Wszystkie kolorowe czytniki ebooków, które wprowadzono na rynek w 2020 roku [podsumowanie]

Rok, w którym przedsiębiorstwo E Ink wprowadziło na rynek technologię Kaleido, powoli chyli się ku końcowi. Jest to rewolucyjna technologia kolorowego e-papieru, która została stworzona z myślą o czytnikach ebooków, narzędziach do robienia elektronicznych notatek i smartfonach. Jakie urządzenia z kolorowymi ekranami E Ink do tej pory pojawiły się w sprzedaży? Jakie są ich mocne strony i ograniczenia?

Wszystkie kolorowe czytniki ebooków, które wprowadzono na rynek w 2020 roku [podsumowanie]

Kolorowy e-papier E Ink Kaleido

Większość urządzeń, w których wykorzystano technologię Kaleido, jest w stanie wyświetlać czarno-białe elementy graficzne w rozdzielczości 300 PPI (np. tekst w zwykłych ebookach) oraz kolorowe ilustracje (4,096 kombinacji kolorystycznych) w rozdzielczości 100 PPI. Nowa technologia kolorowego e-papieru działa w ten sposób, że mamy możliwość jednoczesnego czytania tekstu w ebookach w rozdzielczości 300 PPI oraz oglądania umieszczonych na tej samej stronie kolorowych ilustracji w rozdzielczości 100 PPI.

iReader C6
iReader C6

Takie rozwiązanie okazuje się szczególnie wygodne np. wtedy, gdy czytamy biografię w formie ebooka. Poza tekstem może znajdować się w niej bowiem wiele kolorowych ilustracji, które wprowadzają w kontekst danych opowieści. Dzięki technologii Kaleido jesteśmy również w stanie oglądać kolorowe obrazy w Internecie.

Typy publikacji z kolorowymi ilustracjami:

Obsługa plików PDF

Zarówno czarno-białe, jak i kolorowe czytniki ebooków z trudem radzą sobie z odtwarzaniem plików PDF. Dzieje się tak dlatego, że są w gruncie rzeczy pliki obrazów w dużych rozmiarach. Niektóre silniki do obsługi plików PDF potrafią jednak przekonwertować je w taki sposób, aby dokonać rozróżnienia pomiędzy obrazami a tekstem. Tak jest np. w przypadku formatów CBR/CBZ, które pozwalają na płynne przeglądanie mangi i komiksów. Pliki CBR/CBZ są bowiem jak gdyby pojemnikami na wiele odrębnych plików JPG/PNG.

PocketBook Color
PocketBook Color

Kolorowe czytniki ebooków

Do tej pory na rynku ukazało się jedynie kilka czytników ebooków z kolorowym wyświetlaczem. Większość nich została szybko zrecenzowana w Internecie. Część recenzji znajduje się również na naszej stronie. Niewiele wiadomo jedynie na temat Onyx Booxa Poke 2 Color, który został wyprzedany natychmiast po wprowadzeniu do sprzedaży.

Hisense A5C
Hisense A5C

Urządzenia z kolorowymi ekranami E Ink Kaleido, które miały w tym roku swoją premierę i są dostępne w sprzedaży, to PocketBook Color, iReader C6, iFlytek Book C1 oraz smartfony Hisense A5C oraz A5 Pro CC. Portal Good e-Reader przygotował materiał wideo, w którym porównał ze sobą wszystkie urządzenia.

PocketBook ColoriReader C6iFlytek Book C1Hisense A5C
Wyświetlacz6-calowy dotykowy wyświetlacz pojemnościowy o rozdzielczości 1072 x 1448 przy 300 PPI. Ekran jest w stanie wyświetlać 4,096 kombinacji kolorystycznych przy maksymalnej rozdzielczości 100 PPI.6-calowy dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 300 PPI.6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 300 PPI dla trybu czarno-białego oraz 212 PPI dla trybu kolorowego.5.84-calowy wyświetlacz, który obsługuje 4096 kolorów.
Podświetlenie16 białych diod LED24 diody LED24 diody LEDTak
ProcesorDwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHzUltra-szybki, czterordzeniowy procesorCzterordzeniowy procesorQualcomm Snapdragon 439
RAM1 GB1 GB1 GB4 GB
Wewnętrzna pamięć flash16 GB16 GB16 GB64 GB

Niemal wszystkie wymienione powyżej czytniki ebooków i smartfony posiadają ekrany lekko zatopione w ramki ze specjalną plastikową warstwą na wierzchu. Dzięki niej komfort czytania ebooków pozostaje wysoki, zapewniając użytkownikom najwyższą możliwą rozdzielczość obrazu. IFlytek to jedyny czytnik ebooków na rynku, w którym plastikową warstwę wyświetlacza zastąpiono warstwą szklaną. Podobnie jest w przypadku obydwu smartfonów Hisense, do których producent dołącza matowe zabezpieczenie ekranu.

Podświetlenie ekranu

PocketBook Color został wyposażony w 16 białych diod LED, które w starciu z wymienionymi konkurentami zapewniają najlepsze podświetlenie ekranu. Ponieważ w iReaderze C6 wykorzystano białe i niebieskie diody LED, uzyskany efekt podświetlenia jest w jego przypadku nieco dziwny. Wszystkie pozostałe urządzenia posiadają wyłącznie białe diody LED.

iFlytek Book C1
iFlytek Book C1

Obecnie żaden z kolorowych czytników ebooków i smartfonów nie ma bursztynowych diod LED oraz nie zapewnia funkcji regulacji temperatury barwowej podświetlenia ekranu. Przyczyną tego stanu rzeczy jest prawdopodobnie fakt, że tego typu podświetlenie mogłoby negatywnie wpływać na wyświetlanie kolorowych elementów graficznych ebooków lub innych materiałów.

Z drugiej strony okazuje się, że urządzenia z kolorowymi wyświetlaczami E Ink koniecznie muszą posiadać wbudowane podświetlenie frontowe. Inaczej ich ekrany są za ciemne, a tekst i obrazy nie wyglądają najlepiej. Jeżeli czytamy książki w wersji elektronicznej w trybie czarno-białym, podświetlenie ekranu nie jest nam do niczego potrzebne. Jeżeli jednak przełączamy się na tryb kolorowy, musimy uruchomić podświetlenie, aby uniknąć spadku komfortu lektury.

W tym roku na roku powinny pojawić się jeszcze przynajmniej dwa nowe kolorowe czytniki ebooków.

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *