Trzecia generacja kolorowego e-papieru dostępna w czerwcu [E Ink Kaleido 3 Color]

Chociaż technologia E Ink Kaleido Plus Color dopiero niedawno znalazła zastosowanie w czytnikach ebooków, już za kilka miesięcy pojawi się jej udoskonalona wersja. Czy trzecia generacja kolorowego e-papieru przyniesie wiele zmian?

Trzecia generacja kolorowego e-papieru dostępna w czerwcu [E Ink Kaleido 3 Color]

Technologia E Ink Kaleido 2 lub Kaleido Plus pojawiła się na rynku w listopadzie 2020 roku. Firmy PocketBook, Onyx Boox oraz Bigme szybko umieściły w swoich ofertach oparte na niej urządzenia. Technologia wciąż jest jednak udoskonalana, a jej kolejna wersja powinna stać się dostępna już w czerwcu.

Zasady działania Kaleido Plus

Działanie kolorowego e-papieru Kaleido opiera się na wykorzystaniu filtra koloru, który znajduje się pomiędzy tradycyjną warstwą E Ink Carta HD a e-papierowym wyświetlaczem. Dzięki temu wyposażone w technologię urządzenia potrafią wyświetlać 4,096 kombinacji kolorystycznych w rozdzielczości 100 PPI.

Onyx Boox Nova 3 Color
Onyx Boox Nova 3 Color

Jedną rzeczą, która zmieniła się w przypadku nowej generacji e-papieru Kaleido, jest położenie filtra CFA. Ponieważ został on przesunięty bliżej wierzchniej warstwy wyświetlacza, widoczny na ekranie tekst stał się bardziej ostry, a gama kolorów trzy razy większa. To dlatego obrazy wyświetlane na czytnikach Onyx Boox Nova 3 Color i PocketBook InkPad Color wyglądają zdecydowanie lepiej niż na PocketBooku Color lub Onyx Booxie Poke 2 Color, które pojawiły się na rynku w zeszłym roku.

Wydaje się przy tym, że technologia Kaleido Plus najlepiej sprawdza się w przypadku urządzeń z wyświetlaczami w rozmiarach 6-7.8-cala o obecnej rozdzielczości i PPI. Wykorzystywanie jej w czytnikach ebooków lub narzędziach do robienia elektronicznych notatek z większymi ekranami posiada kilka istotnych wad.

Zasady działania kolorowego e-papieru E Ink Kaleido Plus Color
Zasady działania kolorowego e-papieru E Ink Kaleido Plus Color

Zapowiedź technologii Kaleido 3

Wiele wskazuje na to, że technologia Kaleido 3 zostanie przygotowana pod kątem urządzeń z większymi wyświetlaczami. Oprócz tego powinna ona zostać lepiej zintegrowana z ekranem E Ink Carta 1250, nowym typem wyświetlacza, który wkrótce będzie montowany w narzędziach do robienia elektronicznych notatek. Opóźnienia podczas rysowania na ekranie z warstwą WACOM za pomocą rysika już teraz zostały zmniejszone, a szybkość przerzucania stron oraz ogólna prędkość działania dodatkowo wzrosną. Powyższe czynniki sugerują, że nowa generacja technologii E Ink Kaleido powinna być idealna dla urządzeń z 10.3 i 13.3 calowymi wyświetlaczami.

Nowe czytniki ebooków i narzędzia do robienia notatek

Gdy nowa technologia staje się dostępna, pojawienie się pierwszych produktów, które są w nią wyposażone, zwykle zajmuje około 4-5 miesięcy. Każde przedsiębiorstwo musi ją przetestować, aby sprawdzić, czy faktycznie warto ją wykorzystać. Musi również przeprowadzić badania w dziedzinie parametrów technicznych oraz oprogramowania, potwierdzić zgodność technologii z pozostałymi elementami danego urządzenia.

PocketBook InkPad Color
PocketBook InkPad Color

Aby wykorzystać potencjał kolorowego e-papieru, Onyx Boox musiał na przykład przeprojektować aplikację do rysowania i robienia notatek. PocketBook stworzył natomiast nową aplikację z kolorowankami. Po ukończeniu wstępnych projektów, powoli rozpoczyna się produkcja masowa, która zwykle zajmuje najwięcej czasu. Jeżeli technologia Kaleido 3 będzie dostępna w czerwcu, pierwsze produkty, które będą w nią wyposażone, najprawdopodobniej pojawią się w sprzedaży w październiku lub listopadzie 2021.

Poprawiona jakość wyświetlania obrazów (kąt widzenia na ekranie Kaleido i Kaleido Plus)
Poprawiona jakość wyświetlania obrazów (kąt widzenia na ekranie Kaleido i Kaleido Plus)

Szczegółowe cechy technologii Kaleido 3 wciąż owiane są tajemnicą. Czy zostanie ona natychmiast wykorzystana przez wszystkich największych producentów? Czy technologia jest zaprojektowana specjalnie pod kątem narzędzi do robienia elektronicznych notatek, a nie czytników ebooków? Czy pozwoli ona na wyświetlanie większej ilości kolorów lub wzrost rozdzielczości ekranu? Czy dostępność technologii Kaleido 3 spowoduje, że urządzenia wyposażone w wyświetlacze Kaleido 1 lub Kaleido Plus staną się tańsze? Aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *