PocketBook Touch HD 3 vs Onyx Boox Poke 2 [porównanie czytników ebooków]

PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2 to dwa topowe czytniki ebooków, które zostały stworzone dla innych grup użytkowników. Podczas gdy PocketBook świetnie radzi sobie z odtwarzaniem ebooków, Onyx Boox sprawdza się również przy korzystaniu z Internetu lub pracy z plikami PDF. Przekonaj się, który czytnik ebooków warto kupić.

PocketBook Touch HD 3 vs Onyx Boox Poke 2 [porównanie czytników ebooków]

Design i etui

PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2 to poręczne, niewielkie czytniki ebooków, które świetnie sprawdzają się w podróży. Chociaż Poke 2 jest nieco mniejszy i lżejszy od Touch HD 3, nie jest to wyraźnie odczuwalne podczas ich normalnego użytkowania.

Książki PDF na czytniku PocketBook Touch HD 3
Książki PDF na czytniku PocketBook Touch HD 3

Elektroniczne czytniki książek różnią się designem. Podczas gdy PocketBook Touch HD 3 posiada zaokrąglone krawędzie oraz przyciski fizyczne, Onyx Boox Poke 2 charakteryzuje się minimalistycznym, nowoczesnym wyglądem. Obudowy urządzeń wyglądają inaczej również z tyłu. Tylna obudowa PocketBooka Touch HD 3 jest nieco zaokrąglona, natomiast w przypadku Onyx Boox Poke 2 wyraźnie prostokątna.

Ebooki na czytniku Onyx Boox Poke 2
Ebooki na czytniku Onyx Boox Poke 2

Do obydwu czytników ebooków możemy dokupić etui, które zabezpieczy je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Użytkownicy PocketBooka Touch HD 3 mogą zdecydować się na zakup jednego z wielu etui, które można nakładać i zdejmować z czytnika ebooków. Osoby korzystające z Onyx Boox Poke 2 mają pod tym względem ograniczony wybór. Co więcej, oficjalne etui dla tego modelu czytnika ebooków musi zostać do niego trwale przymocowane.

Etui na czytniki PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2
Etui na czytniki PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2

PocketBook Touch HD 3 [test wideo]

Wyświetlacze i podświetlenie

Ekrany w obu czytnikach ebooków posiadają najwyższą możliwą technologicznie rozdzielczość 300 PPI. Obsługują one również 16 poziomów 16. Dzięki temu użytkownicy elektronicznych czytników książek mogą cieszyć się wyraźnym, kontrastowym obrazem. Jest to szczególnie przydatne na przykład podczas czytania mangi i komiksów.

Komiksy na czytniku PocketBook Touch HD 3

Zarówno PocketBook Touch HD 3, jak i Onyx Boox Poke 2 zostały wyposażone w podświetlenie ekranu z regulacją barwy światła (od ciepłej do zimnej). Jest to funkcja, którą najbardziej docenią wszyscy, którzy mają zwyczaj czytania wieczorami lub w słabych warunkach oświetleniowych.

Komiksy na czytniku Onyx Boox Poke 2
Komiksy na czytniku Onyx Boox Poke 2
Komiksy na czytnikach PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2
Komiksy na czytnikach PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2

Oprogramowanie

Chociaż obydwa polecane czytniki ebooków działają na innych systemach operacyjnych (PocketBook Touch HD 3 na Linuxie, natomiast Onyx Boox Poke 2 na Androidzie), ich obsługa okazuje się równie wygodna i łatwa. Obydwa systemy operacyjne posiadają przejrzystą strukturę i są intuicyjne w użytkowaniu.

Menu główne na czytnikach PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2
Menu główne na czytnikach PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2

Do największych zalet Onyx Booxa Poke 2 z pewnością należy możliwość aktywacji sklepu Google Play. Dzięki temu jesteśmy w stanie pobierać na elektroniczny czytnik książek wiele dodatkowych aplikacji z Internetu.

Parametry techniczne

Podczas gdy Onyx Boox Poke 2 posiada aż 32 GB wewnętrznej pamięci flash, PocketBook Touch HD 3 ma jej dwa razy mniej (16 GB). Należy jednak pamiętać, że 16 GB to zdecydowanie wystarczająca ilość miejsca, aby przechowywać na urządzeniu setki ulubionych audiobooków i ebooków.

Tylne obudowy czytników PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2
Tylne obudowy czytników PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2

Obydwa czytniki ebooków be problemu radzą sobie z obsługą wszystkich najpopularniejszych formatów elektronicznych. Posiadają również szereg opcji regulacji wyświetlanego na ekranie tekstu. PocketBook Touch HD 3 został również wyposażony we wbudowany akcelerometr, który umożliwia automatyczną zmianę orientacji ekranu (w zależności od położenia czytnika ebooków). W przypadku Onyx Boox Poke 2 takiej zmiany musimy dokonywać ręcznie w ustawieniach urządzenia.

Obsługa plików PDF

Chociaż obydwa elektroniczne czytniki książek dobrze radzą sobie z obsługą plików PDF, Onyx Boox Poke 2 wypada w tej dziedzinie nieco lepiej. Podczas gdy w przypadku PocketBooka Touch HD 3 przeglądanie plików PDF nie jest w pełni płynne, użytkownicy Onyx Boox Poke 2 nie będą mogli na nie narzekać.

Zalety i wady Onyx Boox Poke 2 [test wideo]

Dodatkowe funkcje

Zarówno PocketBook Touch HD 3, jak i Onyx Boox Poke 2 zostały wyposażone we wbudowane Wi-Fi oraz przeglądarki internetowe. Jeśli chodzi o dostęp do sieci, Onyx Boox Poke 2 ponownie wypada nieco lepiej. W trakcie codziennego korzystania są urządzeń różnice w tej dziedzinie są praktycznie niezauważalne.

Warto również podkreślić, że ze względu na kilka opcji odświeżania ekranu, Onyx Boox Poke 2 zapewnia możliwość odtwarzania materiałów wideo. Użytkownicy PocketBooka Touch HD 3 muszą zadowolić się przeglądaniem tekstu i zdjęć.

Przeglądanie Internetu na czytnikach PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2
Przeglądanie Internetu na czytnikach PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2

Elektroniczne czytniki książek nie zostały wyposażone ani w wejście słuchawkowe, ani w głośniki. W zestawie z PocketBookiem Touch HD 3 znajdziemy jednak przejściówkę, która pozwala podłączyć do niego przewodowe słuchawki. Dzięki temu jedynie e-czytnik PocketBooka nadaje się do słuchania audiobooków lub podcastów.

Słuchanie audiobooków na czytniku PocketBook Touch HD 3
Słuchanie audiobooków na czytniku PocketBook Touch HD 3

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy się na zakup czytnika ebooków, powinniśmy pamiętać, że PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2 to urządzenia stworzone dla innych grup użytkowników. PocketBook Touch HD 3 świetnie sprawdza się przede wszystkim do podstawowych zastosowań, takich jak przechowywanie i czytanie książek w wersji elektronicznej. Ponieważ czytnik ebooków posiada przyciski fizyczne jego zalety w szczególności docenią osoby starsze.

Podkreślenia i notatki na czytnikach PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2
Podkreślenia i notatki na czytnikach PocketBook Touch HD 3 i Onyx Boox Poke 2

Onyx Boox Poke 2 jest natomiast urządzeniem idealnym dla tych, którzy chcieliby swobodnie przeglądać blogi i strony internetowe, a także korzystać z plików PDF. Oprócz tego istotne zalety posiada możliwość personalizacji czytnika ebooków dzięki pobieraniu na niego wielu dodatkowych aplikacji ze sklepu Google Play.

PocketBook Touch HD 3Onyx Boox Poke 2
Ekran:6″ E-ink Carta, wodoodporny (IPX7) z podświetleniem6″ E-ink Carta
Rozdzielczość:1072×1448, 300 ppi1072×1448, 300 ppi
Podświetlenie:Tak, Inteligentne podświetlenie SMARTlight (regulowana barwa podświetlenia)Tak z regulacją barwy podświetlenia
Obsługiwane formaty:PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, MP3, M4BPDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, WAV, MP3.
Procesor:Dual Core (2x1GHz)Octa-core 2.0GHz
RAM:512 MB2 GB
Wewnętrzna pamięć flash:16 GB32 GB
System operacyjny:LinuxAndroid 9.0
Bateria:1500 mAh 1500 mAh
Waga:155 g 150 g
Wymiary:161,3 x 108 x 8 mm 153 x 107 x 6,8mm
Cena:689 PLN849 PLN

Co wybrać? PocketBook Touch HD 3 vs Onyx Boox Poke 2 [porównanie wideo]

Autor: Judyta, Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *