7.8-calowy ekran i ulepszone wyświetlanie kolorów [Test czytnika PocketBook InkPad Color]

PocketBook InkPad Color to najnowszy, duży czytnik ebooków z kolorowym ekranem, który został stworzony przy użyciu udoskonalonej technologii e-papieru. Dobre parametry techniczne, podświetlenie ekranu oraz jeszcze lepsze wyświetlanie kolorów sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Dowiedz się więcej.

Test czytnika PocketBook InkPad Color

PocketBook InkPad Color to czołowy przedstawiciel nowej generacji czytników ebooków, które zostały stworzone przy użyciu technologii E Ink color. Jest to urządzenie najlepsze w swojej klasie, które od początku przyciąga uwagę klientów z całego świata. Ponieważ kolorowy czytnik ebooków obsługuje 25 języków, praktycznie wszyscy mają możliwość docenienia jego walorów.

Kolorowy wyświetlacz

PocketBook InkPad Color został zaprojektowany przy użyciu najnowszej technologii kolorowego e-papieru E Ink Kaleido. Na podstawowym poziomie wyświetlacz wciąż wyświetla 4,096 kombinacji kolorystycznych w rozdzielczości 100 PPI. Tym, co uległo zmianie w nowej generacji kolorowego e-papieru, jest gama oraz dokładność wyświetlania kolorów, które wyglądają jeszcze lepiej niż wcześniej. Wbudowane podświetlenie czytnika ebooków również zostało udoskonalone, przekładając się na lepsze wygląd kolorów.

Kolorowy wyświetlacz czytnika PocketBook InkPad Color
Kolorowy wyświetlacz

Pierwsza generacja technologii Kaleido posiadała kilka ograniczeń, które obecnie udało się przezwyciężyć. Jednorodność skali szarości ekranu została znacząco poprawiona. Dzięki temu kolor tła zawsze pozostaje szary, nie będąc tworzonym przez mieszanie innych barw. Jakość wyświetlania kolorów jest ogólnie wyższa. Oprócz tego firmie E Ink udało się wypracować możliwość wyświetlania większej ilości kolorów jednocześnie oraz podnieć wartość PPI dla wyższej rozdzielczości obrazu. Nie ma już również potrzeby, aby ze względu na wygląd kolorów oraz problem z ciemnym ekranem zawsze pozostawiać podświetlenie ekranu włączonym.

Czytanie ebooków na czytniku PocketBook InkPad Color
Czytanie ebooków

PocketBook InkPad Color został wyposażony w 7.8-calowy wyświetlacz E Ink Carta HD i Kaleido 2 CFA. Rozdzielczość czarno-białego panelu ekranu wynosi 1872×1404 i 300 PPI, natomiast rozdzielczość filtra kolorów jest równa 624×468 i 100 PPI. Jedną z przyczyn odpowiedzialnych za to, że w przypadku PocketBooka InkPad Color kolory wyglądają tak dobrze, jest fakt, że urządzenie nie posiada warstwy WACOM, która dodatkowo oddzielałaby od nas e-papierowy wyświetlacz.

Typy publikacji z kolorowymi ilustracjami:

 • Biografie i autobiografie,
 • Literatura popularnonaukowa,
 • Podręczniki i poradniki,
 • Reportaże,
 • Książki i albumy na temat sztuki,
 • Podręczniki medyczne,
 • Podręczniki biznesowe,
 • Komiksy i mangi,
 • Literatura dziecięca,
 • Magazyny i czasopisma.

Podświetlenie i design

Ponieważ PocketBook InkPad Color posiada wbudowane podświetlenie, urządzenie świetnie nadaje się się do czytania przy słabym świetle.

Jeśli chodzi o design, PocketBook InkPad Color wygląda bardzo podobnie do PocketBooka InkPad 3. Obudowa czytnika ebooków z kolorowym ekranem jest w dominującej mierze czarna, posiadając kilka srebrnych akcentów. Przy dolnej krawędzi urządzenia znajdują się przyciski fizyczne do zmiany stron, przycisk domowy oraz przycisk więcej. Aby w czasie czytania ebooków przerzucać strony, wystarczy wciskać odpowiednie przyciski lub przesuwać palcem wzdłuż wyświetlacza.

Przyciski fizyczne do zmiany stron w czytniku PocketBook InkPad Color
Przyciski fizyczne do zmiany stron

Obydwa czytniki ebooków dzielą również wiele parametrów technicznych. Główną dzielącą ich różnicą jest wykorzystany w InkPadzie Color kolorowy wyświetlacz E Ink Kaleido 2 CFA. Oprócz tego nowa wersja urządzenia zyskała m. in. aplikację do robienia kolorowych notatek oraz aplikację do kolorowania obrazów. Chociaż PocketBook InkPad Color jest nieco droższy od PocketBooka Color, pod kilkoma względami nad nim góruje.

Parametry techniczne

We wnętrzu kolorowego czytnika ebooków znajduje się dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 16 GB wewnętrznej pamięci flash. Niektórzy mogliby uznać, że takie parametry techniczne są odrobinę rozczarowujące. Żyjemy w świecie, w którym smartfony posiadają od 8 do 12 procesorów, 12 GB RAMu oraz wiele dodatkowych, zaawansowanych podzespołów. Należy jednak pamiętać, że PocketBook InkPad Color to czytnik ebooków, który służy do czytania książek w wersji elektronicznej, słuchania audiobooków, czytania mangi, komiksów, czasopism i magazynów, a także przeglądania Internetu. Kolorowy czytnik ebooków jest więc urządzeniem, które zostało zaprojektowane pod kątem radzenia sobie z kilkoma ściśle określonymi zadaniami.

Podzespoły, które znalazły się we wnętrzu PocketBooka InkPad Color, zapewniają mu stabilność oraz pełną płynność działania. Urządzenie nie ma problemów nawet z wczytywaniem cięższych plików, a przerzucanie stron ebooków następuje błyskawicznie.

Aby wykorzystać PocketBooka InkPad Color do surfowania po sieci, wystarczy połączyć się z Wi-Fi i skorzystać z zainstalowanej na urządzeniu przeglądarki. Jeżeli chwilowo znudzi nam się czytanie, możemy natomiast podłączyć do InkPada Color parę bezprzewodowych słuchawek za pomocą łącza Bluetooth 5.1., a następnie zabrać się za słuchanie audiobooków. W zestawie z kolorowym czytnikiem ebooków znajdziemy również przejściówkę USB-C do 3.5mm headphone jack, dzięki której podłączymy do niego przewodowe słuchawki. PocketBook InkPad Color jest zasilany baterią o pojemności 2,900 mAh, która pozwala korzystać z niego codziennie przez ok. 3-4 tygodnie.

Komponent Charakterystyka
Rodzaj ekranu E Ink new Kaleido™
Rozdzielczość ekranu 1404 x 1828 (w odcieniach szarości) 468 x 624 (dla kolorów)
Rozmiar ekranu 7,8”
DPI 300 (w odcieniach szarości) 100 (dla kolorów)
Głębia koloru 16 (w odcieniach szarości) 4096 (w kolorze)
Wyświetlacz Pojemnościowy, wielodotykowy
Przednie podświetlenie +
Procesor Dual Core (2×1 GHz)
RAM 1 GB
Wbudowana pamięć16 GB
Akumulator litowo-jonowy polimerowy, 2900 mAh, do miesiąca użytkowania
G-sensor +
Czujnik zamknięcia okładki +
Wi-Fi +
Bluetooth +
USB USB-C
Gniazdo SD/MMC microSD do 32GB
System operacyjny Linux 3.10.65
Wymiary 195 x 136,5 × 8 mm
Waga 225g
Kolory Księżycowy srebrny
W zestawie Czytnik, kabel USB-C, audio-adapter USB-C, instrukcja, gwarancja,
Obsługiwane formaty e-booków (bez konwersji) ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT
Obsługiwane formaty obrazów JPEG, BMP, PNG, TIFF
Obsługiwane formaty dźwięków MP3, OGG (poprzez adapter dostępny w zestawie lub Bluetooth)
Obsługiwane formaty audiobooków M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP (poprzez adapter dostępny w zestawie lub Bluetooth)
Konwersja tekstu na mowę (Text-to-Speech) Angielski, (darmowa dostępność 15 innych opcji językowych na www.pocketbook.pl)
Słowniki ABBYY Lingvo® (24 opcje językowe), angielsko-niemiecki, Webster’s Dictionary 1913
Aplikacje odtwarzacz audiobooków, odtwarzacz audio i muzyki, przeglądarka Internetu, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć
Usługi internetowe ReadRate, Dropbox, Send-to-PocketBook, PocketBook Cloud

Wejście na kartę SD

Ponieważ PocketBook InkPad Color posiada wejście na kartę SD, jego pamięć może zostać rozszerzona o dodatkowe 32 GB. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy kolekcjonują cięższe pliki cyfrowe, takie jak bogate w ilustracje pliki PDF lub komiksy.

Dolna krawędź czytnika PocketBook InkPad Color
Dolna krawędź czytnika

Wielu producentów zdecydowało się zrezygnować z umieszczania w czytnikach portu USB, oferując klientom kilka alternatywnych rozmiarów wbudowanej pamięci flash. Zastanawiając się nad zakupem czytnika ebooków Kindle, możemy zdecydować, czy wolimy wersję z większą, czy z mniejszą pamięcią. W przypadku czytników Kobo sprawa wygląda podobnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu producenci mogą zachęcać klientów do kupowania ebooków online w ich oficjalnych księgarniach. PocketBook to jedna z kilku ostatnich firm, które umieszczają w czytnikach wejścia na karty SD.

PocketBook InkPad Color a Bigme B1 Pro

Póki co na rynku nie znajdziemy wielu czytników ebooków, które korzystają z technologii E Ink Kaleido 2. Wszystkie z nich są dostępne jedynie w Chinach – chodzi o urządzenia stworzone przez firmę Bigme.

Przedsiębiorstwo oferuje 10.3-calowe narzędzie do robienia elektronicznych notatek, które posiada szklaną warstwę ekranu oraz panel WACOM, Bigme B1 Pro. Rozdzielczość wyświetlacza urządzenia wynosi 1872×1400 i 227 PPI. W jego wnętrzu umieszczono natomiast czterordzeniowy procesor 1.8 GHz, 2 GB pamięci RAM i 32 GB wewnętrznej pamięci flash. Ponieważ kolorowy czytnik ebooków działa na Androidzie 8.1, możemy instalować na nim aplikacje z Google Play. Chociaż interfejs urządzenia jest w języku chińskim, prawdopodobnie istnieje kilka sposobów na zmienienie języka na angielski.

Niestety kolory wyświetlane przez Bigme B1 Pro sprawiają wrażenie lekko wyblakłych. Może to wynikać z faktu, że urządzenie posiada szklaną warstwę ekranu, a także panel dotykowy WACOM. Są to dwie dodatkowe bariery, które oddzielają nasz wzrok od e-papierowego wyświetlacza. Ponieważ rozdzielczość kolorowego ekranu Kaleido 2 wynosi 100 PPI, wszystkie niewielkie elementy graficzne, takie jak ikony aplikacji, wyglądają na nim dobrze, lecz wyświetlane na pełnym ekranie kolorowe ilustracje prezentują się już nieco gorzej. Można odnieść wrażenie, że brakuje w ich przypadku pewnych detali.

Należy jednak pamiętać, że produkty Bigme to przede wszystkim kolorowe narzędzia do robienia notatek. Gdy uruchomimy aplikację do robienia notatek i zaczniemy korzystać z pędzli, piór oraz ołówków, szybko dostrzeżemy jego potencjał. W ofercie firmy Bigme znajduje się również wyposażony w 7.8-calowy wyświetlacz model S3. Chociaż nie jest ono jeszcze dostępny w sprzedaży, urządzenie zdaje się przypominać PocketBooka InkPad Color, ponieważ posiada taką samą rozdzielczość ekranu i PPI.

Wiele wskazuje na to, że technologia E Ink Kaleido zapewnia najlepsze wrażenia na czytnikach ebooków lub narzędziach do robienia elektronicznych notatek, które posiadają ekrany w rozmiarach 5.87, 6, 6.8 lub 7.8 cali. Umieszczone w nich wyświetlacze pozwalają na wyświetlanie czarno-białych obrazów w rozdzielczości 300 PPI oraz kolorowych elementów graficznych w 100 PPI. Przy porównaniu PocketBooka InkPad Color z Bigme B1 Pro w dziedzinie wyświetlania kolorów obrazów na pełnym ekranie, pełnych stron PDF oraz e-magazynów, PocketBook wypada lepiej.

Oprogramowanie i interfejs

PocketBook InkPad Color działa na Linuxie, który jest bardziej stabilny i energooszczędny od Androida. W najbliższych dniach PocketBook zamierza wypuścić drobną aktualizację oprogramowania, która zwiększy szybkość działania urządzenia i wyeliminuje kilka występujących na nim błędów. Jeżeli już kupiliśmy czytnik ebooków, powinniśmy zatem pamiętać, aby wejść w ustawienia i go zaktualizować.

Menu główne na czytniku PocketBook InkPad Color
Menu główne

Główny interfejs InkPada Color nieco różni się od interfejsów pozostałych modeli tego producenta. Przede wszystkim wygląda on nieco bardziej minimalistycznie. W prawym górnym rogu znajduje się pasek notyfikacji, który wyświetla informacje o logowaniu, chmurze danych lub dostępnych aktualizacjach oprogramowania. W tym samym miejscu znajduje się również ikona Wi-Fi. Gdy na nią naciśniemy, wybierzemy dostępną sieć i uzupełnimy hasło, uzyskamy połączanie z Internetem. PocketBook InkPad Color obsługuje szyfrowanie 802.11 b/g/n/ac oraz WEP/WPA/WPA2.

Menu aplikacji na czytniku PocketBook InkPad Color
Menu aplikacji

Aby włączyć lub wyłączyć podświetlenie ekranu, wystarczy nacisnąć na ikonę dzwonka. Obok niej widoczny jest też wskaźnik poziomu naładowania baterii. Gdy naciśniemy na środek ekranu, zobaczymy strzałkę w dół, która odsyła do opcji szybkiego wyboru oraz pozwala przejść do ustawień.

W dolnej części ekranu znajduje się kilka ikon, które stanowią podstawę obsługi kolorowego czytnika ebooków. Pierwsza z nich pozwala na przejście do biblioteki, w której przechowywane są wszystkie nasze ebooki. Biblioteka składa się również z sekcji audiobooków, gdzie zgromadzone są wszystkie pliki audio. Znajdziemy w niej również odtwarzacz plików dźwiękowych. Aplikacja pozwala m. in. na to, aby w czasie słuchania audiobooków przeskakiwać o kilka sekund do przodu lub do tyłu lub zmienić prędkość odtwarzania dźwięku. Do obsługiwanych przez niego formatów należą M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP.

Aplikacja do plików audio na czytniku PocketBook InkPad Color
Aplikacja do plików audio

Sklep (Store), to miejsce, w którym możemy pobierać ebooki od producenta. Większość z nich stanowią jednak darmowe ebooki w języku angielskim. W księgarni PocketBooka raczej nie znajdziemy najnowszych bestsellerów, które musimy kupować gdzie indziej.

Robienie notatek

Aplikacja do robienia notatek, w którą wyposażony został PocketBook InkPad Color, służy przede wszystkim do notowania oraz odręcznego rysowania. Ponieważ kolorowy czytnik ebooków nie posiada warstwy WACOM, przy wykorzystywaniu go do robienia notatek trzeba korzystać z pojemnościowego rysika. Mamy możliwość wyboru jednego z 8 kolorów oraz jednej z 5 opcji grubości pióra. Jesteśmy również w stanie wprowadzać na ekranie tekst drukowany za pomocą klawiatury ekranowej lub posłużyć się rysikiem do przygotowania listy to-do.

Robienie notatek na czytniku PocketBook InkPad Color
Robienie notatek

Aplikacja do robienia notatek jest minimalistyczna, nie posiadając wielu rozbudowanych funkcji. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do Remarkable 2 lub Onyx Booxa Note Air, PocketBook InkPad Color nie jest typowym narzędziem do robienia elektronicznych notatek, lecz czytnikiem ebooków. Jeżeli mamy dzieci i chcemy znaleźć im ciekawe zajęcie, możemy natomiast uruchomić zainstalowaną na urządzeniu aplikację do kolorowania obrazków. Znajdziemy w niej około 30 różnych ilustracji, możemy również wgrywać do niej własne obrazy. Gdy już to zrobimy, musimy jedynie wybrać odpowiedni kolor, a następnie zdecydować, jakie pole ilustracji nim wypełnić.

Kolorowanki na czytniku PocketBook InkPad Color
Kolorowanki

Przeglądanie Internetu

W sekcji aplikacji w menu urządzenia znajdziemy wiele dodatkowych usług, takich jak chmura do przechowywania danych czy czytnik RSS. PocketBook InkPad Color posiada również przeglądarkę internetową, która pozwala nam na przeglądanie stron internetowych przy obsłudze kolorów. Strony ładują się szybko i wyglądają bardzo estetycznie. Dzięki przeglądarce internetowej jesteśmy również w stanie wygodnie pobierać na InkPada Color nowe ebooki.

Przeglądanie Internetu na czytniku PocketBook InkPad Color
Przeglądanie Internetu

Czytanie ebooków

Jeżeli myślimy o zakupie PocketBooka InkPad Color, prawdopodobnie najbardziej zależy nam na czytaniu ebooków. Urządzenie bez problemu radzi sobie z obsługą wszystkich najpopularniejszych formatów: ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT. To oznacza, że InkPad Color pozwoli nam przeczytanie praktycznie każdej wersji książki elektronicznej, którą pobierzemy z sieci lub kupimy w dowolnej księgarni.

Czytanie ebooków na czytniku PocketBook InkPad Color
Czytanie ebooków

Jeżeli czytamy książki po angielsku, możemy kupować je w księgarni Kobo lub na Google Books. Czytnik ebooków świetnie radzi sobie również z obsługą wypożyczanych książek. W rezultacie możemy pobierać pliki PDF/EPUB z naszej lokalnej biblioteki, kopiować je na komputer, a następnie wgrywać na kolorowy czytnik ebooków za pomocą Adobe Digital Editions. Przy okazji czytania ebooków w językach obcych, zainstalowane na urządzeniu słowniki Abbyy Lingvo obsługują natomiast aż 24 kombinacje językowe.

Gdy przystąpimy do czytania książki, na początku zobaczymy powiększony na cały ekran kolorowy obraz jej okładki. Aby przerzucać strony ebooka, wystarczy nacisnąć na krawędź ekranu, przesunąć palcem wzdłuż jego szerokości lub wykonać odpowiedni gest. Przy dolnej krawędzi czytnika ebooków znajdują się również przyciski fizyczne do zmiany stron.

W czasie czytania możemy wybierać spośród 30 różnych czcionek. Gdy zdecydujemy się na tą, która najbardziej nam odpowiada, będziemy w stanie zmienić jej rozmiar. PocketBook InkPad Color pozwala również na wgrywanie czcionek z zewnątrz. Oprócz tego jesteśmy w stanie zmienić wielkość marginesów i interlinię.

Czytanie ebooków na czytniku PocketBook InkPad Color
Czytanie ebooków

Dziedziną, w której czytnik ebooków ukazuje pełnie swoich możliwości, jest odtwarzanie cyfrowych materiałów (takich jak komiksy, czasopisma i magazyny czy manga) w pełnym kolorze. Kolorowy czytnik ebooków zapewnia możliwość regulacji parametrów kolorystycznych każdej publikacji. To oznacza, że jesteśmy w stanie samodzielnie zmienić kontrast, jasność, korekcję gamma i saturację jej wyświetlania, a następnie zapisać swoje preferencje.

Mangi i komiksy

Jedną z największych zalet PocketBooka InkPad Color jest to, jak radzi sobie z obsługą mangi i komiksów w formatach CBR i CBZ. Podczas przeglądania mangi i komiksów kolory wyglądają świetnie, a przerzucanie stron następuje bez zwłoki. Aby poprawić wygląd danych publikacji, możemy wyregulować jej jasność, kontrast czy saturację.

Chociaż mangi nie są dostępne w oficjalnym sklepie PocketBooka, możemy kupować je w innych księgarniach online lub czytać w sieci. Ponieważ czytnik ebooków posiada duży, 7.8-calowy wyświetlacz, w czasie przeglądania tego typu publikacji nie musimy powiększać widoku za pomocą gestów skalowania.

Pliki PDF

Uruchamiane na InkPadzie Color pliki PDF prezentują się bardzo dobrze. Kolory obrazów są żywe, a szybkość przerzucania stron w lżejszych plikach bardzo duża. Jeżeli załadujemy na czytnik ebooków nieco cięższe materiały, tempo przerzucania stron nieco spada. Ponieważ większość plików PDF występuje w rozmiarach A4/A5, czasami istnieje konieczność, aby samodzielnie powiększać ich fragmenty. Niestety kolorowy czytnik ebooków nie wyświetla małego podglądu całej strony, więc nie zawsze wiemy, jak przesuwać powiększone fragmenty obrazu.

Podsumowanie

PocketBook InkPad Color to znakomity czytnik ebooków, który ukazuje cały potencjał najnowszej technologii E Ink. Pierwsza generacja kolorowego e-papieru Kaleido pozostawiała nieco do życzenia. W jej przypadku kolory wyglądały na nieco spłowiałe. Na szczęście wszystkie tego typu problemy zostały już wyeliminowane, a PocketBook InkPad Color, to jeden z najlepszych czytników ebooków, jakie możemy w tej chwili kupić. Jeżeli już wcześniej korzystaliśmy z PocketBooka Color i pragniemy przesiąść się na nowszy model, powinniśmy dać InkPadowi Color szansę.

Pierwsza fala urządzeń z kolorowymi wyświetlaczami E Ink wiązała się z premierami ogłoszonymi przez chińskie firmy. PocketBook to uznany, szwajcarski producent, który produkuje wysokiej jakości sprzęt i zapewnia dostęp do ponad 30 wersji językowych. W rezultacie niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, możemy korzystać z walorów jego czytników.

Zalety InkPada Color:Wady InkPada Color:
– Wysoka jakość wyświetlania kolorów.
– Duży, 7.8-calowy wyświetlacz.
– Obsługa wszystkich najpopularniejszych formatów.
– Wejście na kartę SD.
– Gniazdo USB-C .
– Spowolnione działanie przy obsłudze cięższych plików.
– Konieczność samodzielnego wgrywania materiałów z zewnątrz.
– Brak możliwości pobierania aplikacji.
– Identyczna obudowa jak w PocketBooku InkPad 3.
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

2 Responses

 1. Czy obsługuje Legimi?

  1. Póki co nie, jednak możliwość obsługi Legimi powinna stać się wkrótce możliwa (wraz z aktualizacją oprogramowania).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *