Onyx Boox Note 3 vs Onyx Boox Note Air vs Onyx Boox Note 2: Porównanie 10.3-calowych tabletów E Ink w ofercie Onyx Boox

Onyx Boox Note 3 i Onyx Boox Note Air to dwa najnowsze, 10.3-calowe tablety E Ink w ofercie zyskującej na popularności firmy. Onyx Boox Note 2 jest natomiast poprzednikiem nowego czytnika ebooków, który kupimy obecnie w niższej cenie. Które urządzenie warto kupić? Jakie są ich znaki szczególne, zalety i ograniczenia?

Onyx Boox Note 3 vs Onyx Boox Note Air vs Onyx Boox Note 2 [porównanie]

W ostatnich dwóch miesiącach Onyx Boox wprowadził na rynek dwa 10.3-calowe czytniki ebooków z serii Note. Ponieważ Onyx Boox Note Air i Onyx Boox Note 3 posiadają zupełnie inny design oraz parametry, wielu osobom może być trudno dokonać pomiędzy nimi wyboru. Aby to ułatwić, przygotowaliśmy porównanie, w którym omówiliśmy najważniejsze cechy obydwu urządzeń oraz wskazaliśmy na dzielące ich różnice. Aby zapewnić potencjalnym nabywcom szerszą perspektywę przed zakupem czytnika ebooków, w naszym porównaniu uwzględniliśmy również model Onyx Boox Note 2.


Onyx Boox Note 3: Lekki i zaawansowany w każdej dziedzinie

Jeżeli zależy nam na tym, aby pisanie po ekranie narzędzia do robienia elektronicznych notatek w jak największej mierze przypominało pisanie po zwykłej kartce papieru, a przy tym cenimy sobie optymalne działanie, powinniśmy wybrać Onyx Boox Note 3.

Onyx Boox Note 3

Jako najnowszy czytnik ebooków z serii Note, Onyx Boox Note 3 zajmuje miejsce Onyx Boox Note 2 i staje się produktem premium w ofercie szybko rozwijającej się firmy. Wyższość modelu Onyx Boox Note 3 nad Onyx Boox Note 2 sprowadza się przede wszystkim do dwóch rzeczy: podzespołów oraz oprogramowania.

Ośmiordzeniowy procesor, który znajdował się już w Onyx Boox Note 2, został dodatkowo udoskonalony, aby zapewnić więcej mocy przy realizacji wielu zadań jednocześnie. W rezultacie w trakcie użytkowania Onyx Boox Note 3 łatwo zauważymy jego większą płynność działania w czasie przewracania stron ebooków, uruchamiania aplikacji lub przeglądania sieci.

Robienie notatek na Onyx Boox Note 3
Robienie notatek na Onyx Boox Note 3

Chociaż Onyx Boox Note 3 posiada taką samą ilość pamięci RAM i wewnętrznej pamięci flash jak poprzedni model z serii Note (4 GB RAM i 64 GB wewnętrznej pamięci flash), ulepszone rozwiązania w zakresie przechowywania i przetwarzania danych sprawiają, że korzystanie z nowego urządzenia przypomina korzystanie z flagowego Onyx Boox Max Lumi.

Umieszczone w Onyx Boox Note 3 kości RAM LPDDR4X i UFS2.1 sprawiają, że urządzenie jest w stanie przetwarzać dane kilkukrotnie szybciej niż wyposażony w pamięć LPDDR3 i eMMC Onyx Boox Note 2. Jeżeli korzystamy z obydwu urządzeń do przenoszenia niewielkich plików, różnica w ich działaniu jest praktycznie niezauważalna. Jeśli jednak będziemy chcieli przenieść na Onyx Boox Note 3 większe pliki, z łatwością zauważymy, że urządzenie działa lepiej od swojego poprzednika.

Ponieważ Onyx Boox Note 3 posiada Bluetooth 5.0, zapewnia bardziej stabilne połączenie z innymi urządzeniami niż Onyx Boox Note 2 z Blutoothem 4.1. Oprócz tego nowe urządzenie pozwala na przesyłanie większej ilości danych w ciągu jednej sekundy.

Jeżeli zatem najbardziej zależy nam na większej płynności działania, powinniśmy sięgnąć po Onyx Boox Note 3, który góruje nad konkurentami swoimi podzespołami.

Czytanie ebooków na Onyx Boox Note 3
Czytanie ebooków na Onyx Boox Note 3

Onyx Boox Note 3 został wyposażony w wyświetlacz wielkości A5 o rozdzielczości 1872 x 1404 px i 227 DPI. Ponieważ ekran urządzenia jest tak duży, sprawdza się ono świetnie przy czytaniu publikacji naukowych w formacie PDF oraz ebooków. Narzędzie do robienia elektronicznych notatek posiada również wbudowane podświetlenie z regulacją intensywności, które pozwala na wygodne czytanie książek w każdych warunkach. Jeżeli zależy nam zarówno na czytaniu PDFów i ebooków, jak również nanoszeniu na nich notatek, Onyx Boox Note 3 jest produktem dla nas. Urządzenie bez problemu poradzi sobie z obydwoma zadaniami.

Wiele wskazuje na to, że Onyx Boox Note 3 jest najbardziej wszechstronnym urządzeniem w ofercie firmy Onyx Boox. Wynika to przede wszystkim z faktu, że urządzenie zapewnia optymalny balans pomiędzy funkcjonalnością a rozmiarem.

W przeciwieństwie do dużych czytników ebooków, takich jak Onyx Boox Max Lumi i Onyx Boox Max 3, Onyx Boox Note 3 jest mniejszy i waży jedynie ok. 375 gramów. Niewielkie rozmiary sprawiają, że urządzenie świetnie sprawdza się przy wyświetlaniu wszelkiego rodzaju cyfrowych treści. Dzięki przystępnej wadze okazuje się ono natomiast znacznie bardziej mobilne niż modele z serii Max lub Onyx Boox Note Air (420 gram).

Edycja grafiki na Onyx Boox Note 3
Edycja grafiki na Onyx Boox Note 3

Oprócz tego Onyx Boox Note 3 posiada również inny wyświetlacz niż ten, który umieszczono w Onyx Boox Note Air. Podczas gdy Onyx Boox Note 3 został wyposażony w elastyczny, antyodblaskowy ekran Mobius, w Onyx Noox Note Air znajdziemy antyodblaskowy ekran HD Carta. To powoduje, że pisanie po powierzchni wyświetlacza Onyx Boox Note 3 w większej mierze przypomina pisanie po zwykłej kartce papieru.

Jeżeli mamy wrażenie, że wielkość 10.3-cala będzie dla nas najlepsza, a przy okazji cenimy sobie płynność działania i komfort robienia elektronicznych notatek, wówczas Onyx Boox Note 3 z pewnością nas nie rozczaruje.


Onyx Boox Note Air: Cienki i ergonomiczny

Jeżeli wrażenie pisania po ekranie czytnika ebooków niczym po kartce papieru nie jest dla nas najważniejsze, jeżeli nie potrzebujemy wiele miejsca na dysku, wówczas powinniśmy sięgnąć po zgrabny, szykowny i przystępny model Onyx Boox Note Air. Wyposażone w 10.3-calowy wyświetlacz urządzenie imponuje przede wszystkim wszechstronnością i zaawansowanymi właściwościami.

Onyx Boox Note Air

W przeciwieństwie do Onyx Boox Note 3 i Onyx Boox Note 2, Onyx Boox Note Air posiada większe krawędzie, dzięki czemu zapewnia bardziej stabilny uchwyt. Wygodny design oraz G-sensor, który odpowiada za automatyczną rotację widoku ekranu, czynią korzystanie z urządzenia w pełni ergonomicznym. Odświeżająca kombinacja niebieskiego i pomarańczowego koloru sprawia natomiast, że Onyx Noox Note jest bardzo stylowy.

Chociaż narzędzie do robienia elektronicznych notatek zostało wyposażone w duży, 10.3-calowy wyświetlacz, szerokość urządzenia wynosi jedynie 5.8 mm. Ultra-cienki czytnik ebooków mieści jednak w sobie wysokiej jakości głośnik, udoskonalone USB typu C, przycisk włączania oraz wiele zaawansowanych podzespołów.

Onyx Boox Note Air

Wykorzystanie zaawansowanej technologii pozwoliło na stworzenie cienkiej, lecz wytrzymałej obudowy. W rezultacie Onyx Boox Note Air można opisać jako wysokiej jakości, działający na Androidzie wielofunkcyjny czytnik ebooków, który świetnie leży w dłoni i zapewnia wysoką płynność działania.

Podobnie jak Onyx Boox Note 3, Onyx Boox Note Air został wyposażony w najlepsze dostępne w tej chwili podzespoły i systemy: mocny, udoskonalony ośmiordzeniowy procesor, Bluetooth 5.0 oraz najnowszą wersję Androida 10. Chociaż urządzenie posiada jedynie 3 GB pamięci LPDDR4X RAM oraz 32 GB wewnętrznej pamięci flash, czyli mniej niż Onyx Boox Note 3, jest to wystarczająca ilość miejsca na przechowywanie setek plików, ebooków i notatek.

Robienie notatek na Onyx Boox Note Air
Robienie notatek na Onyx Boox Note Air

Kolejną istotną różnicą pomiędzy Onyx Boox Note Air a Onyx Boox Note 3 jest ich wyświetlacz. Pierwszy z czytników ebooków został wyposażony w wyświetlacz HD Carta, udoskonaloną wersję czwartej generacji ekranu E Ink, który zapewnia większą wyraźność tekstu oraz zmniejsza potrzebę odświeżania ekranu. Chociaż pisanie i rysowanie po powierzchni wyświetlacza Onyx Boox Note Air nie przypomina pisania po zwykłym papierze, znajdujące się w zestawie zabezpieczenie ekranu znacznie poprawia jego komfort tych czynności.

Robienie notatek na Onyx Boox Note Air
Robienie notatek na Onyx Boox Note Air

Jeżeli poczucie pisania po zwykłej kartce papieru oraz duża pojemność dysku twardego nie mają dla nas znaczenia, 10.3-calowy, cienki, elegancki i przystępny Onyx Boox Note Air z zaawansowanymi funkcjami będzie dla nas najlepszym wyborem. Gdy tylko weźmiemy go do ręki, natychmiast go polubimy.


Onyx Boox Note 2: Najlepsza okazja do zakupu wielofunkcyjnego tabletu E Ink w promocyjnej cenie

Jeżeli posiadamy obecnie ograniczony budżet, cenimy sobie wrażenie pisania po ekranie czytnika ebooków jak po zwykłym papierze, a przy tym nie zależy nam na Androidzie 10, nie możemy przegapić okazji do kupienia mocnego, dostępnego w niższej cenie Onyx Boox Note 2.

Onyx Boox Note 2

Czy Onyx Boox Note 2 należy uznać za przestarzały? Zdecydowanie nie. Zanim na rynek został wprowadzony Onyx Boox Note 3, Onyx Boox Note 2 uchodził za najbardziej zaawansowany tablet E Ink z serii Note. Podobnie jak Onyx Boox Max 3, urządzenie posiada ośmiordzeniowy procesor, 4 GB RAMu i aż 64 GB wewnętrznej pamięci flash. W rezultacie urządzenie góruje nad czytnikami ebooków z serii Nova pod względem rozmiaru i pojemności dysku twardego.

Ponieważ Onyx Boox Note 2 waży jedynie 375 gramów, udaje mu się zachować doskonały balans pomiędzy dużą wielkością a poręcznością. Chociaż czytnik ebooków nie został wyposażony w Androida 10, lecz Androida 9, jego oprogramowanie wciąż pozostaje nowocześniejsze od systemów większości tabletów E Ink z Androidem dostępnych na rynku.

Robienie notatek na Onyx Boox Note 2
Robienie notatek na Onyx Boox Note 2

Onyx Boox Note 2 pozwala na radzenie sobie z wieloma zróżnicowanymi zadaniami:

  • Czytanie PDFów, książek EPUB i MOBI, CBR oraz wielu innych plików w wersji elektronicznej. Opcja powiększania widoku za pomocą gestu skalowania sprawia, że wszelkie wyświetlane na tablecie E Ink treści są wyraźne i łatwe do odczytania. Tryb dzielenia widoku ekranu sprawia natomiast, że użytkownicy Onyx Boox Note 2 mogą czytać ebooki i robić notatki jednocześnie.
  • Instalacja aplikacji zewnętrznych z Google Play, m. in. Kindle, Scribd, Bloomberg, Medium i Redit.
  • Słuchanie muzyki za pomocą wysokiej jakości podwójnych głośników lub bezprzewodowych słuchawek na Bluetooth.
  • Robienie notatek na spersonalizowanych szablonach. Rysowanie i edytowanie grafiki za pomocą wielu użytecznych narzędzi, takich jak lasso. Wykorzystywanie różnych kolorów (które stają się widoczne po przeniesieniu pliku z rysunkami do pamięci telefonu lub komputera) oraz synchronizowanie stworzonych materiałów z chmurą online.

Czytanie książek w wersji elektronicznej, robienie notatek i obsługa wielu aplikacji – Onyx Boox Note 2 bez problemu radzi sobie z większością naszych wymagań. Chociaż Onyx Boox Note 2 nie zostanie zaktualizowany do Androida 10, najnowsza aktualizacja oprogramowania do wersji 3.0 wkrótce zostanie dla niego przygotowana.

Czytanie prasy na Onyx Boox Note 2
Czytanie prasy na Onyx Boox Note 2

Najważniejsze jest jednak to, że Onyx Boox Note 2 posiada wyświetlacz Mobius z najwyższą technologicznie możliwą rozdzielczością. W rezultacie zapewnia on maksymalny komfort czytania ebooków i robienia elektronicznych notatek.

Onyx Boox Note 3 vs Onyx Boox Note Air vs Onyx Boox Note 2 [porównanie]
Autor: Kuba
Źródło: Tłumaczenie artykułu ze strony Boox.com

Powiązane treści:

4 Responses

  1. Czy onyx boox note ir jest dostępny w Polskiej dystrybucji? Jeżeli nie to kiedy będzie? Ktoś ma jakieś informacje? Z góry dziękuję

    1. Czytnik powinien pojawić się w sprzedaży w połowie listopada, obecnie nie jest jeszcze dostępny. Oficjalnym dystrybutorem urządzeń Onyx Boox jest sklep Czytio.pl.

  2. Czy na note 3 będzie działać Legimi?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *