkowo szybko, a przewijanie wszelkich materiałów następuje płynnie.

Przeglądanie Internetu [PocketBook Color vs PocketBook InkPad Color]
Przeglądanie Internetu

Podsumowanie

Przeglądanie Internetu [PocketBook Color vs PocketBook InkPad Color]
Przeglądanie Internetu

Podsumowując, kolorowe czytniki ebooków PocketBooka są do siebie bardzo podobne. PocketBook Color to świetne, kompaktowe urządzenie do czytania bogato ilustowanych ebook. PocketBook InkPad Color najlepiej sprawdzi się natomiast nie tylko przy czytaniu książek, lecz również przeglądaniu dokumentów, plików PDF oraz stron internetowych.

Porównanie parametrów technicznych

PocketBook ColorPocketBook InkPad Color
Ekran:6″ E Ink Kaleido (kolorowy E Ink)7.8″ E Ink new Kaleido™
Rozdzielczość:1072 x 1448 (w odcieniach szarości)
300 DPI (w odcieniach szarości)
1404 x 1872 (w odcieniach szarości), 468 × 624 (w kolorze)
300 DPI (w odcieniach szarości), 100 DPI (w kolorze)
Podświetlenie ekranu:TakTak
Poziomy szarości:16 (w odcieniach szarości)
4096 (w kolorze)
16 (w odcieniach szarości)
4096 (w kolorze)
Procesor:Dual Core (2x1GHz) Dual Core (2×1 GHz)
Pamięć RAM:1 GB1 GB
Wewnętrzna pamięć flash:16 GB16 GB
Slot SD:MicroSD do 32 GB MicroSD do 32 GB
Bateria:1900 mAh 2900 mAh
Waga:160 g 225 g
Wymiary:161,3 x 108 x 8mm 195 x 136,5 x 8 mm
Cena:819 zł 1 399 zł

Porównanie wideo

Autor: Judyta/Kuba

Powiązane treści:

2 Responses

  1. „Tym, co działa na korzyść PocketBooka Color, jest bez wątpienia obsługa aplikacji Legimi oraz Empik Go. W przypadku PocketBooka InkPad Color na możliwość korzystania z tych aplikacji będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.” – prosimy o aktualizację – obie aplikacje są dostępne na InkPad Color od 10 marca. Zostały wprowadzone w aktualizacji 6.3.560

    1. Dziękujemy za informację i przepraszamy za zwłokę w uaktualnieniu informacji – już została dopisana.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *