6 powodów, aby kupić czytnik ebooków do szkoły

Chociaż ebooki stają się coraz modniejsze, wiele osób nie ma większego pojęcia na temat elektronicznych czytników książek. Warto jednak wiedzieć, że czytniki ebooków do znakomite narzędzia do nauki, których walory z pewnością docenią wszyscy uczniowie i studenci. Dowiedz się dlaczego

Studentka z teczką dokumentów

Możliwość przechowywania wielu książek w wersji elektronicznej w jednym miejscu oraz przełączania się pomiędzy wieloma podręcznikami w kilka sekund to gwarancja znacznie wygodniejszej nauki. Aby przekonać wszystkich sceptyków, zebraliśmy 7 powodów, które sprawiają, że warto zdecydować się na zakup czytnika ebooków do szkoły.

6 powodów, aby kupić czytnik ebooków do szkoły

1. Czytniki ebooków są mobilne i proste w obsłudze

Ponieważ pamięć najlepszych czytników ebooków pozwala na przechowywanie tysięcy książek w wersji elektronicznej, jesteśmy w stanie zawsze nosić je przy sobie. Dzięki temu uczniowie nie muszą dłużej dźwigać ciężkich słowników lub encyklopedii w plecakach. Ponieważ wiele podręczników jest dostępnych w wersji cyfrowej, możemy po prostu przerzucić je na nasze urządzenie, a następnie wygodnie się pomiędzy nimi przełączać.

Szczególnie istotne jest to, że najlepsze czytniki ebooków są niewielkimi urządzeniami, które bez problemu zmieszczą się do torby, plecaka, a nawet kieszeni. Waga przeciętnego e-czytnika mieści się w granicach od 160-550 gramów. Na przykład popularny Amazon Kindle waży jedynie 160 gram, czyli 2-3 razy mniej od przeciętnej książki (300-500 gram). Oprócz tego czytnik ebooków jest również cieńszy od drukowanej książki. Podczas gdy grubość e-czytnika Amazon Kindle wynosi 9 mm, w przypadku przeciętnej książki jest to ok. 22 mm.

2. Czytniki ebooków pozwalają oszczędzać pieniądze

Ceny samych czytników ebooków są mocno zróżnicowane: zależą od konkretnego modelu, jego właściwości oraz dodatkowych funkcji. Niektóre czytniki ebooków są np. wyposażone w regulację podświetlenia, większe dyski twarde lub szybsze procesory. Do innych dołączane są rysiki, które pomagają w rysowaniu i robieniu elektronicznych notatek. W takich przypadkach ceny urządzeń nieco wzrastają. Najtańszy czytnik ebooków kupimy jednak już nawet za 350-450 PLN.

Ponieważ elektroniczne czytniki ebooków występują w rożnych kolorach (najczęściej czarnym, szarym i białym), jesteśmy w stanie dobrać go pod kątem naszych estetycznych preferencji. Jeżeli żaden z oferowanych przez producenta kolorów obudowany nam nie odpowiada, zawsze możemy zdecydować się na zakup estetycznego etui.

Etui na czytniki ebooków występują w różnych wzorach i są wykonywane z rozmaitych materiałów, np. silikonu, skóry lub plastiku. Ich ceny są bardzo przystępne, minimalnie wzrastając jedynie wtedy, gdy zostają one wzbogacone w różne dodatkowe funkcje (np. automatycznego usypiania/wybudzania czytnika ebooków lub dodatkową pamięć do przechowywania danych). Aby uchronić czytnik ebooków przed uszkodzeniami, możemy również zdecydować się za zakup dodatkowego zabezpieczenia ekranu.

3. Czytanie na e-czytniku przypomina czytanie na zwykłym papierze

Technologia E Ink została stworzona po to, aby umożliwić urządzeniom elektronicznym jak najlepsze imitowanie zwykłego papieru. Właśnie dlatego czytając książki w wersji elektronicznej na najlepszych czytnika ebooków możemy poczuć się tak, jakbyśmy obcowali z książkami drukowanymi. Największą zaletą ekranów E Ink jest to, że w przeciwieństwie do wyświetlaczy LCD i OLED (znanych z telefonów, tabletów i komputerów) nie świecą bezpośrednio w nasze oczy.

Właśnie dzięki temu zużywają również minimalne ilości energii. W przypadku czytników ebooków energia pobierania jest jedynie wtedy, gdy na wyświetlaczu urządzenia ładowany jest nowy obraz (np. przy przerzucaniu stron książki). To oznacza, że z urządzenia można korzystać bez ładowania nawet przez kilka tygodni. Wytrzymałość baterii czytników ebooków zwykle nie jest mierzona w godzinach, lecz w ilości przerzuconych stron. Zgodnie z tym standardem większość urządzeń wytrzymuje na jednym ładowaniu od 5 do 30 tysięcy zmian stron. W rezultacie jedno ładowanie czytnika ebooków powinno wystarczyć na przeczytanie nawet 700-stronicowej, obszernej pozycji.

Czytnik ebooków oparty o stos książek

4. Czytniki ebooków zapewniają pełną prywatność

Ponieważ okładki czytanych na e-czytniku ebooków nie są widoczne dla innych, nie są oni w stanie zobaczyć, jakie lektury właśnie pochłaniamy. To oznacza, że nawet jeśli czytamy sagę Zmierzch lub jedną z części 50 twarzy Greya, w razie pytań możemy odpowiedzieć, że przeglądamy kolejny rozdział podręcznika makroekonimii. Dzięki tej ochronie prywatności jesteśmy w stanie uniknąć wielu niechcianych rozmów.

Często zdarza się bowiem tak, że ludzie dostrzegający okładkę czytanej przez nas książki natychmiast chcieliby o niej porozmawiać, opowiedzieć nam o swoich wrażeniach. Chociaż takie rozmowy oczywiście mogą być bardzo wartościowe, nie zawsze musimy mieć na nią ochotę. W większości przypadków przed przystąpieniem do dyskusji wolelibyśmy przeczytać książkę w wersji elektronicznej do końca, a następnie o niej pomyśleć. Dzięki czytnikom ebooków takie rozwiązanie nie stanowi jednak najmniejszego problemu.

5. Czytniki ebooków pozwalają na czytanie po ciemku

Jeżeli korzystamy z czytnika ebooków z wbudowanym podświetleniem, żadne zewnętrzne źródło światła nie jest nam potrzebne. Możemy wygodnie rozsiąść się w łóżku, a łagodne światło równomiernie rozleje się po powierzchni ekranu naszego urządzenia. Co więcej, ponieważ podświetlenie większości elektronicznych czytników książek jest regulowane, jesteśmy w stanie swobodnie manipulować jego intensywnością. Najlepsze czytniki ebooków pozwalają ponadto na zmianę temperatury barwnej podświetlenia, a więc np. ocieplenie jego koloru za pomocą pomarańczowych diod LED.

Funkcja podświetlenia przydaje się szczególnie wtedy, gdy nie śpimy sami. Ponieważ włączenie nocnej lampki może przeszkadzać drugiej osobie w zaśnięciu, w wielu przypadkach wolimy po prostu odłożyć lekturę do jutra i również pójść spać. Po zakupie czytnika ebooków nie będziemy już jednak musieli decydować się na takie ustępstwo, ponieważ jego podświetlenie zapewni nam możliwość wygodnego czytania po ciemku nawet przez całą noc.

6. Czytniki ebooków pozwalają na podkreślanie tekstu i eksportowanie notatek

Jeżeli chcemy oznaczać fragmentu tekstu w normalnej książce, musimy usiąść przy biurku w wygodnej pozycji, oprzeć książkę na jakiejś sztywnej powierzchni, a następnie chwycić za ołówek lub flamaster. Nie zawsze mamy jednak na to ochotę, a w rezultacie trudniej jest nam zmobilizować się do nauki. Po zakupie czytnika ebooków oznaczanie i podkreślanie fragmentów książek staje się jednak znacznie łatwiejsze, ponieważ możemy to robić nawet wtedy, gdy siedzimy w dowolnym miejscu w najwygodniejszej pozycji.

Aby podkreślić dany fragment książki w wersji elektronicznej, wystarczy przytrzymać go palcem, a następnie odpowiednio rozciągnąć obszar podkreślenia. Co więcej, oznaczone w ten sposób fragmenty tekstu możemy w ciągu kilku sekund wyeksportować od osobnego pliku, który przerzucimy na telefon lub komputer. Takie rozwiązanie okazuje się niezwykle cenne dla wszystkich, którzy czytają lektury, klasyczne powieści, poradniki lub podręczniki z zamiarem jak najlepszego zapamiętania i opanowania ich treści.

Zakup czytnika ebooków

Można byłoby wyliczać wiele kolejnych powodów, które sprawiają, że zakup czytnika ebooków do szkoły jest wartym uwagi pomysłem. Tego rodzaju argumentu zawsze będą jednak subiektywne, ponieważ każdy użytkownik elektronicznego czytnika książek docenia w nim nieco co innego. Niektórym najbardziej zależy na możliwości szybkiego kupowania ebooków w księgarniach online, innym na ochronie środowiska lub korzystaniu z interaktywnego słownika. Aby jednak się przekonać, jak najlepsze czytniki ebooków sprawdzają się w praktyce, trzeba po prostu samemu zacząć z nich korzystać.

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *