13.3-calowy tablet E Ink z regulacją barwy podświetlenia [test Onyx Boox Max Lumi]

Zdaniem niektórych Onyx Boox Max Lumi to najlepsze narzędzie E Ink do robienia elektronicznych notatek, jakie w tym roku pojawiło się na rynku. 13.3-calowe urządzenie działa na najnowszym Androidzie 10, zapewnia dostęp do Google Play, a po podłączeniu do komputera przemienia się w w dodatkowy monitor E Ink. Poznaj jego mocne strony i ograniczenia.

Test czytnika Onyx Boox Max Lumi

Zdaniem niektórych ekspertów Onyx Boox Max Lumi to najlepsze narzędzie E Ink do robienia elektronicznych notatek, jakie w tym roku pojawiło się na rynku. Ponieważ wielofunkcyjny czytnik ebooków pozwala na czytanie dokumentów A4, możemy wykorzystać go do pracy z plikami PDF bez potrzeby powiększania widoku ekranu. Jako największą zaletę urządzenia producent wyróżnił podświetlenie ekranu z regulacją temperatury barwowej.

Onyx Boox Max Lumi działa na najnowszym Androidzie 10 i zapewnia dostęp do Google Play. Po podłączeniu go do komputera za pomocą kabla HDMI, czytnik ebooków przeobraża się w dodatkowy monitor E Ink. Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu sprawia, że Onyx Boox Max Lumi pozwala nawet na oglądanie filmów w serwisie YouTube.

Wyświetlacz

Onyx Boox Max Lumi posiada 13.3-calowy wyświetlacz E Ink Mobius i Carta HD. Ekran urządzenia został wykonany ze szkła i umieszczony na równym poziomie z ramką. Ponieważ jego rozdzielczość wynosi 2200 x 1650 przy 207 DPI, Onyx Boox Max Lumi idealnie nadaje się do czytania ebooków. Pomimo to głównym przeznaczaniem urządzenia pozostaje robienie elektronicznych notatek i edycja plików PDF.

Robienie notatek na czytniku Onyx Boox Max Lumi
Robienie notatek

Ponieważ wyświetlacz czytnika ebooków jest tak duży, możemy otwierać na nim pliki PDF bez potrzeby powiększania widoku. Na powierzchni ekranu narzędzia do robienia elektronicznych notatek znajduje się warstwa WACOM, która reaguje na 4,096 stopni siły nacisku. To oznacza, że im mocniej przyciskamy rysik do powierzchni ekranu, tym grubsze kreślimy linie. Oprócz tego Onyx Boox Max Lumi został wyposażony w technologię palm rejection, która zapobiega nieumyślnemu wciskaniu poleceń na wyświetlaczu.

Jedną z największych zalet czytnika Onyx Boox Max Lumi jest to, że może zostać on wykorzystany jako dodatkowy monitor do laptopa lub komputera stacjonarnego. Ponieważ w zestawie z urządzeniem znajduje się specjalny kabel, jesteśmy w stanie podłączyć go do komputera PC lub MAC za pomocą gniazda HDMI. Dzięki 5 alternatywnym trybom odświeżania ekranu Onyx Boox Max Lumi świetnie radzi sobie nawet z trudniejszymi zadaniami, takimi jak obsługa multimediów, odtwarzanie filmów, korzystanie z Photoshopa lub przeglądanie Internetu. Responsywność ekranu zawsze pozostaje bardzo wysoka, a urządzenie działa płynnie.

Podświetlenie

Onyx Boox Max Lumi to pierwszy 13.3-calowy, wielofunkcyjny czytnik ebooków, który posiada wbudowane podświetlenie oraz system regulacji temperatury barwowej. Przy krawędziach wyświetlacza producent umieścił 18 białych oraz 18 bursztynowych diod LED (w sumie jest ich zatem 36). Rozproszenie światła po powierzchni ekranu wygląda doskonale.

Czytanie ebooków na czytniku Onyx Boox Max Lumi
Czytanie ebooków

Gdy siła podświetlenia jest ustawiona na maksymalną, na ekranie narzędzia do robienia elektronicznych notatek nie widać żadnych nieoświetlonych obszarów. Nawet jeżeli trzymamy czytnik ebooków pod lekkim kątem, podświetlenie wygląda świetnie, a tekst pozostaje wyraźny. Jeśli chodzi o podświetlenie, Onyx Boox Max Lumi nie ma więc sobie równych.

Design

Obudowa czytnika ebooków jest praktycznie w całości czarna z subtelnymi gradientami wzdłuż krawędzi. W dolnej części urządzenia, tuż pod wyświetlaczem, umiejscowiony został przycisk domowy oraz czytnik linii papilarnych. W porównaniu z modelami Onyx Boox Max 3 i Onyx Boox Max 2 Pro, krawędzie ramki urządzenia są niewielkie. Głośniki umieszczone zostały natomiast z tyłu, a nie na samym dole.

Przeglądanie plików PDF na czytniku Onyx Boox Max Lumi
Przeglądanie plików PDF

Chociaż Onyx Boox Max Lumi nie posiada wejścia na kartę SD, 64 GB wewnętrznej pamięci flash pozwalają przechowywać na nim tysiące ebooków, PDFów i plików audio. Porty USB i HDMI znajdują na dole, natomiast przycisk włączania/wyłączania na samej górze. Wymiary urządzenia wynoszą 310mm x 228mm x 7.9mm, a jego waga jest równa 570 g.

Parametry techniczne

We wnętrzu Onyx Booxa Maxi Lumi znajduje się procesor Qualcomm Snapdragon 636 z ośmioma rdzeniami Kyo o mocy 1.8 GHz, karta graficzna Adreno 509 GPU, 4 GB pamięci DDR4X RAM oraz aż 64 GB wewnętrznej pamięci flash. Wielofunkcyjny czytnik ebooków może zostać połączony z siecią za pomocą Wi-Fi (2.4GHz + 5GHz) oraz zsynchronizowany z innymi urządzeniami dzięki Bluetooth 5.0. Ponieważ Onyx Boox Max Lumi posiada wejście USB typu C, może zostać podłączony do komputera. Funkcja OTG z kolei sprawia, że po podłączeniu do niego różnych akcesoriów nie trzeba instalować żadnych dodatkowych sterowników.

Rysowanie na czytniku Onyx Boox Max Lumi
Rysowanie

Onyx Boox Max Lumi jest zasilany baterią o ogromnej pojemności 4300 mAh, która pozwala mu na pozostawanie w trybie czuwania nawet do 6 tygodni. Dzięki funkcji szybkiego ładowania urządzenie może zostać naładowane do poziomu 2/3 w dwie godziny. Oprócz tego narzędzie do robienia elektronicznych notatek posiada sensor linii papilarnych do blokowania i odblokowywania ekranu, który zapewnia jego użytkownikom większe bezpieczeństwo.

Ekran:E Ink Mobius Carta (giętki ekran), 13,3”
Rozdzielczość:1650 x 2200 px, 207 PPI
Podświetlenie ekranu: Tak z regulacją barwy podświetlenia
Procesor:Qualcomm Octa-core (Cortex-A72 + Cortex-A55)- 8 rdzeni
Pamięć RAM:4GB (LPDDR4X)
Wewnętrzna pamięć flash:64 GB (UFS2.1)
Oprogramowanie:Android 10.0
USB:USB-C, micro HDMI
Głośniki:Tak
Bateria:4300 mAh
Wymiary:310 x 228 x 7,9 mm
Waga:570g
Obsługiwane formaty:PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3
Wi-Fi:Wi-Fi (2.4GHz + 5GHz)
Cena:4 099 zł

Obsługa dźwięku

Jeżeli chcemy zrobić sobie przerwę od czytania ebooków, edytowania plików PDF lub robienia odręcznych notatek, możemy wykorzystać Onyx Boox Max Lumi do odtwarzania audiobooków, muzyki lub podcastów. Urządzenie zostało wyposażone w dwa głośniki stereo, które zapewniają najwyższą jakość dźwięku (chociaż bas mógłby brzmieć nieco lepiej).

Ponieważ wielofunkcyjny czytnik ebooków obsługuje Bluetooth 5, możemy podłączyć do niego bezprzewodowe słuchawki. Producent zawsze przykładał dużą wagę do jakości obsługi plików audio w swych flagowych produktach. Oprócz tego łącze Bluetooth pozwala podłączyć do Onyx Booxa Max Lumi wiele bezprzewodowych akcesoriów, takich jak myszka, klawiatura czy specjalne pedały dla muzyków.

Oprogramowanie

Onyx Boox Max Lumi to reprezentant pierwszej generacji narzędzi do robienia elektronicznych notatek E Ink, które działają na najnowszym Androidzie 10. Drugim modelem, który zalicza się do tej samej kategorii, jest Onyx Boox Note Air. Ponieważ Onyx Boox Max Lumi zapewnia dostęp do Google Play, możemy pobierać na niego tysiące darmowych i płatnych aplikacji. Chociaż nie wszystkie z nich zostały skonfigurowane pod kątem urządzenia z wyświetlaczem E Ink, część aplikacji działa na czytniku ebooków bez żadnego problemu. Trudno obecnie znaleźć na rynku inne tego typu narzędzia, które zapewniałyby pełny dostęp do Google Play.

Onyx Boox Max Lumi jako monitor
Onyx Boox Max Lumi jako monitor

Onyx Boox to producent, który korzysta ze zmodyfikowanej wersji Androida – Boox OS. Onyx Boox Max Lumi działa na zaktualizowanej wersji oprogramowania 3.0, która zapewnia jego użytkownikom wiele nowych możliwości. Jesteśmy na przykład w stanie skorzystać z opcji udostępniania widoku ekranu, aby automatycznie wyświetlić na ekranie telefonu lub komputera wszystko, co widzimy na czytniku ebooków. Możemy uruchamiać na czytniku ebooków dwie aplikacje na raz w trybie dzielenia ekranu (każda po jednej stronie ekranu).

Mamy możliwość jednoczesnego uruchomienia aplikacji do czytania ebooków i aplikacji do robienia notatek, aby wygodnie wypisywać z książki wszystkie interesujące nas informacje. Wielkie zalety posiada również opcja edycji dwóch PDFów w tym samym czasie. Dzięki niej możemy otworzyć oryginalny plik PDF po jednej stronie ekranu, a zmodyfikowaną wersję z naszymi komentarzami po drugiej, a następnie swobodnie je porównywać.

Oprócz tego Onyx Boox Max Lumi pozwala na korzystanie z nowych wygaszaczy ekranu, używanie gotowych widgetów lub wgrywanie na urządzenie własnych. Istotne zmiany zaszły w aplikacji do robienia notatek, która zapewnia dostęp do warstw, większej ilości szablonów oraz opcji kopiuj/wklej. W czasie rysowania i tworzenia odręcznych notatek Onyx Boox Max Lumi działa bardziej płynnie niż starsze modele w ofercie firmy.

Podświetlenie ekranu na Onyx Boox Max Lumi
Podświetlenie ekranu

Onyx Boox Max Lumi nie posiada ekranu domowego. Głównym menu jest w jego przypadku biblioteka ebooków, w której wyświetlają się wszystkie przechowywane na urządzeniu pliki. Z poziomu biblioteki możemy otwierać inne najważniejsze funkcje narzędzia do robienia elektronicznych notatek. Ikona sklepu (Store) uruchamia sklep z aplikacjami Onyx Booxstore, w której znajdziemy mnóstwo materiałów open source. Ikona notatek (Notes) pozwala wyświetlić zgromadzone do tej pory notatki lub stworzenie nowych. Przechowywalnia (Storage) to prosty w obsłudze menedżer plików, który zapewnia dostęp do wszystkich katalogów na czytniku ebooków. Ikona aplikacji (Apps) odsyła z kolei do miejsca, w którym wyświetlają się wszystkie zainstalowane na Onyx Booxie Max Lumi aplikacje i usługi. Wśród pierwotnie dostępnych na urządzeniu narzędzi znajduje się przeglądarka internetowa, monitor, słownik, memo, odtwarzacz muzyki, rejestrator dźwięku, galeria, wygaszacze ekranu oraz Onyx Boox App Store.

Ustawienia pozwalają nam na dokonanie szczegółowej personalizacji Onyx Booxa Max Lumi. W tym miejscu możemy skonfigurować połączenie Bluetooth czytnika ebooków z różnymi akcesoriami, stworzyć własną sieć WiFi, wyszukać nowe aktualizacje oprogramowania, zezwolić na instalację aplikacji z nieznanych źródeł lub dodać swoje konto Google.

Jeżeli przeciągniemy palcem od góry do dołu ekranu, na wyświetlaczu pojawi się 6 szybkich opcji: połącz się z WiFi, obróć ekran, udostępnij widok ekranu na komputerze, dostosuj kontrast, włącz szybki tryb, uruchom tryb dzielenia ekranu. Dzięki opcji regulacji kontrastu możemy sprawić, że ciemne elementy graficzne staną się jeszcze ciemniejsze i bardziej wyraźne, lub uczynić wszystko jaśniejszym. Jesteśmy również w stanie wyregulować jasność podświetlenia i zmienić jego barwę. Aby to zrobić, musimy tylko przesunąć znaczniki na poziomych osiach. Dzięki nim możemy wyłączyć wszystkie diody LED, uruchomić tylko białe lub tylko bursztynowe z nich lub włączyć wszystkie jednocześnie.

Użytkownicy Onyx Booxa Max Lumi mogą korzystać z nowej funkcji, która jakiś czas temu pojawiła się na Onyx Boox Max 3. Chodzi o ikonę trackballa nawigacyjnego, którą możemy umieścić w dowolnej części ekranu, a następnie przypisać do niej dowolne opcje, takie jak np. regulacja głośności, ustawienia zasilania lub podgląd otwartych okien. Dzięki temu mamy możliwość skonfigurowania obsługi narzędzia do robienia elektronicznych notatek w taki sposób, aby jak najwygodniej z niego korzystać. Jeżeli nie mamy ochoty korzystać z przycisku wiszącego, możemy dezaktywować go w ustawieniach.

Pobieranie aplikacji zewnętrznych na czytniku Onyx Boox Max Lumi
Pobieranie aplikacji zewnętrznych

Oprogramowanie czytników Onyx Boox z każdym kolejnym wprowadzanym na rynek modelem staje się coraz lepsze. Wszystkie jego elementy, takie jak działanie różnych funkcji lub obsługa aplikacji, nie wzbudzają większych zastrzeżeń. Przedsiębiorstwo przygotowuje aktualizacje oprogramowania raz na kilka miesięcy, poprawiając stare błędy oraz wprowadzając nowe funkcje.

Jest to jeden z głównych argumentów, aby postawić na produkty Onyx Boox. Drugi z nich stanowi natomiast Android i dostęp do Google Play. Chociaż Sony Digital Paper, Super Note czy Remarkable to przyzwoite narzędzia do robienia elektronicznych notatek, nie pozwalają one na instalacje dodatkowych aplikacji. W rezultacie Onyx Boox Max Lumi należy postrzegać jako wielozadaniowy tablet z ekranem E Ink.

Tryby odświeżania ekranu

Jedną z największych zalet czytników Onyx Boox jest to, że pozwalają na korzystanie z kilku alternatywnych trybów ekranu. Tryb normalny (normal mode) to tryb domyślny, który służy do czytania ebooków lub przeglądania plików PDF. Tryb szybki (speed mode) skutkuje lekkim ghostingiem, lecz zapewnia bardziej płynne działanie w czasie przeglądania obrazów lub przeglądania Internetu za pomocą przeglądarki Chrome lub Firefox. Tryb A2, który znacząco redukuje jakość obrazów, jest najlepszy do otwierania materiałów z setkami ciężkich obrazków. Ostatni, nowy tryb X-Mode, został zaprojektowany pod kątem oglądania filmów w serwisie YouTube. Chociaż jeszcze do niedawna mogłoby się to wydawać zaskakujące, Onyx Boox Max Lumi radzi sobie z odtwarzaniem materiałów wideo całkiem dobrze.

Robienie elektronicznych notatek

Głównym powodem, aby wziąć pod uwagę zakup czytnika ebooków Onyx Boox Max Lumi, jest jego funkcjonalność w dziedzinie robienia notatek, tworzenia odręcznych rysunków i edycji plików PDF. Dołączony do urządzenia rysik został wykonany z plastiku. Na górze i z boku posiada on przyciski wymazywania. Rysik można wygodne przymocować do etui. Służące do pisania i rysowania stalówki, które również są plastikowe, jesteśmy natomiast w stanie wymieniać.

Przeglądanie Internetu na czytniku Onyx Boox Max Lumi
Przeglądanie Internetu

Aktualizacja oprogramowania do wersji 3.0 sprawiła, że doświadczenie robienia elektronicznych notatek na Onyx Booxie Max Lumi jest znacznie lepsze niż na poprzednich modelach. Urządzenie pozwala teraz na korzystanie z warstw, które były wcześniej dostępne na Remarkable lub w programie Adobe Photoshop. Dzięki nim zyskujemy większą wygodę podczas rysowania, oznaczania małych detali i połączeń graficznych.

Ponieważ mamy możliwość umieszczania obrazów na pierwszym lub drugim planie, nasza artystyczna swoboda wzrasta. Oprócz tego do naszej dyspozycji pozostaje teraz więcej kolorów, które stają się widoczne po przeniesieniu plików z rysunkami do pamięci telefonu lub komputera. Do wybory mamy kolor czarny, szary, umiarkowany szary, jasnoszary, czerwony, zielony i niebieski. Możemy również korzystać z palety nowych pędzli i piór (m. in. wiecznego pióra, pędzla malarskiego, długopisu kulkowego, ołówka i markera). Oparte na sztucznej inteligencji funkcje rozpoznawania odręcznego pisma oraz konwersji mowy na tekst sprawiają, że posługiwanie się Onyx Booxem Max Lumi w nauce i pracy okazuje niezwykle wygodne.

Aplikacja do robienia notatek pozwala na posługiwanie się różnymi gotowymi kształtami, obracaniem i modyfikowaniem ich, importowaniem innych obiektów do pamięci czytnika ebooków, zmienianie ich rozmiarów i innych parametrów. W trakcie tworzenia rysunków możemy posługiwać się też pobranymi z zewnątrz zdjęciami i plikami graficznymi.

Ponieważ Onyx Boox Max Lumi posiada szklany wyświetlacz, który został umiejscowiony na równym poziomie z ramką, pisanie po jego powierzchni jest wyjątkowo komfortowe. Jesteśmy bowiem w stanie zapisywać tekst od jednej krawędzi czytnika ebooków do drugiej, wciąż wygodnie trzymając w dłoni rysik. Chociaż pisanie rysikiem po powierzchni ekranów E Ink, które nie posiadają szklanej warstwy, przynosi najlepsze efekty, skutkuje szybszym zużyciem końcówki rysika oraz ryzykiem uszkodzenia wyświetlacza. Chociaż szklany wyświetlacz Onyx Booxa Max Lumi przypomina ekran Remarkable 2, pisze się po nim całkiem przyjemnie.

Czytanie ebooków i PDFów

Ogromny 13.3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 200+ PPI Onyx Booxa Max Lumi idealnie sprawdza się przy czytaniu ebooków, mangi oraz czasopism i magazynów w wersji elektronicznej. Większość tego typu publikacji jest dostępna w formatach PDF. 13.3-calowe narzędzie do robienia elektronicznych notatek pozwala na wyświetlanie materiałów w formacie A4, co powoduje, że możemy zobaczyć je dokładnie w takich proporcjach, jakie zostały im pierwotnie nadane. Aby przeczytać mniejsze fragmenty tekstu, nie musimy powiększać widoku ekranu.

Aplikacja do czytania ebooków, która jest domyślnie zainstalowana na Onyx Booxie Max Lumi, radzi sobie z obsługą wszystkich najpopularniejszych formatów (PDF, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI i CHM). Gdy w czasie czytania książki w wersji elektronicznej naciśniemy na środek ekranu, zobaczymy szereg opcji personalizacji wyświetlania tekstu. Jesteśmy m. in. w stanie samodzielnie ustawić wielkość marginesów i interlinii, określić kierunek tekstu (co przydaje się przy czytaniu mangi lub ebooków w trybie pejzażu) oraz jego kontrast. Oprócz tego możemy wybrać jedną z 222 czcionek, zmienić jej rozmiar lub ją pogrubić.

Onyx Boox Max Lumi jako dodatkowy monitor do komputera
Onyx Boox Max Lumi jako dodatkowy monitor do komputera

Przerzucanie stron ebooków za pomocą gestów następuje bardzo szybko. Ekran narzędzia do robienia elektronicznych notatek jest wysoce responsywny, praktycznie nie występuje również zjawisko ghostingu. Dłuższe przytrzymanie danego słowa skutkuje dostępem do kolejnych opcji, takich jak podkreślenia, notatki, tłumaczenie lub udostępnienie w mediach społecznościowych.

Jeżeli domyślna aplikacja do czytania ebooków nie odpowiada naszym oczekiwaniom, możemy pobrać inną z Google Play. W zasobach serwisu znajdziemy m. in. aplikacje Kindle, Scribd lub Libby. Równie szeroki wybór posiadamy w dziedzinie aplikacji do kupowania i czytania prasy w wersji elektronicznej. Sporo możliwości zapewnia np. aplikacja PressReader. Oprócz niej z Google Play możemy pobrać aplikacje stworzone pod kątem obsługi mangi i komiksów.

Komfort korzystania z plików PDF na Onyx Booxie Max Lumi jest ogromny. Jesteśmy w stanie wyświetlać dwa pliki jednocześnie w trybie dzielenia ekranu lub uruchomić plik PDF w trybie horyzontalnym, aby dwie strony tekstu były widoczne tuż obok siebie jak w zwykłej książce. Na koniec możemy zapisać zmodyfikowanego PDFa na dysku, przenieść go do chmury Dropbox lub bezpośrednio przesłać mailem.

Onyx Boox Max Lumi [materiał promocyjny producenta]

Podsumowanie

Krótko mówiąc, Onyx Boox Max Lumi to obecnie najlepszy, najbardziej funkcjonalny 13.3-calowy tablet E Ink na rynku. Urządzenie dobrze radzi sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami, a jego nowoczesne oprogramowanie zapewnia mu kilka dodatkowych atutów. Ponieważ podzespoły narzędzia do robienia elektronicznych notatek są lepsze od podzespołów Onyx Booxa Max 3 i Onyx Booxa Max 2 Pro, jeżeli wykorzystujemy tego typu sprzęt do pracy, powinniśmy zastanowić się nad zakupem Onyx Booxa Max Lumi.

Urządzenie nie należy do najtańszych. Jego aktualna cena w sklepie Czytio.pl wynosi 4 099 zł. Musimy jednak pamiętać, że wysoka cena wielofunkcyjnego czytnika ebooków nie bierze się znikąd.

Unboxing czytnika Onyx Boox Max Lumi

Zalety:Wady:
– Pierwszy 13.3-calowy tablet E Ink z podświetleniem i regulacją temperatury barwowej.
– Różne tryby odświeżania ekranu.
– Najnowszy Android 10 i dostęp do Google Play.
– Obsługa dźwięku
– Najwyższa jakość rysowania i robienia elektronicznych notatek.
– Brak wejścia na kartę SD.
– Wysoka cena.
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader, Boox.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *