Firma E Ink przygotowuje drugą generacje kolorowego e-papieru

Firma E Ink poinformowała, że pracuje na drugą generacją swojej technologii kolorowego e-papieru. Większe ekrany, wyższa rozdzielczość i możliwość wyświetlania większej ilości kolorów mają spowodować, że technologia Kaleido zostanie wykorzystana w wielu nowych czytnikach ebooków. Dowiedz się więcej.

Firma E Ink przygotowuje drugą generacje kolorowego e-papieru

Druga generacja kolorowego e-papieru Kaleido

Firma E Ink poinformowała, że pracuje na drugą generacją swojej technologii kolorowego e-papieru, która jest znana jako technologia Kaleido. Nowy Print Color E-paper powinien powinien być gotowy w 2021 roku.

Jak zapowiada producent, nowa technologia kolorowego e-papieru będzie pozwalać na wyświetlanie większej ilości kolorów. Oprócz tego urządzenia, w których zostanie ona wykorzystana, nie będą już musiały działać z uruchomionym podświetleniem, ponieważ widoczne na ich ekranach kolory mają prezentować się prawidłowo również bez niego.

Nowe zastosowania kolorowego e-papieru

Projektowane przy użyciu nowej generacji technologii Kaleido wyświetlacze mają być większe. Zwiększy się też liczba ich potencjalnych zastosowań. Nie będą one służyć już jedynie jako elektroniczne etykiety w sklepach (electronic shelf labels) i ekrany w czytnikach ebooków, lecz zostaną wykorzystane również przy tworzeniu billboardów reklamowych oraz dokumentów tożsamości.

Elektroniczne etykiety E Ink
Elektroniczne etykiety E Ink

To pozwala oczekiwań, że w 2021 roku w sprzedaży pojawią się większe urządzenia z kolorowymi wyświetlaczami E Ink, takie jak np. wielofunkcyjne narzędzia do robienia elektronicznych notatek.

Zasady działania technologii Kaleido

Technologia Kaleido pozwala nadać kolor każdemu pikselowi na ekranie opartego na niej urządzenia. Do tej pory umożliwia ona wyświetlanie pięciu kolorów: czerwonego, zielonego, niebieskiego, czarnego lub białego. Ponieważ wymienione kolory mogą występować w wielu kombinacjach, skutkuje to powstawaniem tysięcy kolorystycznych odcieni.

Kolorowy ekran e ink
Kolorowy ekran E Ink

Jeżeli np. chcemy uzyskać efekt błękitu, niebieski kolor może zostać rozjaśniony za pomocą barwy białej. Jeżeli potrzebujemy koloru pomarańczowego, powstanie on przez połączenie żółtego i czerwonego. W rezultacie opierający się na technologii Print-Color e-paper wyświetlacz będzie w stanie posługiwać się mnóstwem kombinacji kolorystycznych.

Zapowiadane udoskonalenia technologii Kaleido:

  • Wyświetlanie większej ilości kolorów.
  • Wyższa rozdzielczość (min. 200 PPI).
  • Poprawne wyświetlanie kolorów bez podświetlenia ekranów.
  • Większe ekrany.
  • Większa liczba potencjalnych zastosowań.

Wyższa rozdzielczość obrazu

Aktualna wersja technologii Kaleido jest w stanie wyświetlać 4,096 kombinacji kolorystycznych w rozdzielczości 100 PPI. Firma E Ink informuje, że rozdzielczość obrazu tym razem zostanie podwojona, przy czym głównym celem przedsiębiorstwa jest maksymalne zbliżenie jej do wartości 300 PPI. Zwiększy się również ilość kolorów, które będą wyświetlane na e-papierowym ekranie w danym momencie. W tej chwili jednak nie wiadomo, jak wiele ostatecznie ich będzie.

Czytniki ebooków z kolorowymi wyświetlaczami

Jeżeli wszystkie zalety nowej wersji technologii Kaleido mają zostać wykorzystane, obecna generacja kolorowych czytników ebooków, które pojawiły się na rynku w 2020 roku, będzie musiała zostać wyposażona w ulepszone oprogramowanie.

Pocketbook color

Najlepszym czytnikiem ebooków z kolorowym ekranem, który możemy w tej chwili kupić, jest PocketBook Color. Urządzenie pod różnymi względami góruje nad takimi konkurentami, jak Onyx Boox Poke 2 Color, iFlytek C1, iReader C6 czy smartfon Hisense A5C.

Unboxing PocketBooka Color [materiał wideo]

Wzrost produkcji i zamówień

Ze względu na ogromną ilość nowych urządzeń E Ink, które pojawiły się na rynku w 2020 roku, przez dłuższy czas istniały problemy z niedoborami technologii Print Color E-paper. W rezultacie firma E Ink do końca 2020 roku zwiększyła swoje możliwości produkcyjne w tej dziedzinie już dziesięciokrotnie. Wszystko wskazuje na to, że w 2021 roku nie przestanie ich rozwijać.

Johnson Lee, prezes przedsiębiorstwa E Ink, powiedział dziennikarzom portalu Digitimes, że spodziewa się znaczącego wzrostu zainteresowania technologią kolorowego e-papieru w nadchodzącym roku. Prawdopodobnie będzie on najbardziej widoczny w branży czytników ebooków. Oprócz tego Johnson Lee przypomniał, że jego przedsiębiorstwo wciąż pracuje nad udoskonalaniem swojej technologii monochromatycznych ekranów. W tej chwili produkcja czytników eboków przekłada się na 60% przychodów firmy.

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *