Jak korzystać z trybów odświeżania ekranu na czytnikach Onyx Boox?

Chociaż ekrany czytników ebooków działają mniej płynnie od ekranów telefonów i tabletów, istnieje skuteczny sposób, aby temu zaradzić. Alternatywne tryby odświeżania ekranu na czytnikach Onyx Boox sprawiają, że przeglądanie Internetu lub nawet oglądanie filmów staje się łatwe i przyjemne. Przekonaj się, jak z nich korzystać.

Jak korzystać trybów odświeżania ekranu na czytnikach Onyx Boox?

Działanie ekranów E Ink

Wielu użytkowników czytników ebooków narzeka na to, że wyświetlane na nich obrazy nie zmieniają się z dostateczną prędkością. Jeżeli korzystamy z naszego urządzenia wyłącznie do czytania książek w wersji elektronicznej, tego rodzaju ograniczenie jest praktycznie niewidoczne.

W przypadku posługiwania się czytnikiem ebooków do przeglądania Internetu, robienia elektronicznych notatek lub obsługi gier jest już jednak inaczej. Ponieważ częstotliwość odświeżania ekranu na czytnikach ebooków jest znacząco niższa niż np. na tabletach lub telefonach, przyzwyczajenie się do korzystania z urządzeń z wyświetlaczami E Ink zwykle zajmuje trochę czasu.

Wielofunkcyjne czytniki ebooków Onyx Boox

W przeciwieństwie do elektronicznych czytników książek innych producentów (takich jak Amazon, PocketBook lub InkBook), urządzenia Onyx Boox charakteryzują się szeroką funkcjonalnością. Nie są to wyłącznie narzędzia do odtwarzania książek w wersji elektronicznej, lecz również przeglądania Internetu, edycji dokumentów lub robienia cyfrowych notatek.

Przeglądanie Internetu na czytniku Onyx Boox
Przeglądanie Internetu na czytniku Onyx Boox

Aby radzenie sobie z tak różnorodnymi zadaniami na czytniku ebooków z ekranem E Ink było maksymalnie wygodne, Onyx Boox zdecydował się na ciekawą innowację. Chińskie przedsiębiorstwo technologiczne zapewniło użytkownikom swoich produktów możliwość korzystania z kilku alternatywnych trybów odświeżania ekranu.

Zasady działania trybów odświeżania ekranu

Tryby odświeżania ekranu na czytnikach ebooków Onyx Boox działają zgodnie z zasadą: im większa płynność, tym mniej szczegółów i więcej cieni. To oznacza, że jeżeli zależy nam na maksymalnej ostrości tekstów (przede wszystkim w przypadku czytania ebooków), powinniśmy korzystać z trybu zwykłego. Jeśli jednak liczy się dla nas płynna obsługa urządzenia, mamy możliwość przełączenia się na tryb prędkości, tryb A2 lub X.

Gdy to zrobimy, zaczniemy dostrzegać efekty zjawiska ghostingu. Polega ono na tym, że po odświeżeniu ekranu ślady poprzednich obrazów wciąż pozostają lekko widoczne (znikają dopiero po chwili). Jeśli jednak korzystamy z czytnika ebooków do przeglądania sieci lub edycji notatek, utrata szczegółów i ghosting nie powinny mieć dla nas większego znaczenia.

Czytnik Onyx Boox Nova Pro
Czytnik Onyx Boox Nova Pro

Tryby odświeżania ekranu na czytnikach Onyx Boox

Użytkownicy czytników Onyx Boox mają możliwość korzystania z czterech alternatywnych trybów odświeżania ekranu, które są dostosowane do różnych celów. Już po krótkim czasie ich obsługa staje się szybka i w pełni intuicyjna.

Tryby odświeżania ekranu na czytnikach Onyx Boox:

  • Zwykły tryb (domyślny) – Dobra jakość wyświetlania, tryb odpowiedni do czytania ebooków.
  • Tryb prędkości – Obraz z lekkimi cieniami, tryb odpowiedni do szybkiego czytania tekstu i przeglądania grafiki.
  • Tryb A2 – Obraz z mocniejszymi cieniami, tryb odpowiedni do przewijania stron bogatych w grafiki, fotografie i ilustracje.
  • Tryb X – Może skutkować utratą szczegółów. Tryb odpowiedni do przeglądania stron internetowych i materiałów wideo.

Zmiana trybu odświeżania ekranu na czytnikach Onyx Boox

Aby zmienić tryb odświeżania ekranu na czytniku Onyx Boox, rozciągnij pole menu przesuwając palcem od góry do dołu ekranu. Możesz to zrobić w dowolnym momencie, np. w czasie czytania ebooka lub przeglądania Internetu. Na wyświetlaczu zobaczysz m. in. opcje regulacji podświetlenia, dźwięku oraz ostatnie powiadomienia. Oprócz tego w górnej części panelu menu będzie widoczne pięć ikon: Wi-Fi, Obracanie, Bluetooth, Zwykły tryb, Kontrast, Edytuj.

Aby zmienić tryb odświeżania ekranu, naciśnij na Zwykły tryb i zmień go zgodnie ze swoimi preferencjami. To, z jakiego trybu właśnie korzystasz, będzie widoczne w tym samym miejscu (ikona na górnym pasku menu zmieni się ze Trybu zwykłego np. na Tryb A2).

Czytnik Onyx Boox Nova Pro
Czytnik Onyx Boox Nova Pro

Wskazówka: Aby jeszcze wygodniej przełączać tryb odświeżania ekranu ze zwykłego na przyśpieszony, możesz przypisać włączanie trybu A2 do klawisza wiszącego. Dzięki temu będziesz w stanie uruchamiać go jednym kliknięciem w dowolnym momencie.

Regulacja kontrastu na czytnikach Onyx Boox

Aby lepiej dopasować jakość wyświetlania obrazu do własnych preferencji, warto samodzielnie wyregulować kontrast ekranu elektronicznego czytnika książek. Aby to zrobić, ponownie rozwiń górny panel menu i wybierz ikonę Kontrast. W tym miejscu będziesz mógł go dostosować za pomocą suwaka.

Autor: Kuba
Źródło: Onyx Boox

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *