Duże czytniki ebooków z kolorowymi ekranami [PocketBook InkPad Color vs. Onyx Boox Nova 3]

PocketBook InkPad Color i Onyx Boox Nova 3 Color to najnowsze modele czytników ebooków z kolorowym ekranem. Podczas gdy pierwsze urządzenie cieszy się uznaną marką, drugie bazuje na innowacyjności i wielofunkcyjności. Przekonaj się, który czytnik ebooków warto kupić.

Porównanie kolorowych czytników ebooków [PocketBook InkPad Color vs. Onyx Boox Nova 3]

Design

Rozmiary czytników ebooków są bardzo podobne. Chociaż Onyx Boox Nova 3 Color jest minimalnie większy i cięższy od PocketBooka InkPad Color, w czasie codziennego użytkowania nie jest to odczuwalne. Dużą zaletą PocketBooka InkPad Color są natomiast przyciski fizyczne do zmiany stron. Jest to udogodnienie, które z pewnością docenią dzieci i osoby starsze.

Podgląd menu i biblioteki na czytnikach PocketBook InkPad Color i Onyx Boox Nova 3
Podgląd menu i biblioteki

Wyświetlacz

Oba urządzenia posiadają dotykowe wyświetlacze E Ink o wielkości 7.8-cala, które wyświetlają 16 poziomów szarości i 4,096 kolorów. Rozdzielczość wyświetlanych przez czytniki ebooków obrazów również jest taka sama (1404 x 1872 w odcieniach szarości, 468 × 624 w kolorze). Widoczne na czytnikach ebooków obrazy wyglądają estetycznie i są przyjemne w odbiorze.

Wyświetlanie kolorowych obrazów na czytnikach PocketBook InkPad Color i Onyx Boox Nova 3
Wyświetlanie kolorowych obrazów (PocketBook po lewej, Onyx Boox po prawej stroni)

Zarówno PocketBook InkPad Color, jak i Onyx Boox Nova 3 Color zostały wyposażone w podświetlenie ekranu. W tej dziedzinie obydwa urządzenia znowu wypadają podobnie. Trudno zauważyć różnicę w jakości wyświetlanych przez nie kolorów. Dzięki temu czytniki ebooków pozwolą nam na komfortowe czytanie książek nawet w słabych warunkach oświetleniowych.

Podświetlenie ekranu na czytnikach PocketBook InkPad Color i Onyx Boox Nova 3
Podświetlenie ekranu (PocketBook po lewej, Onyx Boox po prawej stronie)

Obsługa plików PDF

Odtwarzanie plików PDF stanowi mocną stronę czytnika Onyx Boox Nova 3 Color, który wczytuje je szybko i pozwala płynnie je przeglądać. PocketBook InkPad Color wypada pod tym względem nieco gorzej. Dodatkowo Onyx Boox zapewnia większą pamięć wewnętrzną na przechowywanie danych (32 GB w stosunku do 16 GB).

Przeglądanie plików PDF na czytnikach PocketBook InkPad Color i Onyx Boox Nova 3
Przeglądanie plików PDF

Robienie notatek

W przypadku PocketBooka InkPad Color mamy do czynienia z prostym notatnikiem o ograniczonej ilości narzędzi. Onyx Boox Nova 3 Color posiada natomiast rozbudowaną aplikację do robienia notatek, która pozwala na radzenie sobie z różnorodnymi zadaniami. Ponieważ w zestawie z drugim urządzeniem znajduje się rysik, jesteśmy w stanie na nim pisać i rysować jak na zwykłej kartce papieru. Obydwa urządzenia pozwalają również na notowanie bezpośrednio po powierzchni plików PDF.

Robienie elektronicznych notatek na czytnikach PocketBook InkPad Color i Onyx Boox Nova 3
Robienie elektronicznych notatek

Przeglądarka internetowa

Chociaż PocketBooka InkPad Color działa wolniej od czytnika Onyx Boox Nova 3 Color (pierwsze urządzenie posiada dwu- a drugie ośmiordzeniowy procesor), oba urządzenia pozwalają na wygodne czytanie blogów i serwisów informacyjnych. Jakość kolorów i rozdzielczość wyświetlanych na nich obrazów pozostaje taka sama.

Przeglądanie Internetu na czytnikach PocketBook InkPad Color i Onyx Boox Nova 3
Przeglądanie Internetu

Dodatkowe aplikacje

Mocną stroną modelu Onyx Boox Nova 3 Color jest jego wielofunkcyjność. W przeciwieństwie do PocketBooka InkPad Color, urządzenie pozwala na pobieranie oraz instalowanie aplikacji z Google Play. Co więcej, urządzenie zapewnia również dostęp do księgarni Google Play. Jeżeli interesują nasz komiksy lub np. materiały edukacyjne, powinniśmy zatem sięgnąć właśnie po Onyx Booxa.

Wyświetlanie kolorowych obrazów
Wyświetlanie kolorowych obrazów

Podsumowanie

Obydwa kolorowe czytniki ebooków dobrze radzą sobie z wyświetlaniem kolorowych rysunków i zdjęć. Jeżeli szukamy prostego w obsłudze, sprawdzonego i przystępnego cenowo czytnika z kolorowym ekranem, powinniśmy postawić na PocketBooka InkPad Color. Jeśli natomiast mamy większy budżet, bardziej cenimy sobie płynność działania, dostęp do Google Play oraz możliwość robienia elektronicznych notatek, optymalnym wyborem okaże się dla nas Onyx Boox Nova 3 Color.

Porównanie wideo

Porównanie parametrów technicznych

PocketBook InkPad ColorOnyx Boox Nova 3
Ekran:7.8″ E Ink Kaleido™ Plus7.8″ E-ink Carta
Rozdzielczość:1404 x 1872 (w odcieniach szarości), 468 × 624 (w kolorze)
300 DPI (w odcieniach szarości), 100 DPI (w kolorze)
1404 x 1872 (w odcieniach szarości), 468 × 624 (w kolorze)
300 DPI (w odcieniach szarości), 100 DPI (w kolorze)
Podświetlenie ekranu:TakTak, bez regulacji barwy podświetlenia
Obsługiwane formaty:PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF, CBR, CBZ, OGG.ZIP, MP3.ZIP, MP3, OGG, M4A, M4B
PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, WAV, MP3.

DOC, DOCX wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania
Procesor:Dual Core (2×1 GHz)Qualcomm Octa-core (Cortex-A72 + Cortex-A55) – 8 rdzeni
Pamięć RAM:1 GB3GB (LPDDR4X)
Wewnętrzna pamięć flash:16 GB32 GB
System operacyjny:Linux 3.10.65Android 10.0
Głośniki zewnętrzne:NieTak
Bateria:2900 mAh (Li-Ion Polymer)3150mAh, QC 4.0
Waga:225 g265 g
Wymiary:195 x 136,5 x 8 mm197,3 x 137 x 7,7mm
Cena:1 399 PLN1 899 PLN
Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *