Onyx Boox Max 3 to 13-3 calowy, wielofunkcyjny czytnik ebooków, którego głównym zastosowaniem jest przygotowywanie elektronicznych notatek, a także czytanie i edytowanie plików PDF. Parametry techniczne plasują urządzenie na najwyższej półce tego typu sprzętu. Wszystkie jego najważniejsze cechy poznasz z przygotowanej przez nas recenzji
Wyświetlacz
Onyx Boox Max 3 został wyposażony w 13.3-calowy wyświetlacz E Ink Carta o rozdzielczości 2260 x 1650 i 207 PPI. Posiada on warstwę digitalizatora WACOM do obsługi rysika, która zapewnia czułość nacisku do 4096 stopni. Urządzenie zostało również wzbogacone o funkcję blokowania reakcji ekranu na przypadkowy dotyk palców.
Chociaż Onyx Boox Max 3 nie ma podświetlenia, nie należy zapominać, że nie posiadają go również wszystkie pozostałe 13.3-calowe czytniki ebooków. Ponieważ urządzenie jest tak duże, jedyną możliwością, aby zostało ono wyposażone w podświetlenie, byłoby umieszczenie diod LED nie tylko na dole ekranu (jak w przypadku większości elektronicznych czytników książek), lecz przy wszystkich jego krawędziach. Na takie rozwiązanie nie zdecydował się jednak na razie żaden popularny producent.
Waga i rozmiar
Jedną z najbardziej zdumiewających rzeczy w kontaktach z najlepszymi czytnikami ebooków o dużych ekranach jest to, jak okazują się lekkie. Podczas gdy Onyx Boox Max 3 waży ok. 490g, waga Sony Digital Paper RP1, który również został wyposażony w 13.3-calowy wyświetlacz, wynosi jedynie 240g.
Różnica wynika przede wszystkim stąd, że Onyx Boox Max 3 posiada większą baterię oraz sporo dodatkowych części. Jego rozmiary wynoszą natomiast 309.8 x 227.8 x 6.8 mm.
Parametry techniczne
We wnętrzu czytnika ebooków Onyx znajduje się ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 625 o mocy 2 GHZ, 4GB pamięci RAM, 64 GB pamięci wewnętrznej, Wi-Fi (2.4GHz + 5GHz) oraz Bluetooth 4.1.
Ponieważ został on wyposażony w port HDMI, Onyx Boox Max 3 może zostać podłączony do komputera, a następnie pełnić funkcję dodatkowego monitora. Po integracji z komputerem urządzenie zapewnia 4 typy odświeżania ekranu, która pozwalają na przeglądanie sieci, oglądanie obrazów lub korzystanie z różnych programów.
Czytnik ebook Onyx został również wyposażony w port USB-C, a po wykorzystaniu rozwiązania OTG istnieje możliwość podłączenia do niego klawiatury, myszki, pedałów dla muzyków lub wielu innych gadżetów. Aby to zrobić, nie potrzebujemy instalować na urządzeniu żadnych dodatkowych sterowników.
Chociaż Onyx Boox Max 3 nie ma wbudowanego wejścia na kartę SD, producent dodaje do niego zewnętrzny adapter ze złącza USB-C na czytnik kart SD.
Bateria
Urządzenie posiada baterię o gigantycznej mocy 4,300 mAh, która gwarantuje do czterech tygodni spokojnej pracy. Czytnik ebook Onyx dysponuje również funkcją szybkiego ładowania, pozwalającą na naładowanie go do pełnia w nie więcej niż dwie godziny.
Design i przyciski
Już na pierwszy rzut oka widać, że design Onyx Boox Max 3 został dobrze przemyślany. Urządzenie posiada jeden główny przycisk na dole ekranu, który pozwala na bezpośrednie przechodzenie do menu głównego. Ponieważ wszystkie poprzednie modele generacji Max miały przynajmniej 4-5 przycisków fizycznych, wykorzystane w tym przypadku rozwiązanie sprawia wrażenie minimalistycznego i odświeżającego. Czytnik ebook Onyx został również wyposażony w przycisk zasilania ze specjalną lampką, która wskazuje na jego obecny stan.
Unboxing czytnika Onyx Boox Max 3
Obudowa urządzenia jest biała, przypominając wygląd obudowy edycji limitowanej Onyx Boox Max 2 Pro. Modele z tej serii były sprzedawane w kolorze białym zaraz po premierze, lecz gdy wszystkie zostały już wykupione, producent rozpoczął dystrybucję ich czarnych wersji.
Wydaje się, że w przypadku urządzeń do przygotowywania elektronicznych notatek biała obudowa sprawdza się zdecydowanie najlepiej. Ponieważ spędzisz wiele godzin na rysowaniu, pisaniu i edytowaniu cyfrowych plików, Twoja ręka przez cały czas będzie opierać się na ekranie lub krawędzi ramki. Podczas gdy na czarnej obudowie liczne odciski dłoni i palców szybko stałyby się widoczne, na jej białym odpowiedniku nie pozostanie po nich większych ślad.
Rysik
Rysik dołączony do Onyx Boox Max 3 został zaprojektowany w zupełnie nowy sposób. Jest on grubszy i wykonany z wysokiej jakości plastiku powleczonego matową warstwą. W rezultacie trzyma się go jeszcze wygodniej.
Końcówka rysika również nieco różni się od swojej poprzedniej wersji znanej z innych modeli czytnika ebook Onyx. Gdy przyciskasz ją do ekranu, delikatnie się chowa, odpowiadając na zróżnicowane poziomy nacisku.
Na górze rysika znajduje się gumka, którą można wcisnąć jak w zwykłym długopisie, wywołując przy tym charakterystyczny odgłos. W trakcie edytowania książek PDF i EPUB lub przygotowywania elektronicznych notatek przydaje się ona do do szybkiego usuwania wszystkich elementów graficznych, których chcemy się pozbyć.
Obsługa plików audio
Ponieważ Onyx Boox Max 3 posiada dwa głośniki stereo na tylnej obudowie, można wykorzystywać go do słuchania muzyki, audiobooków i podcastów. Czytnik został również wyposażony w podwójny mikrofon, zapewniając możliwość prowadzenia rozmów głosowych na Skype czy w aplikacji Whatsapp.
Oprogramowanie
Onyx Boox Max 3 to pierwszy przeznaczony do komercyjnego użytku czytnik ebooków, który już pierwotnie został wyposażony w Androida 9.0. Większość innych tego typu urządzeń posiada Androida w wersji 6.0 lub 4.01.
Jedną z największych zalet wykorzystania najnowszego systemu operacyjnego w czytniku ebook Onyx jest pozbycie się kilku dotychczasowych problemów z bezpieczeństwem. W rezultacie szansa na to, że Twoje urządzenie zostanie zhakowane lub zarażone złośliwym oprogramowaniem jest praktycznie równa zeru.
Użytkownicy Onyx Boox Max 3 mają możliwość pobierania na swój czytnik ebooków wielu różnych aplikacji z Google Play. Aby ją uruchomić, wystarczy znaleźć w ustawieniach opcję Play, a następnie ją włączyć.
Gdy już je zainstalujesz, będziesz w stanie obsługiwać na czytniku Overdrive, Libby, Kindle, Nook, Kobo, Moon+ Reader, Evernote, Google Keep, OneNote, a także setki innych aplikacji, które nie były kompatybilne ze starszymi wersjami Androida. Właśnie dlatego działanie na Androidzie 9.0 jest z najmocniejszych stron nowego Onyx Boox Max 3.
Interfejs
Jeżeli chodzi o interfejs urządzenia, opiera się on na niezmiennym pasku menu, na którym znajdują się ikony biblioteki, sklepu z ebookami, notatek, zarządzania plikami, aplikacji oraz ustawień.
Podstawowe segmenty menu głównego:
- Wszystkie pliki MOBI, EPUB, FB2, PDF, a także materiały w pozostałych formatach, są przechowywane zmagazynowane w Bibliotece. Jeżeli przy danej pozycji brakuje jakiejś treści lub okładki, możesz przeszukać pamięć urządzenia pod kątem metadanych. Istnieje również opcja zmiany podglądu z listy na sieć, a także wyszukiwania konkretnych tytułów.
- W zbiorze Aplikacji znajdziesz wszystkie z tych, które są domyślnie zainstalowane na urządzeniu. Znajduje się tam również Google Play, które wkrótce pozwoli Ci wypełnić cały zbiór samodzielnie wybranymi przez siebie narzędziami.
- Menedżer plików jest podstawowym programem dostarczonym wraz z Androidem, który pozwala na wygodne przeglądanie wszystkich przechowywanych w pamięci czytnika ebooków plików.
- W Ustawieniach znajdziesz natomiast opcję poszukiwania aktualizacji oprogramowania, uzupełniania informacji do konta Google oraz ogólnego zarządzania urządzeniem.
Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które zostały wykorzystanie jedynie w Onyx Boox Max 3, jest umieszczenie przy jego dolnej prawej krawędzi niewielkiej ikony trackballa. Gdy jej dotkniesz, uzyskasz błyskawiczny dostęp do wszystkich regulowanych opcji, takich jak głośność, okna poszczególnych zadań, poziom mocy i szybkie ustawienia. Co więcej, istnieje możliwość przypisania do ikony swoich własnych skrótów, zmieniając jej domyślne funkcje. Jeżeli uznasz, że w ogóle nie jest Ci już ona potrzeba, bez problemu ją wyłączysz.
W lewym górnym rogu ekranu znajduje się natomiast miejsce, w którym wyświetlają się wszystkie standardowe powiadomienia Androida. W ich skład wchodzą informacje o zainstalowanych aplikacjach, oczekujących aktualizacjach czy innych rzeczach, które wymagają Twojej uwagi. W prawym górnym rogu umiejscowione są ikony Wi-Fi oraz stanu baterii.
Księgarnia online
Co szczególnie istotne, w przypadku najnowszego modelu elektronicznego czytnika książek od Onyxa poprawione zostało funkcjonowanie księgarni z ebookami, w której znajdziemy już nie tylko pozycje w języku chińskim, lecz również setki tytułów w języku angielskim. Część z nich to klasyczne książki online do pobrania za darmo, jak np. Alicja w Krainie Czarów lub Frankenstein.
Przygotowywanie notatek
Jeżeli zdecydujesz się na zakup Onyx Boox Max 3, jednym z Twoich głównych motywów z pewnością będzie możliwość korzystania z aplikacji do przygotowywania elektronicznych notatek.
Interfejs narzędzia znajduje się na górze ekranu. Na samym początku paska menu umiejscowione zostały ikony z pędzlami i ołówkami. Ponieważ czytnik ebook Onyx jest wrażliwy na 4096 stopni nacisku, nie musisz samodzielnie zmieniać ich rozmiarów. Zamiast tego istnieje możliwość przełączania się pomiędzy wieloma odcieniami czerni i szarości.
Robienie notatek na czytniku Onyx Boox Max 3 [materiał wideo Good e-Reader]
Oprócz tego urządzenie pozwala na korzystanie w czasie rysowania z czerwonego, zielonego i niebieskiego koloru, które stają się widoczne dopiero po przekopiowaniu gotowych plików do pamięci komputera. Ponieważ Onyx Boox Max 3 nie został wyposażony w kolorowy ekran e Ink, sam nie potrafi ich wyświetlić.
Dużym udogodnieniem jest możliwość wykorzystywania w czasie pracy gotowych geometrycznych kształtów, takich jak trójkąty, czworokąty i okręgi. Po importowaniu ich do otwartego pliku jesteśmy w stanie łatwo zmieniać ich rozmiary i przemieszczać je po całej powierzchni ekranu.
Gdy rysujesz nim po ekranie, rysik odpowiada bardzo łatwo, a czas oczekiwania na jego reakcje jest ograniczony do minimum. W przypadku wymazywania pewnych elementów graficznych cały proces następuje równie szybko, jeżeli jednak usiłujesz ręcznie usunąć treść całego dokumentu, mogą wystąpić pewne opóźnienia. Na szczęście w menu urządzenia znajduje się ikona pełnego odświeżania i czyszczenia ekranu.
Doświadczenie rysowania i pisania na ekranie czytnika ebook Onyx sprawia wrażenie zupełnie naturalnego, będąc bardzo zbliżonym do doświadczenia rysowania po normalnym papierze.
Rozpoznawanie mowy i odręcznego pisma
Kolejną rzeczą, z którą Onyx Boox Max 3 radzi sobie naprawdę dobrze, jest rozpoznawanie odręcznego pisma. Wystarczy, że zapiszesz coś odręczne na ekranie za pomocą rysika, a automatycznie zostanie to przekonwertowane na przejrzysty tekst.
To rozwiązanie przydaje się szczególnie wtedy, gdy robisz notatki w czasie zajęć lub na szybko notujesz coś w czasie spotkania w pracy. Ponieważ czytnik ebook Onyx został wyposażony w dwa mikrofony, zapewnia on również możliwość bezpośredniej konwersji dźwięku na tekst.
Czytanie materiałów elektronicznych
Bardzo duży, 13.3-calowy wyświetlacz z PPI przekraczającym wartość 200 świetnie sprawdza się przy czytaniu ebooków, mangi, magazynów i czasopism. Większość tego typu materiałów wydawana jest w formie plików PDF. Ponieważ Onyx Boox Max 3 obsługuje format A4, można odtwarzać je dokładnie w takiej postaci, w jakiej zostały one stworzone, a przybliżanie i oddalanie widoku okazuje się zazwyczaj zbędne.
Gdy naciśniesz na środek ekranu czytnika ebook Onyx, pojawi się tam rozwijane menu, które pokazuje, czy dostępne są jakieś sieci Wi-Fi, wyświetla ustawienia rotacji widoku (tryb portretu lub pejzażu), połączenia Bluetooth, opcję edycji oraz aktywacji TP.
Urządzenie posiada kilka trybów odświeżania ekranu, które pozwalają na uzyskanie wrażenia maksymalnej płynności. Jest to szczególnie przydatne wtedy, gdy zdecydujesz się podłączyć Onyx Boox Max 3 do komputera lub projektora za pomocą kabla HDMI.
Dostępne tryby odświeżania ekranu:
- Przeznaczeniem trybu standardowego jest odświeżanie widoku w czasie czytania książek EPUB lub przeglądania plików PDF.
- Tryb szybki najlepiej sprawdza się w czasie odtwarzania na ekranie różnych obrazów, przede wszystkim w czasie poruszania się po sieci za pomocą przeglądarek Firefox lub Chrome.
- Tryb A2, który znacząco obniża jakość obrazu, jest użyteczny wtedy, gdy na ekranie wyświetlamy ich znaczne ilości jednocześnie.
- X-Mode, który jest kolejną innowacją wprowadzą w najnowszym czytniku ebooków, został stworzony do oglądania filmów w serwisie YouTube. Jak można się przekonać z dołączonego do artykułu materiału wideo, bez problemu radzi on sobie z tym zadaniem.
Warto jeszcze wspomnieć, że czytnik ebook Onyx posiada m. in. opcje ogólnej regulacji kontrastu oraz samodzielnego określania prędkości zmiany stron.
Obsługiwane formaty i personalizacja
Jeżeli zamierzasz przerzucać różne materiały z komputera na czytnik ebook Onyx, prawdopodobnie najwięcej czasu spędzisz na początku na obsłudze standardowej aplikacji do czytania. Bez problemu otwiera ona pliki w formatach PDF, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI oraz CHM.
Gdy w czasie czytania naciśniesz na środek ekranu, wyświetli się na nim szereg opcji, które pozwalają na personalizację wyświetlania tekstu. Możesz samodzielnie wyregulować interlinię, marginesy, kontrast oraz orientację wyświetlania wszystkich elementów graficznych (co szczególnie przydaje się podczas czytania w trybie pejzażu lub odtwarzania mangi). Jesteś również w stanie wybrać jedną z 222 dostępnych na urządzeniu czcionek, zmienić jej rozmiar lub skorzystać z pogrubienia, aby sprawiała ona wrażenie większej.
Jeżeli przewracasz strony przesuwając palcem po ekranie i za pomocą gestów, wszystko działa bez żadnych opóźnień. Gdy natomiast dłużej przytrzymasz wybrane słowo, pojawią się przy nim opcje podkreślenia, wprowadzenia komentarza, przetłumaczenia go w słowniku lub udostępniania go w mediach społecznościowych.
W rezultacie ogólne doświadczenie w pracy z plikami PDF na Onyx Boox Max 3 jest lepsze niż w przypadku Onyx Boox Max 2 Pro. Najnowszy czytnik ebook Onyx pozwala m. in. na otworzenie dwóch plików PDF w tym samym czasie lub równoczesnego uruchomienia pliku PDF i aplikacji do sporządzania notatek. Możesz również skorzystać z możliwości wyświetlenia dowolnego pliku lub narzędzia na pełnym ekranie. Jeżeli natomiast w czasie pracy z książkami PDF chcesz je edytować lub nanieść na nie komentarze i rysunki za pomocą rysika, z łatwością zrobisz to na obydwu modelach urządzeń.
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że Onyx Boox Max 3 jest jednym z najlepiej wyposażonych techniczne elektronicznych czytników ebooków, jakie kiedykolwiek stworzono. Zdecydowanie góruje on nad wieloma konkurencyjnymi urządzeniami wyposażonymi w Androida lub Linuxa. Bardzo mocny procesor i dużo pamięci RAM gwarantują, że czytnik ebook Onyx bez problemu poradzi sobie z obsługą większości zaawansowanych aplikacji.
Jeżeli do tej pory korzystałeś z Onyx Boox Max lub z Onyx Boox Max 2, prawdopodobnie będziesz chciał sięgnąć po najnowszy model tak szybko, jak to możliwe. Jeżeli szukasz zamiennika dla zwykłego papieru, który świetnie sprawdzi się w pracy, nie musisz długo wahać się z podjęciem decyzji. Onyx Boox Max 3 w rzeczywistości zaciera granice pomiędzy standardowym czytnikiem ebooków a wielofunkcyjnym tabletem. Cena urządzenia wynosi 3899 PLN.
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader