Wszystko, co musisz wiedzieć o kolorowych czytnikach ebooków [Onyx Boox Nova 3 Color]

W ostatnim okresie na rynku pojawiło się kilka nowych kolorowych czytników ebooków. Urządzenia różnią się designem, typem oprogramowania, funkcjonalnością, a nawet technologią kolorowego e-papieru. Jaki czytnik ebooków wybrać?

Wszystko, co musisz wiedzieć o kolorowych czytnikach ebooków (Onyx Boox Nova 3 Color)

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy na rynku pojawiło się kilka nowych urządzeń z kolorowymi wyświetlaczami E Ink. W rezultacie kolorowy e-papier to jedno z najpopularniejszych sformułowań, jakie da się słyszeć w branży technologicznej.

Biorąc pod uwagę, że w sprzedaży jest już sporo czytników ebooków z kolorowymi wyświetlaczami, rodzi się pytanie, które urządzenie najlepiej wybrać. Poniżej znajdziesz trochę informacji, które pomogą Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Wyświetlacz: Kaleido czy Kaleido Plus?

Odkąd w 2020 roku firma E Ink ogłosiła premierę kolorowego e-papieru Kaleido, na rynku zaroiło się od jego kolejnych, udoskonalonych wersji, które wprowadziły wiele osób w stan lekkiej dezorientacji. Najnowsza generacja kolorowego e-papieru, która została oficjalnie nazwa Kaleido Plus, stała się dostępna dopiero kilka dni temu wraz z premierą czytnika Onyx Boox Nova 3 Color.

Udoskonalona technologia wyświetlaczy Kaleido (Kaleido Plus) opiera się na modyfikacji filtra koloru oraz skróceniu dystansu pomiędzy warstwą filtra koloru a wierzchnią warstwą, na której pojawia się elektroniczny tusz. Dzięki temu zapewnia ona wzrost nasycenia kolorów, a także poprawia kąt widzenia. Przekłada się to na lepsze działanie wyświetlacza oraz udoskonalone wyświetlanie kolorów.

Zanim zdecydujesz się na zakup czytnika ebooków z kolorowym ekranem, możesz sprawdzić jego specyfikację techniczną i zobaczyć, czy został wyposażony w wyświetlacz E Ink Kaleido Plus. Jeżeli urządzenie posiada nowy ekran Kaleido Plus, jakość wyświetlanych na nim obrazów będzie dużo wyższa niż w innych przypadkach. Warto jednak podkreślić, że technologia Kaleido Plus została na razie zaprojektowana pod kątem czytników ebooków z 7.8-calowymi wyświetlaczami.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup 7.8-calowego czytnika Onyx Boox Nova 3 Color z wyświetlaczem Kaleido Plus, zyskasz zatem możliwość korzystania z najlepszego kolorowego ekranu E Ink.

Onyx Boox Nova 3 Color z nowym wyświetlaczem Kaleido Plus
Onyx Boox Nova 3 Color z nowym wyświetlaczem Kaleido Plus

Stworzony przy użyciu nowej technologii Kaleido Plus czytnik Onyx Boox Nova 3 Color używa specjalnego algorytmu koloru, który przekłada się na większą jasność oraz wyższe nasycenie kolorów. Ponieważ urządzenie zostało wyposażone w panel kontroli, możesz samodzielnie wyregulować parametry wyświetlania kolorów (saturacja, kontrast, jasność), dostosowując je do określonych treści.

Design: zanurzony w ramce czy płaski ekran?

Wraz z premierą czytnika Onyx Boox Nova 3 Color rozpoczęła się również dyskusja na inny temat. Czy wybierając odpowiednie urządzenie dla siebie, lepiej postawić na wyświetlacz lekko zatopiony w ramce czy raczej umiejscowiony na tym samym poziomie co ona?

Chociaż w Internecie pojawiły się plotki, że ekran zatopiony w ramce pozwala na lepsze wyświetlanie kolorów, Onyx Boox Nova 3 Color został wyposażony płaski wyświetlacz. Jako pierwszy tablet E Ink z kolorowym ekranem Kaleido Plus, który posiada warstwę WACOM, Onyx Boox Nova 3 Color wyróżnia się designem opartym na wyrównaniu poziomów wyświetlacza i ramki.

Wyświetlacz umieszczony na równym poziomie z ramką (Onyx Boox Nova 3 Color)
Wyświetlacz umieszczony na równym poziomie z ramką

Jest to istotna innowacja, która posiada szereg zalet. Nowy design czytnika ebooków skutkuje kilkoma rzeczami.

  1. Onyx Boox Nova 3 Color pozwala na wygodne pisanie. Płaski wyświetlacz sprawia, że pisanie i rysowanie po powierzchni ekranu urządzenia jest bardzo wygodne, ponieważ nie utrudniają go wystające brzegi ramki.
  2. Onyx Boox Nova 3 Color zapewnia ulepszony rendering kolorów. Nowy wyświetlacz E Ink Kaleido, algorytm kolorów Boox oraz panel kontroli parametrów wyświetlania obrazu sprawiają, że płaski wyświetlacz czytnika ebooków działa w maksymalnie wydajny sposób.
  3. Onyx Boox Nova 3 posiada lepszą ochronę warstwy filtra kolorów. Ponieważ ekran czytnika ebooków jest powleczony szklaną warstwą, urządzenie skutecznie chroni wewnętrzną warstwę Kaleido Plus przed potencjalnymi uszkodzeniami.
Pisz i rysuj na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color
Pisz i rysuj na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color

Jeżeli odpowiada Ci praktyczny design oparty na wyświetlaczu umieszczonym równo z ramką, a przy tym cenisz możliwość wygodnego pisania i rysowania po powierzchni ekranu, powinieneś rozważyć zakup czytnika Onyx Boox Nova 3 Color.

System operacyjny: zamknięty czy otwarty?

Zamknięte oprogramowanie czytnika ebooków pozwala na korzystanie z aplikacji, które zostały na nim zainstalowane przez producenta. Otwarte oprogramowanie umożliwia natomiast dostęp do innych źródeł treści i programów.

Instaluj aplikacje z Google Play na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color
Instaluj aplikacje z Google Play na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color

Niektórzy użytkownicy sądzą, że czytniki ebooków z zamkniętym systemem operacyjnym są prostsze w obsłudze, pozwalając na wygodne zarządzenie ebookami i innymi materiałami. Inni jednak uważają, że czytniki z otwartymi systemami w praktyce okazują się bardziej wszechstronne i podatne na personalizację. Dzięki opcjom personalizacji możesz bowiem idealnie dopasować działanie urządzenia do własnych potrzeb.

Jeżeli szukasz kolorowego czytnika ebooków z otwartym oprogramowaniem, Onyx Boox Nova 3 Color z pewnością nie zawiedzie Twoich oczekiwań. Urządzenie działa na najnowszej wersji Androida 10, która pozwala pobierać na niego aplikacje z Google Play.

Używaj aplikacji do czytania komiksów na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color
Używaj aplikacji do czytania komiksów na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color

Ponieważ Onyx Boox Nova 3 Color posiada kolorowy ekran, możesz przeglądać na nim kolorowe treści, które byłyby niedostępne na monochromatycznym wyświetlaczu. W rezultacie czytnik ebooków stanowi świetne narzędzie do czytania prasy, mangi i komiksów. Zainstalowana na urządzeniu przeglądarka ebooków bez problemu poradzi sobie z obsługą formatów CBR, CBZ i FB2.

Funkcjonalność: robienie notatek

Jedną z najważniejszych funkcji tabletu E Ink z kolorowym ekranem jest opcja robienia elektronicznych notatek. Możliwość umieszczania w ebookach odręcznych notatek, oznaczeń i rysunków w różnych kolorach czyni z urządzenia idealne narzędzie do nauki i pracy.

Jeżeli chcesz rysować, robić notatki, tworzyć projekty graficzne lub plany oparte na gotowych szablonach, powinieneś sięgnąć po czytnik ebooków wyposażony w warstwę WACOM, taki jak Onyx Boox Nova 3 Color.

W zestawie z kolorowym tabletem E Ink znajduje się specjalny rysik, który jest wrażliwy na 4,096 stopni nacisku. W pamięci urządzenia została natomiast zainstalowana specjalna aplikacja do robienia notatek, która pozwala na korzystanie z 16 kolorów. Zapewnia ona dostęp do takich narzędzi graficznych, jak różne typy pędzli, linii lub gotowych kształtów.

16 różnych kolorów, nowe typy pędzli, linii i kształtów na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color
16 różnych kolorów, nowe typy pędzli, linii i kształtów na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color

Poza tworzeniem rysunków w aplikacji do robienia notatek, możesz również podkreślać fragmenty ebooków w aplikacji do czytania NeoReader. Ponieważ masz możliwość umieszczania w tekście kolorowych znaczników, wszystkie sporządzone notatki będą wyjątkowo przejrzyste.

Umieszczaj w ebookach kolorowe notatki na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color
Umieszczaj w ebookach kolorowe notatki

Wnioski

Kolorowy czytnik ebooków, który posiada nową wersję wyświetlacza E Ink Kaleido Plus, to obecnie gwarancja najwyższej jakości wyświetlania tekstu i obrazu. Umieszczony równo z ramką ekran, który został powleczony szklaną warstwą, lepiej zabezpiecza warstwę filtra koloru. Z kolei otwarte oprogramowanie i funkcja robienia notatek sprawiają, że kolorowy czytnik ebooków jest wielofunkcyjnym narzędziem do nauki, rozrywki i pracy.

Pisz i rysuj na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color
Pisz i rysuj na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color

Jeżeli szukasz wszechstronnego urządzenia z wyświetlaczem E Ink, które posiada wszystkie powyższe cechy, powinieneś rozważyć zakup czytnika Onyx Boox Nova 3 Color. Jako 7.8-calowy kolorowy tablet E Ink z ulepszonym ekranem Kaleido Plus, estetycznym designem, najnowszym Androidem 10 oraz szeroką funkcjonalnością w dziedzinie rysowania i robienia notatek, z pewnością nie zawiedzie on Twoich oczekiwań.

Autor: Kuba
Źródło: Boox.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *