10 faktów o PocketBooku Touch Lux 5, które powinieneś znać

PocketBook Touch Lux 5 to następca jednego z najpopularniejszych czytników ebooków na rynku w przystępnej cenie. Mocniejszy procesor i regulacja barwy podświetlenia sprawiają, że urządzenie przeskoczyło już wcześniej wysoko zawieszoną poprzeczkę. Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?

10 faktów o PocketBooku Touch Lux 5

Podstawowe cechy PocketBooka Touch Lux 5

PocketBook Touch Lux 5 to klasyczny, kompaktowy czytnik ebooków, który został wyposażony w przejrzysty system operacyjny i najwyższej rozdzielczości dotykowy wyświetlacz. Urządzenie odziedziczyło wszystkie mocne strony poprzednika, zyskując mocniejszy procesor oraz podświetlenie z regulacją temperatury barwowej. Chociaż PocketBook Touch Lux 5 nie jest modelem wyposażonym w nowe, innowacyjne rozwiązania, stanowi sprawdzony czytnik ebooków dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników.

10 faktów o PocketBooku Touch Lux 5

We wnętrzu urządzenia znajduje się dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHZ, 512 MB pamięci RAM i 8 GB wewnętrznej pamięci flash. Ponieważ elektroniczny czytnik książek posiada wejście na kartę SD, jego pamięć może zostać rozszerzona do 32 GB. PocketBook Touch Lux 5 oferuje również użytkownikom wejście micro USB, Wi-Fi i baterię o pojemności 1,500 mAh.

10 faktów o PocketBooku Touch Lux 5, które powinieneś znać

1. Popularność PocketBooka Touch Lux 4

Poprzednik PocketBooka Touch Lux 5 to jedno z najchętniej kupowanych urządzeń szwajcarskiej firmy. Ponieważ czytnik ebooków kosztuje niecałe 500 zł, zapewniając przy tym większą solidność i funkcjonalność niż wiele urządzeń konkurencyjnych, szybko przypadł on do gustu miłośnikom literatury elektronicznej. W rezultacie w 2019 roku PocketBook Touch Lux 4 został wyróżniony prestiżową nagrodą Red Dot Award.

2. Mocniejszy procesor

Chociaż użytkownicy PocketBooka Touch Lux 4 nie narzekali na płynność jego działania, nowa wersja urządzenia została wyposażona w dwa razy mocniejszy procesor (1 GHz w Touch Lux 4, 2×1 GHz w Touch Lux 5). Różnica w mocy urządzenia jest widoczna przede wszystkim przy takich czynnościach, jak przeglądanie Internetu, ładowanie ciężkich plików, przewracanie stron, podkreślanie tekstu i robienie notatek czy wczytywanie obrazów.

3. Regulacja barwy podświetlenia

PocketBook Touch Lux 5 to jeden z pierwszych czytników ebooków w tak przystępnej cenie, który został wyposażony w funkcję regulacji barwy podświetlenia. Do tej pory system podświetlenia SMARTlight był dostępny jedynie w najdroższych modelach w ofercie PocketBooka, które były kierowane do najbardziej wymagających użytkowników.

Podświetlenie PocketBooka Touch Lux 5

Poprzednia wersja urządzenia z serii Touch Lux pozwalała wprawdzie na samodzielną zmianę intensywności podświetlenia, lecz jego barwa pozostawała niezmienna. Użytkownicy PocketBooka Touch Lux 5 mogą natomiast regulować zarówno intensywność, jak i barwę światła za pomocą dwóch prostych suwaków. Mają również możliwość skorzystania z opcji regulacji automatycznej. W rezultacie czytnik ebooków świetnie sprawdza się nie tylko przy czytaniu w ciągu dnia, lecz również w nocy, ponieważ ciepła barwa podświetlenia okazuje się wtedy znacznie przyjemniejsza dla naszego wzroku.

4. Dropbox i Send-to-PocketBook

Ponieważ PocketBook Touch Lux 5 obsługuje usługi Dropbox i Send-to-PocketBook, przesyłanie na niego ebooków jest wyjątkowo wygodne i szybkie. Aby to zrobić, nie musimy łączyć e-czytnika kablem z komputerem, ponieważ całą operację przeprowadzimy online.

Dzięki Dropboxowi jesteśmy w stanie przechowywać książki w wersji elektronicznej w chmurze internetowej, aby synchronizować je pomiędzy wieloma urządzeniami. Z kolei usługa Send-to-PocketBook pozwala na przesyłanie ebooków na PocketBooka Touch Lux 5 za pomocą poczty e-mail. Aby z niej skorzystać, wystarczy utworzyć adres e-mail, który zostanie przypisany do naszego czytnika ebooków. Jeżeli chcemy przesłać na urządzenie nowe pliki, musimy jedynie wybrać je na komputerze i zaadresować na wspomniany adres.

5. Wyszukiwanie ebooków

Podgląd ostatnio przeniesionych na PocketBooka Touch Lux 5 ebooków jest widoczny na ekranie głównym. Jeżeli chcemy przejrzeć ich pełną listę, powinniśmy uruchomić Bibliotekę. Aby to zrobić, wystarczy nacisnąć na ikonę Książki w lewym dolnym rogu. Aby ułatwić sobie przeglądanie materiałów w Bibliotece, możemy zmienić jej widok z półek (po trzy ebooki w rzędzie) na listę.

10 faktów o PocketBooku Touch Lux 5

Istnieje jednak jeszcze łatwiejszy sposób na wyszukiwanie ebooków. Jeżeli rozwiniemy górny pasek menu, po prawej stronie zobaczymy ikonę Szukaj. Jeśli na nią klikniemy, na ekranie pojawi się okno wyszukiwania w którym będziemy mogli wpisać dowolne słowo kluczowe i błyskawicznie odnaleźć pliki, które nas interesują.

6. Grupowanie i sortowanie ebooków

Przechowywanie ebooków w wirtualnej bibliotece elektronicznego czytnika książek posiada wiele istotnych zalet. Nie tylko zmieścimy w niej tysiące pozycji, lecz również zyskamy możliwość ich wygodnego porządkowania. PocketBook Touch Lux 5 pozwala na wygodne grupowanie i sortowanie wszystkich przechowywanych w swojej pamięci materiałów, co dla każdego pasjonata e-czytania okazuje się ogromnym udogodnieniem.

Aby odpowiednio pogrupować ebooki, powinniśmy uruchomić Bibliotekę, a następnie nacisnąć na ikonę książek w lewym górnym rogu ekranu. Na wyświetlaczu urządzenia pojawi się lista, która umożliwi nam uszeregowanie książek w wersji elektronicznej pod kątem różnych kryteriów: Autorzy, gatunki, kolekcje, ulubione, foldery, formaty, serie. Aby posortować ebooki, musimy nacisnąć na ikonę po lewej stronie od ikony lupki. Gdy na ekranie pojawi się rozwijana lista kryteriów sortowania, będziemy mogli wybrać jedną z nich. W zależności od naszych potrzeb ebooki zostaną posortowane według daty otwarcia, daty dodania, tytułu lub autora.

7. Obsługiwane formaty

Wielkim walorem e-czytników PocketBook jest to, że bez problemu radzą sobie one z otwieraniem różnorodnych formatów elektronicznych (PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF). W rezultacie prawdopodobieństwo tego, że jakiś plik z książką, czasopismem lub komiksem nie będzie chciał się uruchomić na PocketBooku Touch Lux 5 okazuje się bardzo niewielkie. Warto zaznaczyć, że czytniki ebooków innych producentów (np. Amazon Kindle) wypadają w tej dziedzinie gorzej, a ich użytkownicy czasami muszą decydować się na samodzielną konwersję książek za pomocą programu Calibre.

10 faktów o PocketBooku Touch Lux 5

8. Aplikacja Scribble

PocketBook Touch Lux 5 został wyposażony w aplikację Scribble, która pozwala na na rysowanie i robienie na nim elektronicznych notatek za pomocą palców. Narzędzie umożliwia samodzielną zmianę grubości kreślonych linii, wymazywanie poszczególnych elementów lub wprowadzenie tekstu za pomocą klawiatury ekranowej. Jeżeli skończyliśmy tworzenie rysunków i notatek, jednym kliknięciem możemy otworzyć pustą stronę i ponownie dać upust naszej kreatywności.

9. Pobieranie nowych słowników

Dzięki interaktywnemu słownikowi, który jest dostępny na PocketBooku Touch Lux 5, w trakcie czytania ebooków nie musimy szukać tłumaczenia każdego nieznanego słowa osobno, lecz możemy sprawdzać je jednym kliknięciem. Dzięki temu czytnik ebooków docenią wszyscy, którzy chętnie sięgają po literaturę obcojęzyczną. Aby odszukać tłumaczenie danego słowa, w trakcie czytania wystarczy nacisnąć na nie palcem i przez chwilę je przytrzymać. Już po chwili tłumaczenie pojawi się na ekranie.

10 faktów o PocketBooku Touch Lux 5

Co ważne, użytkownicy PocketBooka Touch Lux 5 mają możliwość kupowania i instalowania na urządzeniu nowych słowników, które są dostępne na stronie Bookland.com. W ofercie sklepu znajdują się nie tylko zwykłe, wielojęzyczne słowniki, lecz również różne słowniki specjalistyczne (medyczne, prawne, techniczne, polityczne, do zarządzenia, ekonomii, finansów, budownictwa, informatyki, biologii i fizyki) oraz zbiory słownictwa i idiomów.

10. Legimi

W przypadku poprzednich modeli czytników ebooków PocketBooka dostęp do Legimi czasami był wprowadzany z mniejszym lub większym opóźnieniem. Z PocketBookiem Touch Lux 5 jest już jednak inaczej. Użytkownicy czytnika ebooków mogą korzystać z Legimi natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Aby włączyć preinstalowaną na PocketBooku Touch Lux 5 aplikację, powinniśmy nacisnąć na jej ikonę w dolnej części ekranu, a następnie się zalogować. Warto przypomnieć, że Legimi to popularna aplikacja do legalnego czytania ebooków i słuchania audiobooków w ramach abonamentu. W bazie serwisu znajduje się ponad 16 000 tytułów.

Unboxing PocketBooka Touch Lux 5

Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *