Nowoczesny czytnik ebooków za 550 zł [recenzja PocketBooka Touch Lux 5]

PocketBook Touch Lux 5 to nowa generacja popularnego czytnika ebooków, która kilka tygodni temu zadebiutowała na rynku. Urządzenie zostało wyposażone w 6-calowy, dotykowy wyświetlacz E Ink oraz podświetlenie z regulacją temperatury barwowej. Jakie wady i zalety posiada jeden z głównych konkurentów Kindle Paperwhite 4?

PocketBook Touch Lux 5 recenzja

Wyświetlacz i podświetlenie

PocketBook Touch Lux 5 posiada 6-calowy, dotykowy wyświetlacz pojemnościowy E Ink Carta HD o rozdzielczości 1024 x 758 i 212 PPI. Nowy czytnik ebooków różni się od poprzedniego modelu funkcją regulacji barwy podświetlenia. Urządzenie zostało wyposażone w 8 białych i 8 bursztynowych diod LED, które pozwalają na dostosowywanie barwy podświetlenia do warunków zewnętrznych. Aby to zrobić, wystarczy samodzielnie określić intensywność i barwę podświetlenia za pomocą wygodnych suwaków lub ustalić automatyczną regulację podświetlenia zgodną z porą dnia.

Podświetlenie ekranu na PocketBooku Touch Lux 5
Podświetlenie ekranu

Parametry techniczne

We wnętrzu czytnika ebooków producent umieścił dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHz, 512 MB pamięci RAM i 8 GB pamięci flash. Ponieważ PocketBook Touch Lux 5 ma wejście na kartę SD, jego pamięć może zostać rozszerzona do 32 GB. Urządzenie jest zasilane baterią o pojemności 1, 500 mAh, obsługuje WiFi również i posiada gniazdo micro USB. Wymiary elektronicznego czytnika książek wynoszą 161.3 x 108 x 8 mm, a waga 150 g.

Dolna krawędź PocketBooka Touch Lux 5
Dolna krawędź

Specyfikacja techniczna

Ekran:6″ E Ink Carta
Rozdzielczość:1024 x 758 px, 212 ppi
Podświetlenie:Tak, inteligentne podświetlenie SMARTlight (regulowana barwa podświetlenia)
Procesor:Dual Core (2x1GHz)
RAM:512 MB
Wewnętrzna pamięć flash:8 GB
System operacyjny:Kernel Linux
Obsługiwane formaty:PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF
Bateria:Li-Ion 3,7V, 1500 mAh
Waga:155 g
Wymiary:161,3 x 108 x 8mm
Cena:549 zł

Obsługiwane formaty

Wielką zaletą PocketBooka Touch Lux 5 jest to, że w przeciwieństwie do produktów konkurencji bez problemu radzi sobie z otwieraniem niemal wszystkich formatów ebooków: ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT. Warto pamiętać, że urządzenia szwajcarskiego producenta od dawna wypadały w tej dziedzinie świetnie. Oprócz standardowych ebooków, modele PocketBooków radzą sobie również z komiksami, mangą, czasopismami i e-magazynami.

Interaktywne słowniki

PocketBook Touch Lux 5 dobrze sprawdza się przy okazji nauki języków obcych. Pozwala bowiem na pobieranie i instalowanie interaktywnych słowników ABBYY Lingvo (aż 24 kombinacje językowe).

Słownik na PocketBooku Touch Lux 5
Słownik

Design

Obudowa czytnika ebooków jest czarna zarówno z przodu, jak i z tyłu. Ekran PocketBooka Touch Lux 5 nie został umiejscowiony równo z ramką, lecz nieco głębiej. Nie posiada również warstwy szklanej, która przekładałaby się na wyższy komfort czytania ebooków.

Tylna obudowa PocketBooka Touch Lux 5
Tylna obudowa

Poniżej ekranu znajdują się dwa przyciski fizyczne do zmiany stron, przycisk cofania i przycisk domowy. Tylna część obudowy urządzenia została wykonana z utwardzonego tworzywa sztucznego, dzięki czemu PocketBook Touch Lux 5 sprawia wrażenie solidnego.

Regulacja wyświetlania tekstu na PocketBooku Touch Lux 5
Regulacja wyświetlania tekstu

Unboxing PocketBooka Touch Lux 5

Oprogramowanie

PocketBook Touch Lux 5 działa na zmodyfikowanej wersji Linuxa, czyli na standardowym systemie operacyjnym, po który od lat sięga szwajcarski producent. Wśród zalet Linuxa należy wymienić przede wszystkim to, że pozwala on na łatwą instalację aktualizacji oraz wprowadzanie nowych funkcji. Chociaż w przeciwieństwie do Androida nie pozwala on na pobieranie aplikacji na czytniki ebooków, system operacyjny góruje nad nim swoją stabilnością.

Interfejs użytkownika

Główny element ekranu domowego PocketBooka Touch Lux 5 stanowi podgląd trzech ostatnio otwieranych ebooków wraz z okładkami. Ciekawą innowacją jest to, że dłuższe przytrzymanie palca na dowolnej pozycji w bibliotece ebooków pozwala na jej błyskawiczne usunięcie. Po przesunięciu palcem od góry do dołu ekranu, na rozwijanym panelu pojawią się ikony WiFi, ustawień i ostatnio wykonanych czynności.

Biblioteka ebooków na PocketBooku Touch Lux 5
Biblioteka ebooków

Oprócz połączenia się z Internetem, synchronizacją danych, uruchomieniem menedżera zadań, włączenia wyszukiwarki lub trybu samolotowego, w tym miejscu możliwa jest również regulacja podświetlenia czytnika ebooków za pomocą wygodnego suwaka. W dolnej części wyświetlacza PocketBooka Touch Lux 5 widoczne są najważniejsze elementy interfejsu: biblioteka, notatki, sklep, przeglądarka internetowa oraz aplikacje. To właśnie przede wszystkim z ich pomocą obydwa się jego obsługa.

Aplikacje

PocketBook Touch Lux 5 zapewnia użytkownikom szereg funkcjonalnych aplikacji, w tym czytnik wiadomości RSS, który pozwala na wygodne przeglądanie treści z Internetu. Dzięki aplikacji Dropbox możliwe staje się przechowywanie ebooków w chmurze online, a usługa Send-to-PocketBook pozwala na błyskawiczne przesyłanie plików na czytnik ebooków z komputera. Oprócz tego w przerwie od czytania książek urządzenie umożliwia urozmaicenie w postaci kilku prostych gier.

Elektroniczne notatki

PocketBook Touch Lux 5 posiada niewielką aplikację do robienia notatek, która pozwala na rysowanie, odręczne pisanie lub wprowadzanie tekstu za pomocą klawiatury ekranowej. Aplikacja zapewnia możliwość wybrania jednego z kilku piór i ołówków, chociaż nie są one dostępne w wielu rozmiarach.

Czytanie ebooków na PocketBooku Touch Lux 5
Czytanie ebooków

Ponieważ PocketBook Touch Lux 5 jest kompatybilny ze specjalnym rysikiem, może być używany jako mini narzędzie do robienia elektronicznych notatek. Po aktualizacji oprogramowania urządzenie pozwala również na robienie notatek bezpośrednio w plikach PDF.

Przeglądarka internetowa

Użytkownicy PocketBooka Touch Lux 5 mają do dyspozycji funkcjonalną przeglądarkę internetową, która działa całkiem płynnie. Chociaż urządzenie pozwala na korzystanie z serwisu YouTube, oglądanie na nim filmów jest praktycznie niemożliwe ze względu na niską częstotliwość odświeżania ekranu. Dzięki dostępowi do sieci PocketBook Touch Lux 5 umożliwia również sprawdzanie poczty lub czytanie internetowych komiksów.

Biblioteka ebooków

Chociaż czytnik ebooków posiada swoją księgarnie ebooków, większość znajdujących się w niej tytułów to klasyka z domeny publicznej w języku angielskim, którą można znaleźć np. na stronie projektu Standard Ebooks. Niezależnie od tego szansa przystąpienia do czytania natychmiast po zakupie czytnika ebooków dla wielu osób może okazać się cenna. Tym bardziej, że w trakcie czytania publikacji obcojęzycznych świetnie sprawdza się zainstalowany na nim słownik.

Interfejs PocketBooka Touch Lux 5
Interfejs

Czytanie ebooków

Ponieważ wykorzystana w PocketBooku Touch Lux 5 aplikacja do czytania ebooków jest łatwa w obsłudze i stabilna, jej walory docenią zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani użytkownicy. Mają oni możliwość wybrania jednej z ponad 30 czcionek lub wgrywania na urządzenie własnej, a następnie samodzielnej zmiany jej wielkości poprzez przybliżenie widoku lub wprowadzenie nowej wartości liczbowej. To powoduje, że PocketBook Touch Lux 5 jest świetnym narzędziem dla osób starszych, które często skarżą się na problemy ze wzrokiem.

Ustawienia czytania ebooków na PocketBooku Touch Lux 5
Ustawienia czytania ebooków

Regulacji podlegają również inne parametry wyświetlania tekstów, takie jak wielkość marginesów i interlinia. Po dłuższym przytrzymaniu danego fragmentu tekstu na ekranie czytnika ebooków pojawia się opcja sprawdzenia jego tłumaczenia, podkreślenia go lub dodania do niego notatki. Istnieje również możliwość wyszukiwania danego terminu w wyszukiwarce Google lub na Wikipedii.

Powiększanie tekstu na PocketBooku Touch Lux 5
Powiększanie tekstu

Przydatną cechą aplikacji do czytania ebooków jest to, że pozwala ona na robienie notatek bezpośrednio w plikach ePUB za pomocą rysika. Wszystkie stworzone w ebookach podkreślenia i notatki mogą następie zostać eksportowane i przesłane na komputer lub inne urządzenia.

Przewracanie stron

Ze względu na mocny procesor prędkość przerzucania stron jest bardzo duża. Aby przejść do kolejnej strony ebooka, wystarczy przesunąć palcem wzdłuż ekranu, nacisnąć na jego krawędź lub skorzystać z przycisków fizycznych. Ciekawą innowacją jest to, że dłuższe przytrzymanie przycisków do zmiany stron pozwala na przeskakiwanie o 10 stron na raz. Takie rozwiązanie nie było dostępne wcześniej i już teraz wydaje się jasne, że zdecydowanie ułatwia ono wertowanie ebooków.

Biblioteka ebooków na PocketBooku Touch Lux 5
Biblioteka ebooków

Odświeżanie ekranu

Częstotliwość odświeżania ekranu na PocketBooku Touch Lux 5 jest domyślnie ustawiona na 1/6 stron, lecz samodzielna zmiana jej wartości w ustawieniach nie stanowi problemu. W rezultacie użytkownicy czytnika ebooków mogą wybrać opcję odświeżania ekranu raz na dziesięć stron lub zupełnie z niego zrezygnować. Ponieważ wykorzystany w PocketBooku Touch Lux 5 wyświetlacz E Ink Carta HD jest najbardziej zaawansowanym e-papierowym ekranem na rynku, działa on bez zarzutu również bez częstego odświeżania.

Podsumowanie

Ponieważ PocketBook Touch Lux 5 jest następcą sprawdzonego czytnika ebooków, który do tej pory cieszy się zaufaniem szerokiego grona użytkowników, nikomu nie trzeba go rekomendować. Warto jednak podkreślić, że urządzenie przypadnie do gustu szczególnie tym osobom, którym zależy na obsłudze jak największej ilości formatów, możliwości wgrywania na nie plików z różnych źródeł oraz komforcie związanym z regulacją barwy podświetlenia. Nie ulega wątpliwości, że podobnie jak swój poprzednik, PocketBook Touch Lux 5 gwarantuje szeroką funkcjonalność w umiarkowanej ceny.

Recenzja wideo

Zalety:Wady:
– Stabilny system operacyjny Linux.
– Mocny, dwurdzeniowy procesor.
– Obsługa większości formatów ebooków.
– Funkcja rysowania i robienia elektronicznych notatek.
– Możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą karty SD.
– Brak odporności na wodę.
– Rozdzielczość ekranu mogłaby być wyższa.
– Księgarnia PocketBooka nie może konkurować z księgarnią Amazona.
– Brak wejścia słuchawkowego, głośników i funkcji Text to speech.
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

One Response

  1. ooo iglica wrocławska 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *