PocketBook InkPad X [szczegółowa recenzja]

Chociaż w roku 2019 PocketBook wypuścił na rynek kilka czytników ebooków, najciekawszym z nich wydaje się PocketBook InkPad X. Jest to solidnie wykonane, duże urządzenie z 10.3-calowym wyświetlaczem, które najlepiej radzi sobie z odtwarzaniem komiksów, ebooków, mangi, magazynów, czasopism oraz plików PDF. Chociaż funkcjonalności związane z tworzeniem elektronicznych notatek są w przypadku InkPada X nieco ograniczone, PocketBook nie stara się konkurować z Onyxem, Remarkable czy Sony, lecz postępuje swoją własną drogą. Poznaj podstawowe właściwości nowego urządzenia i dowiedz się czy warto je kupić

PocketBook InkPad X [szczegółowa recenzja]

Wyświetlacz i podświetlenie

PocketBook InkPad X posiada 10.3-calowy, wyświetlacz E Ink Mobious o rozdzielczości 1404 × 1872 i 227 PPI. To czyni go idealnym narzędziem do czytania wszelkiego rodzaju cyfrowych materiałów: komiksów, ebooków, gazet, magazynów, mangi, publikacji naukowych, a nawet nut.

Czytanie ebooków na PocketBooku InkPad X
Czytanie ebooków w orientacji poziomej

Nowy czytnik ebooków szwajcarskiego producenta został wyposażony w podświetlenie wewnętrzne oraz system regulacji temperatury kolorów. Technologia SMARTlight zapewnia jego użytkownikom maksymalny komfort czytania w dowolnych warunkach oświetleniowych, automatycznie dostosowując jasność i temperaturę barwną ekranu do sytuacji.

Regulacja podświetlenia na PocketBooku InkPad X
Regulacja podświetlenia

Co ciekawe, manualna regulacja jasności i temperatury barwnej wyświetlacza jest możliwa nawet bez opuszczania otwartej w danej chwili strony: aby to zrobić, wystarczy przesunąć palcem wzdłuż ekranu. Użytkownicy PocketBooka InkPad X są również w stanie zapisać preferowane przez siebie ustawienia ekranu w formie gotowych do wygodnego wczytywania szablonów.

Design

Przednia część nowego czytnika ebooków jest czarna, podobnie jak umiejscowione na dole przyciski fizyczne. Identyczny kolor posiada również jego tylna obudowa. Design urządzenia jest urozmaicony srebrnymi akcentami przy bocznych krawędziach oraz na dole. Logo producenta, które znajduje się z przodu, zostało wypełnione białym kolorem. Chociaż niektóre czytnik ebooków posiadają spore górne i dolne krawędzie, w przypadku PocketBooka InkPad X są one stosunkowo niewielkie.

Przyciski fizyczne PocketBooka InkPad X
Przyciski fizyczne

Przy pierwszym kontakcie z urządzeniem największe wrażenie robi to, jak dobrze zostało ono zaprojektowany, ponieważ pomimo swojego dużego rozmiaru czytnik ebooków pozostaje bardzo lekki.

Tylna obudowa Pocketbooka InkPad X
Tylna obudowa

PocketBook InkPad X [unboxing wideo]

Parametry techniczne

We wnętrzu elektronicznego czytnika ebooków znajduje się dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci flash. W przeciwieństwie do Kindle, PocketBook InkPad X posiada również gniazdo USB-C. Oprócz tego urządzenie zostało wyposażone w WiFi, Bluetooth, G Sensor (odpowiadający za automatyczną rotację ekranu), a także czujnik usypiania niezbędny do korzystania z inteligentnego etui.

PocketBook InkPad X w etui ochronnym
Czytnik w etui ochronnym

Pojemność baterii czytnika ebooków wynosi 2,000 mAh i działa on na standardowym systemie operacyjnym PocketBooka, który opiera się na Linuxie. Wymiary PocketBooka InkPad X są równe 249.2 х 173.4 х 7.7-4.5 mm, natomiast jego waga to 300 g.

Odtwarzanie dźwięku

Odtwarzanie dźwięku na PocketBooku InkPad X
Odtwarzanie dźwięku

Użytkownicy PocketBooka InkPad X mają możliwość podłączenia do niego bezprzewodowych słuchawek za pomocą Bluetooth lub skorzystania ze zwykłych słuchawek, których są w stanie używać po skorzystaniu z dołączonej do czytnika ebooków przejściówki USB. Gdy już zmęczy ich czytanie książek w wersji elektronicznej, mogą zatem posłużyć się PocketBookiem InkPad X do słuchania audiobooków i podcastów.

Innym rozwiązaniem jest natomiast skorzystanie z funkcji konwersji tekstu na mowę, która obsługuje 16 różnych języków. Warto podkreślić, że oprócz tego czytnik ebooków pozwala na posługiwanie się 26 interaktywnymi słownikami ABBYY Lingvo.

Oprogramowanie i aplikacje

Podobnie jak Kindle, Kobo i SuperNote, PocketBook działa na systemie operacyjnym Linux. Urządzenia pozostałych producentów najlepszych czytników ebooków są wyposażone w Androida. Oprogramowanie InkPada X działa stabilnie i płynnie, a sytuacje, w których elektroniczny czytnik książek by się zawiesił i wymagał twardego resetu praktycznie się nie zdarzają.

Użytkownicy PocketBooka InkPad X znajdą w jego menu wiele przydatnych aplikacji, takich jak kilka gier (szachy i sudoku), a także Dropbox for PocketBook, Send to PocketBook, The Pocketbook Bookstore, Pocketbook Cloud oraz RSS Reader.

Podgląd menu z aplikacjami na PocketBooku InkPad X
Podgląd menu z aplikacjami

Ustawienia i menu

Na głównym ekranie elektronicznego czytnika książek widoczna jest lista książek, które zostały niedawno wgrane do jego pamięci lub które są aktualnie czytane. Aby wybrać jedną z nich wystarczy posłużyć się ekranem dotykowym lub skorzystać z fizycznych przycisków do zmiany stron.

Ustawienia na PocketBooku InkPad X
Wybór ustawień

Biblioteka PocketBooka InkPad X posiada podstawowe funkcje, takie jak wyszukiwarka ebooków oraz możliwość segregowania książek w wersji elektronicznej pod kątem autorów, tytułów oraz dat przekopiowania ich na dysk twardy urządzenia. Aby przejrzeć je zawartość, można również zrobić użytek z funkcji inercyjnego przewijania, która sprawia, że po przesunięciu palcem w kierunku dolnej krawędzi ekranu, widok przez chwilę nie przestanie się przewijać.

Segregowanie ebooków na PocketBooku InkPad X
Segregowanie ebooków

Menu główne PocketBooka InkPad X jest miejscem na określenie takich podstawowych ustawień, jak częstotliwość odświeżania ekranu lub warunki aktualizacji oprogramowania.

Wszystkie osoby, które chciałby wypożyczać ebooki lub audiobooki z biblioteki publicznej lub kupować materiały cyfrowe w zewnętrznych księgarniach, mogą skorzystać z zapewnianej przez urządzenie funkcji obsługi the Adobe DRM. Dzięki niej istnieje możliwość zalogowania się na swoje konto Adobe za pomocą loginu i hasła, a następnie korzystania z materiałów Adobe Digital Editions. Ponieważ opłaty licencyjne Adobe są wysokie, wiele innych czytników ebooków nie zapewnia tego rodzaju wsparcia.

Elektroniczne notatki

Robienie notatek na PocketBooku InkPad X
Robienie notatek

Największe wrażenie robi zdecydowanie aplikacja służąca do tworzenia elektronicznych notatek. Działa ona wyjątkowo płynnie, pozwalając na samodzielną regulację grubości kreślonych po powierzchni ekranu linii. Rysowanie i zapisywanie odręcznych notatek jest możliwe za pomocą palca lub rysika.

PocketBook InkPad X został również wyposażony w aplikację GoodReads, która jest podobna do GoodReads z Kindle, lecz z nieznanych przyczyn pozostaje dostępna jedynie w języku rosyjskim.

Przeglądarka internetowa

Czytnik ebooków obsługuje przeglądarkę internetową, która pozwala na komfortowe korzystanie z Internetu. Dzięki niej możliwe staje się wygodne czytanie zawartości określonych blogów lub stron.

Przeglądarka internetowa na PocketBooku InkPad X
Przeglądarka internetowa

Google stara się motywować jak najwięcej przedsiębiorstw do przygotowywania stron internetowych w wersjach sprzyjających obsłudze mobilnej. Mogą na tym skorzystać również posiadacze najlepszych czytników ebooków, którzy do tej pory przy przeglądaniu Internetu często musieli zmagać się z wielkimi stronami pełnymi różnych obrazków. W niektórych przypadkach warto również zupełnie wyłączyć obsługę grafiki lub Javascript.

Dodatkowe funkcje

PocketBook InkPad X oraz InkPad Pro posiadają wiele wartych uwagi właściwości, których brakuje PocketBookowi Basic 3. Zapewniają one dostęp do słowników ABBYY Lingvo, które pozwalają na korzystanie z 24 różnych kombinacji tłumaczenia słownictwa z jednego języka na drugi.

Słownik na PocketBooku InkPad X
Interaktywny słownik

Obydwa czytniki ebooków zostały również wyposażone w funkcję Text to Speech, która umożliwia odtwarzanie fragmentów ebooków w wersji dźwiękowej. Chociaż syntezator mowy brzmi nieco sztucznie, w pewnych sytuacjach może być przydatny. Chociaż podstawowym językiem konwersji tekstu na mowę jest angielski, PocketBook InkPad X obsługuje również 15 dodatkowych języków.

Obsługiwane formaty

Najnowszy czytnik ebooków PocketBooka bez problemu radzi sobie z obsługą wszystkich najpopularniejszych elektronicznych formatów, m. in. ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT. Pozwala on również na korzystanie z takich plików audio, jak MP3, OGG, M4B.

Zarządzanie ebookami na PocketBooku InkPad X
Zarządzanie ebookami

Jednym z największych ograniczeń PocketBooka jest to, że zmusza on swoich użytkowników do samodzielnego wgrywania na niego wszelkich materiałów. W przeciwieństwie do Kindle, szwajcarski producent czytników ebooków nie posiada tak popularnej księgarni, która pozwalałaby na kupowanie książek w wersji elektronicznej bezpośrednio w jej aplikacji. Chociaż dla niektórych może być to nieco problematyczne, wielu innych użytkowników posiada na ten temat odmienne zdanie, doceniając zdolność PocketBooka do odtwarzania materiałów kupowanych w dowolnych księgarniach internetowych. Oprócz tego należy zaznaczyć, że urządzenie pozwala na synchronizację ebooków i innych materiałów cyfrowych za pomocą Dropboxa lub usługi Send to PocketBook.

Doświadczenie e-czytania

Olbrzymi wyświetlacz urządzenia sprawia, że doświadczenie czytania na PocketBooku InkPad X jest wyjątkowo wygodne i przyjemne. Nie chodzi w tym przypadku jedynie o to, że na ekranie czytnika ebooków mieści się więcej tekstu na raz. Elektroniczny czytnik książek pozwala również na samodzielną regulację wielkości czcionki, interlinii, marginesów i wielu innych parametrów wyświetlania tekstu.

Czytanie ebooków na PocketBooku InkPad X
Czytanie ebooków w orientacji poziomej

W rezultacie PocketBook InkPad X jest idealnym narzędziem dla wszystkich, którzy w trakcie czytania chcieliby widzieć duże fragmenty tekstu, a także dla osób starszych, które mają kłopoty ze wzrokiem i mogłyby nie być zadowolone z posługiwania się 6-calowym czytnikiem ebooków.

Obsługa plików PDF

Należy jeszcze podkreślić, że nowe urządzenie PocketBooka zostało stworzone do maksymalnie komfortowej pracy z plikami PDF. Jego 10.3-calowy wyświetlacz sprawia, że w czasie czytania materiałów w tym formacie nie ma potrzeby powiększania ani przesuwania widoku tekstu.

Ponieważ PocketBook InkPad X został wyposażony w to samo oprogramowanie, co pozostałe czytniki ebooków szwajcarskiego producenta, oczekiwanie na wyostrzenie powiększonego tekstu może zająć kilka sekund. Jest to jednak ograniczenie, które występuje w przypadku wszelkiego rodzaju urządzeń z ekranami typu E Ink.

Podgląd menu z aplikacjami na PocketBooku InkPad X
Podgląd menu z aplikacjami

Podobnie jak inne narzędzia do tworzenia elektronicznych notatek, PocketBook InkPad X zapewnia swoim użytkownikom możliwość podkreślania wybranych fragmentów tekstu, dodawania komentarzy oraz sprawdzania tłumaczeń poszczególnych słów zarówno w standardowych ebookach, jak i w książkach PDF.

W rezultacie czytnik ebooków świetnie sprawdza się również przy czytaniu komiksów, mangi oraz innych materiałów cyfrowych. Chociaż część pozostałych modeli PocketBooka nie obsługuje formatów CBR i CBZ, w przypadku InkPada 3 jest inaczej.

Podsumowanie

PocketBook InkPad 3 jest pierwszym tak dużym czytnikiem ebooków popularnego w naszym kraju producenta. Wyjątkowość urządzenia polega przede wszystkim na tym, że pomimo dużych gabarytów jednym z jego głównych zastosowań jest odtwarzanie ebooków i innych materiałów cyfrowych. Warto zdawać sobie sprawę, że większość pozostałych 10.3-calowych urządzeń z ekranami E Ink służy przede wszystkim do tworzenia elektronicznych notatek. Oprócz tego najczęściej działają one na Androidzie, co wyraźnie zmniejsza wytrzymałość ich baterii.

W rezultacie nad zakupem czytnika ebooków PocketBook InkPad X powinni zastanowić się zwłaszcza ci, których priorytetem nie jest rysowanie i odręczne pisanie po ekranie E Ink, lecz czytanie ebooków na większym wyświetlaczu, niż te znane z Kindle Oasis 3 lub Kobo Formy.

PocketBook InkPad X [recenzja wideo]

Źródło: Good e-Reader
Autor: Kuba

Powiązane treści:

2 Responses

  1. Tekst całkiem rozsądny i przyjemny, tylko momentami rzuca się w oczy niedoinformowanie:

    – „Jednym z największych ograniczeń PocketBooka jest to, że zmusza on swoich użytkowników do samodzielnego wgrywania na niego wszelkich materiałów. W przeciwieństwie do Kindle, szwajcarski producent czytników ebooków nie posiada swojej oficjalnej księgarni, która pozwalałaby na kupowanie książek w wersji elektronicznej.
    bezpośrednio w jej aplikacji.” – oczywiście PocketBooki posiadają swoją księgarnię i można kupować bezpośrednio w aplikacji, a jeśli kogoś nie interesuje zakup u nich, to i tak warto korzystać z funkcji synchronizacji czytania książek między urządzeniami. Działa świetnie – używam. Po za tym jest wiele opcji wgrywania materiałów, od synchro z Dropboxem, własną chmurą, Send to Pocketbook, no i oczywiście moja ulubiona: kabelek+Calibre 🙂

    – „PocketBook InkPad X oraz InkPad Pro posiadają wiele wartych uwagi właściwości, których brakuje PocketBookowi Touch Lux oraz Basic Lux. Zapewniają one dostęp do słowników ABBYY Lingvo, które pozwalają na korzystanie z 24 różnych kombinacji tłumaczenia słownictwa z jednego języka na drugi.” – Touch Luxy też to mają, Basic ze względu na brak dotyku w ograniczonym zakresie (brak dotyku więc jest to niewygodne).

    – „Moc baterii czytnika ebooków wynosi 2,000 mAh” – bez komentarza,
    Pozdrawiam

    1. Wielkie dzięki za wszystkie uwagi, postaram się poprawić nieścisłości i zwracać większą uwagę na wskazane przez Ciebie rzeczy. Pozdrawiam, Kuba

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *