Onyx Boox Max Lumi vs Onyx Boox Max 3 [porównanie 13.3-calowych narzędzi do robienia elektronicznych notatek]

Onyx Boox Max Lumi i Onyx Boox Max 3 to dwa duże narzędzia do robienia elektronicznych notatek, które dobrze radzą sobie z obsługą plików PDF, czasopism oraz ebooków. Podczas gdy Onyx Boox Max 3 jest lżejszy i cieńszy, Onyx Boox Max Lumi posiada podświetlenie, szybszy procesor i więcej pamięci RAM. Który tablet E Ink warto kupić?

Onyx Boox Max Lumi vs Onyx Boox Max 3

Onyx Boox Max Lumi i Onyx Boox Max 3 to dwa 13.3-calowe narzędzia do robienia elektronicznych notatek, które dobrze radzą sobie z obsługą plików PDF w formacie A4 oraz innych dokumentów. Ponieważ urządzenia są mniej więcej takiej samej wielkości jak duża kartka papieru, bez zarzutu sprawdzają się również przy czytaniu czasopism i magazynów, mangi i ebooków.

Seria Max została zaprojektowana pod kątem robienia notatek, tworzenia odręcznych rysunków i edytowania plików PDF. Wchodzące w jej skład modele czytników ebooków zapewniają funkcjonalność wielozadaniowych tabletów z ekranami E Ink. Co dokładnie różni od siebie Onyx Boox Max Lumi i Onyx Boox Max 3?

Onyx Boox Max 3

Onyx Boox Max 3
Onyx Boox Max 3

Wyświetlacz

Onyx Boox Max 3 posiada 13.3-calowy wyświetlacz E Ink Carta o rozdzielczości 2260 x 1650 px i 207 PPI. Wielofunkcyjny czytnik ebooków został wyposażony w warstwę WACOM ze wsparciem rysika, która reaguje na ok. 4,096 stopni siły nacisku. Urządzenie posiada również technologię palm rejection, która zapobiega nieumyślnemu wciskaniu różnych opcji na ekranie. Co istotne, tablet E Ink nie ma jednak podświetlenia.

Parametry techniczne

We wnętrzu Onyx Boox Max 3 umieszczono ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 625 2 GHz, 4 GB pamięci RAM, 64 GB pamięci flash, Wi-Fi (2.4 GHz + 5 GHz) oraz Bluetooth 4.1. Urządzenie jest zasilane baterią o ogromnej pojemności 4, 300 mAH, która pozwala korzystać z niego nawet przez kilka tygodni. Posiada ono również funkcję szybkiego ładowania (Quick Charge 3), dzięki której możemy naładować je do pełna w mniej niż 2 godziny. Wymiary czytnika ebooków Onyx Boox Max 3 wynoszą 309.8 x 227.8 x 6.8mm.

Onyx Boox Max 3

Zastosowania

Ponieważ urządzenie posiada wejście HDMI, możemy podłączyć je do komputera i wykorzystywać jako dodatkowy monitor. Dzięki 4 alternatywnym trybom odświeżania ekranu czytnik ebooków dobrze sprawdza się przy przeglądaniu sieci, oglądaniu zdjęć lub obsługiwaniu programów. Onyx Boox Max 3 został również wyposażony w port USC-C ze wsparciem OTG. To oznacza, że możemy podłączać do niego różne akcesoria (np. klawiaturę, myszkę lub specjalny pedał dla muzyków) bez potrzeby instalacji sterowników.

Onyx Boox Max Lumi vs Onyx Boox Max 3

Onyx Boox Max Lumi

Onyx Boox Max Lumi

Wyświetlacz i podświetlenie

Onyx Boox Max Lumi został wyposażony w 13.3-calowy wyświetlacz E Ink Mobius i Carta HD. Wyświetlacz urządzenia został wykonany ze szkła i umieszczony równo z ramką. Jego rozdzielczość wynosi 2220 x 1650 px przy 207 DPI. Tablet E Ink posiada czułą na 4, 096 stopni siły nacisku warstwę WACOM, która współpracuje ze specjalnym rysikiem. Jest to ten sam rysik, który w zestawie otrzymują nabywcy Onyx Boox Max 3.

Onyx Boox Max Lumi to pierwsze 13.3-calowe narzędzie do robienia elektronicznych notatek, które posiada wbudowane podświetlenie i system regulacji temperatury barwowej. Co ważne, światło idealnie rozpływa się po ekranie, nie pozostawiając żadnych ciemnych miejsc.

Parametry techniczne

We wnętrzu urządzenia umieszczono procesor Qualcomm Snapdragon 636 z ośmioma rdzeniami Kryo 260 o mocy 1.8 GHz, kartę graficzną Adreno 509, 4 GB pamięci DDR4X RAM i aż 64 GB wewnętrznej pamięci flash. Użytkownicy Onyx Booxa Max Lumi mogą łączyć się z Internetem za pomocą Wi-Fi (2.4GHz + 5GHz) oraz korzystać z Bluetootha w wersji 5.0.

Podobnie jak Onyx Boox Max 3, Onyx Boox Max Lumi posiada port USB-C z obsługą OTG. Urządzenie jest zasilane baterią o pojemności 4300 mAh, która pozwala mu pozostać w trybie czuwania nawet do 6 tygodni. Dzięki funkcji Quick Charge 4.0. bateria czytnika ebooków w ciągu dwóch godzin może zostać naładowana do poziomu 2/3. Onyx Boox Max Lumi posiada również czytnik linii papilarnych, dzięki któremu możemy bezpiecznie go blokować i odblokowywać.

Onyx Boox Max Lumi

Porównanie

Jakie są największe różnice pomiędzy dwoma urządzeniami? Onyx Boox Max 3 posiada Androida 9, natomiast Onyx Boox Max Lumi Androida 10. Podczas gdy Lumi został wyposażony w Bluetooth 5.0, Max 3 pozwala na korzystanie z Bluetootha 4.1. We wnętrzu Lumi znajdziemy pamięć DDR4X RAM, w przypadku Max 3 jest to DDR3.

Oprócz tego Onyx Max Lumi zapewnia możliwość korzystania z funkcji dzielenia widoku ekranu i korzystania z dwóch aplikacji jednocześnie. Nowy czytnik ebooków posiada również podświetlenie ekranu, którego nie ma Onyx Boox Max 3. Onyx Boox Max Lumi jest o 80 gram cięższy i o 1 mm grubszy od Onyx Booxa Max 3. W aplikacji do robienia notatek na Onyx Booxie Max 3 znajdziemy mniej opcji niż w przypadku Onyx Boox Max Lumi.

Podsumowując, Onyx Boox Max 3 jest lżejszy, cieńszy i wygodniejszy do trzymania. Jego parametry techniczne są podobne do parametrów Lumi (ta sama bateria, to samo gniazdo USC-C). Wydaje się prawdopodobne, że w najbliższym czasie oprogramowanie Onyx Booxa Max 3 zostanie zaktualizowane do wersji 3.0., dzięki czemu użytkownicy urządzenia uzyskają dostęp do tych samych funkcji, z których mogą już korzystać użytkownicy Onyx Boox Max Lumi. Jeżeli zatem posiadamy Onyx Booxa Max 3, nie ma większego sensu, abyśmy w tej chwili przesiadali się na Lumi. Powinniśmy to zrobić jedynie wtedy, gdyby zależało nam na podświetleniu, szybszym procesorze i większej pamięci RAM.

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader, Boox.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *