Jak czytać w nocy na komputerze, tablecie, iPadzie, Kindle Fire lub smartfonie?

Jak ostrzegają eksperci, wieczorne czytanie na ekranie LCD utrudnia prawidłowe zasypianie. Aby zabezpieczyć się przed negatywnym wpływem niebieskiego światła na nasz organizm możemy skorzystać z kilku prostych rozwiązań. Podpowiadamy, które z nich okazują się najlepsze w przypadku Windowsa, Kindle Fire, czytników Kindle i Kobo, iOSa i Androida

Kobieta czytająca na tablecie

Czy niebieskie światło szkodzi?

Czy czytanie na smartfonie lub tablecie psuje wzrok? Zdaniem części z nich tak. Przypominają oni również, że wieczorne czytanie na ekranie LCD posiada negatywny wpływ na zasypianie. W związku z tym wiele przedsiębiorstw technologicznych wciąż pracuje nad rozwiązaniami tego problemu.

Czytanie na smartfonie lub tablecie a zasypianie

Obecnie istnieją dwa podstawowe sposoby na ograniczenie niepożądanych efektów czytania w nocy na ekranie LCD. Pierwszy polega na używaniu nocnego trybu czytania, a drugi na wykorzystaniu funkcji filtrowania niebieskiego światła, którą można uruchomić w ustawieniach niektórych urządzeń. Istotność wspominanej funkcji wynika stąd, że to właśnie niebieskie światło szkodzi nam w przypadku wieczornego przygotowywania się do snu.

Wielu twórców aplikacji do czytania ebooków pozwala również na inwersję kolorów ekranu. Gdy ją włączymy, czytany tekst stanie się biały, a jego tło zyska ciemną barwę. To właśnie najczęściej tę funkcję określa się mianem trybu nocnego czytania. Jest ona dostępna w większości najpopularniejszych aplikacji do czytania ebooków, takich jak Kindle, iBooks, Aldiko, Kobo etc.

Funkcja inwersji kolorów na Ipadzie
Funkcja inwersji kolorów na Ipadzie

Chociaż nocy tryb czytania na smartfonie lub tablecie cieszy się sympatią wielu czytelników książek w wersji elektronicznej, trudno uznać go za autentyczne rozwiązanie problemu z negatywnym wpływem światła ekranów LCD na zasypianie. Niektórzy eksperci uważają, że chociaż nocny tryb czytania może łagodzić efekty wspomnianego zjawiska, w pełni eliminuje je dopiero wykorzystanie filtra niebieskiego światła.

Jak czytać w nocy na tablecie, iPadzie, Kindle Fire lub smartfonie?

1. Czytanie na Windowsie

Jeżeli lubisz pracować lub czytać na komputerze do później nocy, powinieneś przyjrzeć się aplikacji F.Lux. Pozwala ona na wyregulowanie kolorów monitora na podstawie czasu lokalnego.

Regulacja barwy światła ekranu za pomocą F.Lux
Regulacja barwy światła ekranu za pomocą F.Lux

Co jednak najważniejsze, aplikacja zmienia ustawienia kolorów na poziomie systemowym. To oznacza, że jeżeli zainstalujesz F.Lux na swoim komputerze, wpłynie on na opcje wyświetlania wszystkich używanych przez Ciebie programów. Ponieważ F.Lux jest rekomendowany przez szerokie rzesze zadowolonych użytkowników, trudno jest znaleźć dla niego jakąkolwiek dobrą alternatywę.

Jeżeli dużo pracujesz na komputerze, możesz również pomyśleć o zakupie czytnika ebooków Onyx, który może pełnić funkcję monitora. Ponieważ czytanie na ekranie E Ink nie jest szkodliwe dla naszego wzroku, wiele wskazuje na to, że takie rozwiązanie wkrótce zacznie się upowszechniać.

2. Czytanie na tablecie Kindle Fire

Czytanie na tablecie staje się coraz popularniejsze. Przypomnijmy, że tablety z linii Fire, które są dostępne na rynku już od 2015 roku, mają stanowić alternatywę dla tradycyjnych czytników ebooków, pozwalając na komfortowe czytanie książek w wersji elektronicznej. Tworząc swoją linię tabletów, Amazon starał się skłonić osoby rozważające zakup czytnika ebooków do postawienia na urządzenie o większej funkcjonalności.

Działanie filtra Blue Shade na tablecie Kindle Fire
Działanie filtra Blue Shade na tablecie Kindle Fire

Już grudniu 2015 roku Amazon wypuścił aktualizację oprogramowania Fire OS Bellini, która zapewniła użytkownikom tabletów dostęp do nowego filtra niebieskiego światła, który zyskał miano Blue Shade. Dzięki niemu długie wpatrywanie się w ekran urządzenia nie jest tak wyczerpujące dla naszego wzroku, jak w przypadku zwykłych tabletów. Funkcja Blue Shade cały czas jest dostępna i sprawdza się całkiem dobrze.

3. Czytanie na czytniku Kobo

Chociaż nie udowodniono, że białe podświetlenie wyświetlaczy elektronicznych czytników książek posiada równie negatywne efekty na zasypianie, jak podświetlenie ekranów LCD, najlepsze czytniki ebooków posiadają funkcję regulacji temperatury barwowej ekranu.

Filtr niebieskiego światła jest obecnie standardową cechą wszystkich czytników ebooków Kobo, w tym również Kobo Formy. Gdy go uruchomisz, białe podświetlenie ekranu zacznie stopniowo zmieniać barwę na pomarańczową. Im późniejsza będzie pora, tym bardziej będzie ona zbliżać się w kierunku czerwonego. Kobo zapewnia również możliwość ręcznej regulacji filtra niebieskiego światła z poziomu menu.

4. Czytanie na czytniku Kindle

Jeszcze do 2019 roku użytkownicy czytników Kindle nie mogli korzystać z regulacji temperatury barwowej podświetlenia ekranów swoich urządzeń. Zmieniło się to dopiero wraz z premierą Kindle Oasis 3. Urządzenie zostało wyposażone w 25 diod (w Oasis 2 było ich 12), z czego połowa emituje białe, a połowa pomarańczowe światło. Dzięki temu możemy w wygodny sposób regulować temperaturę barwną ekranu, rozrzedzając nieprzyjemną biel cieplejszym kolorem.

Regulacja barwy podświetlenia ekranu na Kindle Oasis 3
Regulacja barwy podświetlenia ekranu na Kindle Oasis 3

Na ekranie elektronicznego czytnika książek znajdują się dwa paski służące do manualnej regulacji jasności i temperatury światła. Dzięki nim jesteśmy w stanie mieszać ze sobą białe i pomarańczowe światło, dostosowując ich tonację do naszych zmiennych preferencji. Właśnie to gwarantuje użytkownikom topowego czytnika Kindle czytanie po ciemku w bezpiecznym wydaniu.

5. Czytanie na Androidzie

Chociaż w Google Play znajdują się dziesiątki aplikacji do czytania ebooków, które pozwalają korzystać z filtra niebieskiego światła, trudno jest ocenić ich prawdziwą wartość. Część z tego typu aplikacji po prostu redukuje podświetlenie ekranu, nie filtrując niebieskiego światła. W takim przypadku czytanie ebooków na smartfonie okazuje się niezdrowe dla naszego wzroku. Istnieje jednak kilka programów, które zapewniają dobrze działające filtry kolorów.

Regulacja barwy podświetlenia smartfona za pomocą aplikacji Niebieski filtr światła
Regulacja barwy podświetlenia smartfona za pomocą aplikacji Niebieski filtr światła

Tego typu sprawdzonym narzędziem jest np. Niebieski filtr światła. Inną aplikacją, która cieszy się dużym zaufaniem użytkowników smartfonów, jest Twilight. Warto również odnotować, że Google dodało funkcję filtra niebieskiego światła do Google Play Books już w grudniu 2015 roku.

6. Czytanie na iOS

Jeszcze w 2015 roku nie istniało wiele możliwości redukcji negatywnego wpływu niebieskiego światła na zasypianie przy okazji czytania na iPadzie lub iPhonie. Google zaktualizowało aplikację Google Play Books na iOSa, Opera umieściła tryb nocnego czytania w swojej przeglądarce, lecz brakowało kompleksowego rozwiązania wspomnianego problemu. W rezultacie wieczorne czytanie książek na smartfonie Apple wiązało się ze sporym dyskomfortem.

Regulacja barwy podświetlenia na smartfonie Apple
Regulacja barwy podświetlenia na smartfonie Apple

Obecnie sytuacja jest już zupełnie inna, ponieważ już jakiś czas temu Apple uczyniło z opcji filtrowania niebieskiego światła jedną z podstawowych funkcji swojego systemu operacyjnego. To oznacza, że możesz z niej korzystać we wszystkich używanych przez siebie aplikacjach na iOSa. Aby dowiedzieć się na ten temat więcej, wejdź w ustawienia swojego urządzenia, przejdź do opcji jasności ekranu (Display and Brightness), a następnie wybierz tryb nocny (Night Shift).

Czy zakup czytnika ebooków ma sens?

Chociaż wspomnieliśmy już o kilku czytnikach ebooków, należy jeszcze podkreślić, że pozostali producenci również zapewniają skuteczne sposoby na radzenie sobie ze szkodliwym wpływem niebieskiego światła na zasypianie. Główną zaletą najlepszych czytników ebooków jest to, że czytanie na nich jest w pełni bezpieczne dla naszego wzroku.

Podczas gdy wyświetlacze ciekłokrystaliczne (takie jak tablet lub monitor naszego komputera) posiadają wbudowane podświetlenie, elektroniczne czytniki książek korzystają w całości ze światła odbitego (chociaż niektóre modele zostały wyposażone w dodatkowe lampki). To oznacza, że kierując nasz wzrok na ekrany LCD, wpatrujemy się w rzeczywistości w silne źródło światła.

Problem ten nie dotyczy ekranów z technologią E-Ink (tusz elektroniczny). Najłatwiej powiedzieć, że wykorzystują one naturalną zdolność ludzkich narządów widzenia do oglądania przedmiotów w świetle odbitym. Chociaż wydaje się to zaskakujące, właśnie z tego powodu praca z czytnikiem ebooków nie męczy oczu bardziej niż czytanie tradycyjnej, drukowanej książki.

Autor: Kuba
Źródło: The Digital Reader, The Verge

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *