Dlaczego podświetlenie ekranu w czytnikach ebooków jest bezpieczne dla wzroku?

Chociaż praktycznie wszystkie czytniki ebooków posiadają obecnie podświetlenie ekranu, korzystają one z innej technologii podświetlenia niż tablety, smartfony lub komputery. Co odróżnia od siebie przednie oraz tylne podświetlenie ekranu? Jakie są największe zalety podświetlenia ekranu w czytnikach ebooków?

Podświetlenie ekranu w czytnikach ebooków

Za oknem szumi wiatr, a Ty siedzisz przy kominku i rozpoczynasz czytanie kolejnego rozdziału książki na czytniku ebooków. Ponieważ ogień w kominku nie jest w stanie dostatecznie mocno oświetlić ekranu urządzenia, wiesz co musisz zrobić: sięgasz palcem w prawy górny róg. Wciskasz znajdujący się tam ikonę, a następnie regulujesz podświetlenie wyświetlacza tak, jak masz ochotę. Od tej pory każde słowo na ekranie urządzenia staje się równie wyraźnie widoczne, jak na zwykłej kartce papieru. Nie ma musisz włączać żadnej dodatkowej lampy, ani przesiadać się w inne miejsce. Takiego komfortu zaznasz jedynie dzięki czytnikowi ebooków z wbudowanym podświetleniem.

Podświetlenie ekranu w czytnikach Onyx Boox

Na szczęście niemal wszystkie tablety E Ink, które znajdują się w ofercie firmy Onyx Boox, posiadają wbudowane podświetlenie. Próba zbalansowania walorów estetycznych i szerokiej funkcjonalności doprowadziła do stworzenia modelu Onyx Boox Note Air. Pragnąc wprowadzić na rynek innowacyjne i wszechstronne urządzenie E Ink, które spełni oczekiwania jeszcze większego kręgu odbiorców, specjaliści przedsiębiorstwa umieścili podświetlenie nawet w najcieńszym czytniku ebooków w swojej ofercie. Jak się szybko okazało, takie rozwiązanie bezapelacyjnie dowiodło swojej wartości.

Onyx Boox Note Air z podświetleniem
10.3-calowy Onyx Boox Note Air z wbudowanym podświetleniem z regulacją temperatury barwowej.

Przednie a tylne podświetlenie ekranu

Warto w tym miejscu wyjaśnić jedno często spotykanie nieporozumienie. Wiele osób myli przednie podświetlenie ekranu w czytnikach ebooków z tylnym podświetleniem wyświetlaczy LED/LCD, które znasz z komputerów, smartfonów i tabletów. W rezultacie zakładają one, że podświetlenie ekranu w czytnikach ebooków może negatywnie wpływać na ich oczy. Jest to jednak błędne założenie. Jak sugerują same nazwy, przednie (front light) i tylne (back light) podświetlenie to dwa odmienne typy podświetlenia wyświetlacza, które są umieszczone w innych miejscach oraz działają na innych zasadach.

Podświetlenie LED oraz inne typy podświetlenia tylnego znajdują się poniżej górnej warstwy ekranu urządzenia elektronicznego.

Podświetlenie ekranu LCD
W ekranach LED/LCD podświetlenie znajduje się pod powierzchnią ekranu i świeci prosto w oczy użytkownika danego urządzenia.

To powoduje, że emitują one światło, które świeci bezpośrednio w Twoje oczy. Ze względu na gęste rozmieszczenie diod LED, podświetlenie wyświetlacza rozkłada się w tym przypadku równomiernie po całej jego powierzchni. Niestety wysoka częstotliwość odświeżania ekranu wraz z niebieskim światłem mogą wywoływać zmęczenie oczu, bóle głowy oraz nudności.

Podświetlenie ekranu LCD
Wyświetlacze LED/LCD z podświetleniem tylnym mogą wywoływać zmęczenie oczu i bóle głowy.

W przeciwieństwie do podświetlenia tylnego, podświetlenie w czytnikach ebooków znajduje się przed wyświetlaczem. Diody LED pozostają w ich przypadku umieszczone tuż pod ramką. W rezultacie nie świecą one w Twoje oczy, lecz prosto na ekran. Dzięki temu światło płynnie rozlewa się po całej powierzchni wyświetlacza.

Takie rozwiązanie skutkuje jednak pewnym problemem. Ponieważ diody LED znajdują się wokół ekranu, zaprojektowanie czytnika ebooków z dużym wyświetlaczem, który pozwoliłby na równomierne podświetlenie całego ekranu, nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście specjalistom firmy Onyx Boox udało się je zrealizować. Efektem ich pracy jest 13.3-calowy Onyx Boox Max Lumi, który zapewnia nowoczesne podświetlenie ekranu najwyższej jakości.

Onyx Boox Max Lumi z podświetleniem
Komfortowe czytanie ebooków na 13.3-calowym Onyx Boox Max Lumi z wbudowanym podświetleniem.

Zalety podświetlenia ekranu w czytnikach ebooków

Co więcej, podświetlenie przednie ogranicza powstawanie szkodliwego dla wzorku niebieskiego światła. Onyx Boox Nova 2, jest z czytników ebooków w ofercie firmy, które były testowane pod kątem emisji niebieskiego światła, spełnia normę bezpieczeństwa fotobiologicznego.

Podświetlenie przednie nie zostało zaprojektowane po to, aby uczynić budowę czytników ebooków bardziej skomplikowaną. Służy ono przede wszystkim temu, abyś mógł komfortowo korzystać z podświetlenia ekranu zawsze wtedy, gdy masz na to ochotę. Czasami zdarza się, że chciałbyś poczytać książkę w słabym świetle otoczenia lub na szybko zapisać kilka pomysłów, chociaż akurat siedzisz w ciemności. W takich sytuacjach okazuje się, że podświetlenie ekranu w czytnikach ebooków jest niezwykle użytecznym udogodnieniem, które zwiększa Twoje możliwości w czasie nauki, rozrywki i pracy.

Podświetlenie ekranu w czytnikach ebooków
10.3-calowy Onyx Boox Note 3 z tylnym podświetleniem vs. laptop z wyświetlaczem LED.

Z pewnością korzystasz z tylnego podświetlenia ekranu praktycznie codziennie. Jesteś na nie skazany na przykład wtedy, gdy pracujesz w biurze na komputerze lub przeglądasz Internet na smartfonie. Właśnie dlatego powinieneś dać swoim oczom odpocząć przynajmniej w czasie czytania. Gdy w zimowe popołudnia na zewnątrz jest już ciemno, trudno zrobić coś lepszego, niż usiąść z bezpiecznym dla wzroku czytnikiem ebooków Onyx Boox przy kominku, otwierając ulubioną książkę, robiąc notatki lub tworząc rysunki.

Onyx Boox Nova 3 z podświetleniem
7.8-calowy Onyx Boox Nova 3 z włączonym podświetleniem ekranu.
Autor: Kuba
Źródło: Tłumaczenie artykułu ze strony Boox.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *