Dlaczego PocketBook Color jest świetny do czytania mangi i komiksów?

Możliwość odtwarzania ponad 4 tys. kombinacji kolorystycznych sprawia, że PocketBook Color to wymarzony czytnik ebooków dla wszystkich miłośników mangi i komiksów. Ponieważ urządzenie pozwala na regulację parametrów wyświetlania tekstów i obrazu, wszystkie otwierane na nim komiksy w wersji elektronicznej możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. Poznaj wady i zalety czytania komiksów na kolorowym czytniku ebooków.

Dlaczego PocketBook Color jest świetny do czytania mangi i komiksów?

Jedną z najmocniejszych stron e-czytników PocketBook jest to, że wspierają one praktycznie wszystkie formaty książek w wersji elektronicznej. Warto zwrócić uwagę szczególnie na dwa z nich: CBR i CBZ. Są to najczęściej stosowane formaty komiksów i mangi w cyfrowym wydaniu. Jak PocketBook Color radzi sobie z obsługą tego typu publikacji?

Czytanie komiksów na czytniku ebooków

Komiksy cieszą się obecnie rosnącą popularnością. Na miejscowym rynku znajdziemy zarówno tytuły rodzimych autorów, jak i tłumaczenia najlepszych amerykańskich i europejskich komiksów. Szczególną sympatię wzbudzają w czytelnikach mangi, czyli komiksy pochodzące z Japonii.

Podobnie jak normalne książki, komiksy coraz częściej wydawane są również w wersji elektronicznej. W swoich ofertach posiadają je obecnie wszystkie największe księgarnie online w Polsce, takie jak Woblink, Nexto czy Virtualo. Dzięki temu dostęp do tego typu publikacji staje się coraz łatwiejszy.

Komiksy na PocketBooku Color [zrzut ekranu]
Komiksy na PocketBooku Color [zrzut ekranu]

Chociaż komiksy w wersji elektronicznej można odtwarzać na smartfonie, komputerze lub tablecie, znacznie lepiej jest to zrobić na czytniku ebooków. Ponieważ elektroniczne czytniki książek są wyposażone w ekrany E Ink, możemy bez obaw czytać na nich nawet przez wiele godzin. Ponieważ wyświetlacze tego typu urządzeń przypominają zwykłą kartkę papieru, wykorzystywanie ich do czytania wiąże się z maksymalnym komfortem dla naszego wzorku.

Dlaczego warto czytać komiksy i mangi na czytnikach ebooków?

Kolorowy czytnik ebooków PocketBook Color

PocketBook Color to pierwszy kolorowy czytnik ebooków szwajcarskiego producenta, który został wprowadzony na rynek kilka dni temu. Urządzenie posiada 6-calowy dotykowy wyświetlacz pojemnościowy o rozdzielczości 1072 x 1448 przy 300 PPI.

Ekran czytnika ebooków został stworzony przy użyciu najnowszej technologii E Ink Kaleido. To powoduje, że jest on w stanie wyświetlać 4,096 kombinacji kolorystycznych przy maksymalnej rozdzielczości 100 PPI. Gdy czytamy zwykłe książki w wersji elektronicznej, są one wyświetlane w trybie czarno-białym w rozdzielczości 300 PPI. Jeżeli natomiast korzystamy z trybu kolorowego, tekst jest wyświetlany w rozdzielczości 300 PPI, a kolorowe obrazy w rozdzielczości 100 PPI.

Kolorowy czytnik ebooków PocketBook Color
Kolorowy czytnik ebooków PocketBook Color

PocketBook Color został wyposażony w podświetlenie, które umożliwia komfortową lekturę wieczorami lub nocą. System podświetlenia składa się z 16 białych diod LED, które w razie potrzeby jesteśmy w stanie wyłączyć.

W trakcie korzystania z urządzenia możemy odnieść wrażenie, że kolory na wyświetlaczu wyglądają na bardziej żywe, gdy podświetlenie pozostaje włączone. Ponieważ ekran kolorowego czytnika ebooków jest delikatnie wtopiony w ramkę oraz nie posiada warstwy szklanej, wyświetlane na nim kolory nie są niczym przytłumione i prezentują się świetnie.

Tylna obudowa PocketBooka Color
Tylna obudowa PocketBooka Color

We wnętrzu PocketBooka Color umieszczono dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHz, 1 GB pamięci RAM i 16 GB wewnętrznej pamięci flash. PocketBook to jeden z niewielu producentów na rynku, który regularnie umieszcza w czytnikach ebooków sloty na kartę SD. Slot znajduję się w dolnej części elektronicznego czytnika książek i pozwala na rozszerzenie jego pamięci do 32 GB.

Oprócz tego PocketBook Color posiada port Micro USB, który służy do jego ładowania. W zestawie z kolorowym czytnikiem ebooków znajduje się przejściówka Micro USB – Jack 3.5 mm do podłączenia słuchawek, dzięki której jesteśmy w stanie słuchać audiobooków, muzyki lub podcastów.

Ponieważ PocketBook Color został wyposażony w Bluetooth 5.1, słuchawki podłączymy do niego również bezprzewodowo. Funkcja odtwarzania dźwięku przydaje się też wtedy, gdy chcemy skorzystać z opcji Text-to-speech, czyli konwersji tekstu na mowę. Elektroniczny czytnik książek jest zasilany baterią o pojemności 1900 mAh.

Czytanie ebooków na PocketBooku Color
Czytanie ebooków na PocketBooku Color

Czytanie komiksów na PocketBooku Color

Ponieważ PocketBook Color jest w stanie wyświetlać ponad 4 000 kombinacji kolorystycznych, widoczne na jego ekranie obrazy są żywe i estetyczne. Chociaż przy przeglądaniu kolorowych materiałów graficznych rozdzielczość ekranu zostaje obniżona z 300 do 100 PPI, jest to praktycznie niezauważalne. W innych okolicznościach bylibyśmy skłonni sądzić, że niższa rozdzielczość może utrudniać czytanie mangi i bogatych w szczegóły komiksów. W przypadku PocketBooka Color jest jednak inaczej.

Komiksy na PocketBooku Color
Komiksy na PocketBooku Color

Ponieważ autorzy komiksów muszą dostosować swoje prace do określonych wymogów, zwykle nie korzystają oni z milionów różnych odcieni, lecz posługują się ograniczoną paletą barw. Im mniej kolorów zdecydują się użyć, tym mniej zapłacą za wydanie swoich dzieł. Podczas gdy ilustracje do mangi bywają szkicowane i kolorowane przez jednego artystę, w przypadku popularnych komiksów za to zadanie odpowiadająca najczęściej kilkuosobowe zespoły.

Komiksy na PocketBooku Color [zrzut ekranu]
Komiksy na PocketBooku Color [zrzut ekranu]

Mocne i słabe strony czytania komiksów na PocketBooku Color

Główną zaletą czytania komiksów w wersji elektronicznej na PocketBooku Color jest to, że kolory publikacji wyglądają na czytniku ebooków świetnie, a tempo przerzucania stron jest naprawdę wysokie. Oprócz tego posiadamy pełną kontrolę nad wszystkimi najważniejszymi parametrami wyświetlania tekstu i obrazów, takimi jak np. jasność, kontrast lub saturacja.

Taka możliwość okazuje się najbardziej przydatna wtedy, gdy czytamy komiksy w formie skanów z Internetu, ponieważ możemy dostosować ich wygląd do naszych oczekiwań. Chociaż trzymanie w dłoniach drukowanego komiksu z pewnością należy do niepowtarzalnych przyjemności, tego typu publikacje nie pozwolą nam na dokonanie w sobie żadnych zmian.

Komiksy na PocketBooku Color
Komiksy na PocketBooku Color

Do wad czytania mangi i komiksów na PocketBooku Color trzeba zaliczyć to, że system podziału ekranu na odrębne bloki w niektórych przypadkach nie najlepiej się sprawdza. Zmiana orientacji widoku ekranu na tryb pejzażu na niewiele się w tej sytuacji zdaje, ponieważ nadaje się on jedynie do czytania niektórych publikacji elektronicznych.

Zdarza się, że krawędzie komiksów otwieranych na czytniku ebooków mogą być lekko ucięte. Aby uniknąć tego problemu, najlepiej jest zastąpić komiksy w formatach EPUB plikami CBZ lub CBR.

Czytanie mangi i komiksów na PocketBooku Color [materiał wideo Good e-Reader]

Źródło: Good e-Reader
Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *