Unboxing PocketBooka Touch Lux 5

Świetny stosunek ceny do jakości powoduje, że PocketBook Touch Lux 4 to jeden z najpopularniejszych czytników ebooków w ofercie szwajcarskiej firmy. Urządzenie ma już jednak swojego następce. PocketBook Touch Lux 5 poza znanymi atutami poprzednika zyskał mocniejszy procesor, regulację barwy podświetlenia oraz wygodny dostęp do Legimi. Przekonaj się, jakie wrażenie robi czytnik ebooków zaraz po wyjęciu z pudełka.

Czytnik ebooków PocketBook Touch Lux 5

Następca PocketBooka Touch Lux 4

PocketBook Touch Lux 5 to następna modelu Touch Lux 4, czyli jednego z najchętniej kupowanych czytników ebooków szwajcarskiego producenta. Znakomita czułość ekranu dotykowego, niewielka waga i szereg przydatnych funkcji sprawiły, że PocketBook Touch Lux 4 w 2019 roku został nagrodzony prestiżową nagrodą Red Dot Award.

PocketBook Touch Lux 5 odziedziczył wszystkie mocne strony poprzednika, dodatkowo zyskując dwa razy mocniejszy procesor oraz podświetlenie z regulacją barwy. Nie jest to model wyposażony w nowe, innowacyjne rozwiązania, lecz sprawdzony czytnik ebooków dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników. PocketBook Touch Lux 5 to solidnie wykonane, kompaktowe narzędzie, które imponuje wielością funkcji i zastosowań przy przystępnej cenie.

Parametry techniczne

PocketBook Touch Lux 5 to klasyczny, kompaktowy czytnik ebooków, który został wyposażony w przejrzysty system operacyjny Kernel Linux 6.0 i najwyższej rozdzielczości dotykowy wyświetlacz. We wnętrzu urządzenia znajduje się dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHZ, 512 MB pamięci RAM i 8 GB wewnętrznej pamięci flash. To oznacza, że potencjał nowego czytnika ebooków jest dwukrotnie większy od potencjału poprzedniego modelu.

Przyciski fizyczne PocketBooka Touch Lux 5
Przyciski fizyczne PocketBooka Touch Lux 5

Ponieważ elektroniczny czytnik książek posiada wejście na kartę SD, jego pamięć może zostać rozszerzona do 32 GB. PocketBook Touch Lux 5 oferuje również użytkownikom wejście micro USB, Wi-Fi i baterię o pojemności 1,500 mAh.

Ekran:6″ E Ink Carta
Rozdzielczość:1024 x 758 px, 212 ppi
Podświetlenie:Tak, Inteligentne podświetlenie SMARTlight (regulowana barwa podświetlenia)
Procesor:Dual Core (2x1GHz)
RAM:512 MB
Wewnętrzna pamięć flash:8 GB
System operacyjny:Kernel Linux
Obsługiwane formaty:PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF
Bateria:Li-Ion 3,7V, 1500 mAh
Waga:155 g
Wymiary:161,3 x 108 x 8mm
Cena:549 zł

Podświetlenie SMARTlight

Największym atutem PocketBooka Touch Lux 5 jest podświetlenie SMARTlight o regulowanej temperaturze barwowej. Dzięki niemu zyskujemy możliwość komfortowego czytania w dowolnych warunkach oświetleniowych. Ponieważ ciepłe światło szczególnie dobrze sprawdza się w nocy, korzystanie z czytnika ebooków będzie mniej męczące dla naszego wzroku.

Ciepła barwa podświetlenia na PocketBook Touch Lux 5
Ciepła barwa podświetlenia na PocketBook Touch Lux 5

Warto przypomnieć, że ta funkcja była do tej pory dostępna jedynie w droższych, bardziej zaawansowanych modelach PocketBooka. Niektórzy konkurencyjni producenci zapewniają ją natomiast jedynie użytkownikom swoich topowych czytników ebooków.

Pierwsze uruchomienie

PocketBook Touch Lux 5 posiada dotykowy wyświetlacz i 4 przyciski fizyczne do przewracania stron w książkach w wersji elektronicznej. Tylna obudowa czytnika ebooków została wykonana z czarnego, matowego tworzywa. Wymiary urządzenia wynoszą 161.3 x 108 x 8 mm, a jego waga 150 g. Ponieważ czytnik ebooków jest lekki i poręczny, możemy zawsze nosić go przy sobie w torbie lub plecaku. Na dolnej krawędzi elektronicznego czytnika książek znajdziemy wejście micro USB, wejście na kartę micro SD oraz przycisk do włączania i wyłączania urządzenia.

Tylna obudowa PocketBooka Touch Lux 5
Tylna obudowa PocketBooka Touch Lux 5

Pierwsze uruchomienie PocketBooka Touch Lux 5 przebiega szybko i sprawnie. Gdy urządzenie już się uruchomi, powinniśmy zacząć od wybrania preferowanego języka. W przeciwieństwie do użytkowników e-czytników Kindle, użytkownicy modeli PocketBooka mają możliwość wybrania menu w języku polskim.

W dalszej kolejności zostaniemy poproszeni o połączenie czytnika ebooków z Wi-Fi, zaakceptowanie umowy licencyjnej oraz ustawienie daty. Gdy to wszystko zrobimy, PocketBook Touch Lux 5 będzie już gotowy do użytku.

Czytanie ebooków i inne zastosowania

Podczas czytania książek w wersji elektronicznej możemy dostosować wyświetlanie tekstu do naszych indywidualnych preferencji. Pozwalają nam na to rozbudowane narzędzia typograficzne (zmiana czcionki i jej wielkości, regulacja marginesów i interlinii). Elektroniczny czytnik książek bez problemu radzi sobie z obsługą wszystkich najpopularniejszych formatów ebooków. Pozwala również na korzystanie z interaktywnych słowników ABBYY Lingvo, które zapewniają aż 24 kombinacje językowe.

Biblioteka ebooków na PocketBooku Touch Lux 5
Biblioteka ebooków na PocketBooku Touch Lux 5

PocketBook Touch Lux 5 oferuje możliwość robienia elektronicznych notatek na powierzchni dokumentów, oznaczania w nich ważnych fragmentów i eksportowania notatek do osobnych plików. Ponieważ czytnik ebooków został wyposażony w aplikacje Dropbox i Send-to-PocketBook, przesyłanie na niego ebooków okazuje się wyjątkowo szybkie i wygodne.

Dostępna na PocketBooku Touch Lux 5 przeglądarka internetowa działa całkiem przyzwoicie. W rezultacie jesteśmy w stanie bez problemu korzystać z niej do przeglądania blogów, stron internetowych i serwisów z wiadomościami.

Dostęp do Legimi

W przypadku poprzednich modeli e-czytników PocketBook, dostęp do Legimi był czasami wprowadzany z opóźnieniem. W przypadku PocketBooka Touch Lux 5 jest już jednak inaczej. Użytkownicy czytnika ebooków mogą korzystać z Legimi natychmiast po uruchomieniu urządzenia.

Aby to zrobić, wystarczy uruchomić preinstalowaną aplikację za pomocą ikony w dolnej części ekranu, a następnie się zalogować. Warto przypomnieć, że Legimi jest popularną aplikacją do legalnego czytania ebooków i słuchania audiobooków w ramach abonamentu. W bazie serwisu znajduje się ponad 16 000 tytułów. Jeżeli zdecydujemy się na zakup czytnika ebooków PocketBook Touch Lux 5, otrzymamy 60-dniowy dostęp do Legimi za darmo.

Nowy model z dobrze znanej serii, czyli unboxing PocketBooka Touch Lux 5

Autor: Judyta/Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *