Jak wyłączyć zbieranie danych użytkownika na czytnikach Kindle?

Ponieważ temat inwigilacji użytkowników czytników Kindle niedawno powrócił, wielu z ich szuka sposobu uniknięcia udostępnienia swoich danych firmie Amazon. Chociaż niektórzy decydują się wyłączyć połączenie urządzenia z Internetem, istnieje inna możliwość ochrony swojej prywatności. Dowiedz się więcej

Jak wyłączyć zbieranie danych użytkownika na czytnikach Kindle?

Czytniki Kindle a zagrożenie prywatności użytkowników

Jak pisaliśmy jakiś czas temu, niedawno ponownie zrobiło się głośno o kwestii o kwestii zagrożenia prywatności użytkowników czytników Kindle. Doszło do tego za sprawą wpisu na Twitterze, w którym dziennikarka Adrianne Jeffries, podzieliła się zapisem zgromadzonych przez swój czytnik ebooków danych. Okazało się, że stworzone przez Amazona urządzenie od kilku lat zapisywało wszystkie jej kliknięcia (było ich ok. 90 tysięcy). W udostępnionym przez Jeffries dokumencie zarejestrowane zostały takie operacje, jak zmiany stron czy otwieranie ustawień czytania ebooków.

Zapis kliknięć na Kindle (zdjęcie udostępnione przez Adrianne Jeffries)
Zapis kliknięć na Kindle (zdjęcie udostępnione przez Adrianne Jeffries)

Chociaż Amazon zapewnia, że gromadzone przez niego dane nie są wykorzystane w żadnych niepożądanych przez nas celach, podobnie jak w przypadku pozostałych dyskusji na temat zagrożeń dla naszej prywatności, chodzi tu jednak głównie o kwestię potencjalnych nadużyć. Wielu użytkowników czytników ebooków Kindle niepokoi fakt, że Amazon jest w stanie zbierać informacje na temat ich czytelniczych nawyków. W rezultacie niektóre osoby decydują się w ogóle nie włączać Wi-Fi i wgrywać wszystkie książki w wersji elektronicznej bezpośrednio na swojego Kindle za pomocą kabla.

Wyłączanie zbierania danych na Kindle

Co ciekawe, istnieje znacznie łatwiejszy sposób uniknięcia śledzenia naszych czytelniczych nawyków przez Amazona. Chociaż wielu użytkowników czytników ebooków nie ma o nim pojęcia, dzięki niemu jesteśmy w stanie ograniczyć poziom inwigilacji bez rezygnacji z dostępu do Internetu. Jeżeli chcemy wyłączyć opcję zbierania na nasz temat danych przez Amazona, możemy zrobić to bezpośrednio w ustawieniach naszego urządzenia.

Jak wyłączyć zbieranie danych użytkownika na czytnikach Kindle?

1. Otwórz All Settings (Ustawienia)

Ustawienia czytnika Kindle
Ustawienia czytnika Kindle

2. Przejdź do Device Options (Ustawienia urządzenia)

Ustawienia urządzenia na czytniku Kindle
Ustawienia urządzenia na czytniku Kindle

3. Przejdź do Advanced Options (Ustawienia zaawansowane)

Ustawienia zaawansowane czytnika Kindle
Ustawienia zaawansowane czytnika Kindle

4. Przejdź do Privacy (Ustawienia prywatności)

5. Oznacz przycisk Disable (Dezaktywacja).

Dezaktywacja zbieranie danych użytkownika na czytnikach Kindle
Dezaktywacja zbieranie danych użytkownika na czytnikach Kindle

Alternatywy sposób na wyłączenie zbierania danych na temat użytkownika przez Amazona jest zrobienie tego w ustawieniach prywatności swojego konta Amazon na stronie Internetowej (Manage Your Content and Devices).

Dane przetwarzane w celach marketingowych

Po wyłączeniu opcji śledzenia wstrzymany zostaje proces gromadzenia i przetwarzania danych na temat użytkownika czytnika ebooków, które służą celom marketingowym oraz udoskonalaniu poszczególnych produktów i usług firmy. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Amazona tego rodzaju informacje pozostają anonimowe i służą jedynie udoskonalaniu oferowanych przez firmę rozwiązań. Ponieważ Kindle posiada wiele przydatnych funkcji, takich jak np. prognozowanie momentu ukończenia danego rozdziału lub całej książki, która w wielu sytuacjach okazuje się przydatna, urządzenie musi rozpoznawać w zachowaniach swojego użytkownika określone wzorce.

Należy jednak podkreślić, że wyłączenie śledzenia danych na Kindle nie dezaktywuje wszystkich funkcji synchronizacji różnych usług Amazona, ani nie sprawi, że czytniki ebooków przestaną wyświetlać reklamy. Oferta marketingowa firmy przestanie być jedynie precyzyjnie ukierunkowana na danego użytkownika.

Informacje o zbieraniu danych na temat użytkowników Kindle w FAQ Amazon
Informacje o zbieraniu danych na temat użytkowników Kindle w FAQ Amazon

Oprócz tego Amazon podkreśla, że wyłącznie opcji zbierania danych przez urządzenie nie wpłynie na przetwarzanie informacji związanych z wykorzystywaniem oficjalnych usług firmy na czytnikach Kindle. W rezultacie dzięki poniższemu rozwiązaniu nie unikniemy wszelkiej potencjalnej inwigilacji, lecz jedynie wglądu do tej części naszych danych, które dotyczą marketingu i udoskonalania produktów amerykańskiego przedsiębiorstwa.

Autor: Kuba
Źródło: blog.the-ebook-reader.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *