7.8-calowy Onyx Boox Nova 2 [szczegółowa recenzja]

W ofercie firmy Onyx Boox znajduje się wiele narzędzi do robienia elektronicznych notatek, które zapewniają użytkownikom szeroką funkcjonalność. Najmniejszym z nich jest 7.8-calowy, przystępny cenowo Onyx Boox Nova 2, który został wyposażony w rysik, podświetlenie i mocny procesor. Przekonaj się, czy warto go kupić

Czytnik ebooków Onyx Boox Nova 2

Onyx Boox Nova 2 to pierwsza tak duża premiera Onyxa w 2020 roku. Nie jest to typowy czytnik ebooków, lecz narzędzie służące do robienie elektronicznych notatek i pracy z plikami PDF. Zostało ono wyposażone w warstwę WACOM oraz profesjonalny rysik. Nie należy jednak zapominać, że Onyx Boox Nova 2 oczywiście pozwala również na czytanie ebooków we wszystkich najpopularniejszych formatach. Jeżeli chcemy dokonać personalizacji swojego urządzenia, zakup czytnika ebooków chińskiej firmy z pewnością nas nie rozczaruje, ponieważ działa on na Androidzie 9.0 i zapewnia dostęp do Google Play. Dzięki temu Onyx Boox Nova 2 pozwala na pobieranie wielu różnych aplikacji z sieci.

Wyświetlacz i podświetlenie

Onyx Boox Nova 2 został wyposażony w 7.8-calowy, pojemnościowy ekran dotykowy E Ink Carta o rozdzielczości 1872 x 1505 i 300 PPI. Wyświetlacz czytnika ebooków jest wykonany ze szkła i umiejscowiony równo z jego ramkami. Na powierzchni ekranu urządzenia znajduje się aktywna warstwa digitalizatora WACOM, która umożliwia obsługiwanie Onyx Boox Nova 2 za pomocą rysika.

Ponieważ w narzędziu do robienia elektronicznych notatek zastosowano system wewnętrznego podświetlenia (diody LED umieszczone na dole, które płynnie oświetlają całą powierzchnię ekranu), możemy bez problemu czytać na nim również po zmroku. Łagodność światła powoduje, że nie razi ono w oczy i sprzyja skupieniu uwagi na tekście. Oprócz 10 białych diod LED, w czytniku ebooków wykorzystano również 9 diod w kolorze bursztynowym. Dzięki nim możemy samodzielnie regulować temperaturę podświetlenia ekranu w taki sposób, aby była jak najlepiej dostosowana do warunków panujących w naszym otoczeniu.

Podświetlenie ekranu Onyxa Boox Nova 2

Zawartość opakowania i design e-czytnika

We wnętrzu opakowania, które otrzymamy po zakupie czytnika ebooków, oprócz Onyxa Boox Nova 2 znajduje się również karta gwarancyjna, krótka instrukcja użytkowania, zabezpieczenie ekranu oraz kabel USB-C. Kabel służy nie tylko do ładowania elektronicznego czytnika książek, lecz również do przenoszenia na niego danych z komputera. W opakowaniu znajduje się ponadto rysik, który posiada gumkę na górze oraz kilka przycisków z boku. Jest to właściwie ten sam rysik, który producent wykorzystuje w pozostałych narzędziach do robienia elektronicznych notatek. Wymiary Onyx Boox Nova 2 wynoszą 196mm x 137mm x 7.7mm, a jego waga 275 g. Narzędzie do robienia elektronicznych notatek jest lekkie i kompaktowe, dlatego bez problemu można trzymać je w jednej ręce lub zabierać je ze sobą w torbie lub plecaku.

Tylna część obudoway Onyxa Boox Nova 2 została wykonana z plastiku, nie posiada żadnego uchwytu i jest w całości czarna. Znajduje się na niej jedynie informacja u numerze modelu. Przednia część czytnika ebooków składa się przede wszystkim z umiejscowionego równo z ramkami ekranu oraz niewielkiego przycisku na dole pod logo producenta. Oprócz tego na dole znajduje się jeszcze mikrofon oraz łącze USB-C, a z boku przycisk zasilania oraz przycisk do regulacji poziomu głośności.

Onyx Boox Nova 2 Unboxing [materiał producenta]

Parametry techniczne

O prawdziwym potencjalne Onyxa Boox Nova 2 stanowią przede wszystkim jego parametry techniczne. Jest to najmocniejszy 7.8-calowe narzędzie do robienia elektronicznych notatek, jakie chińska firma kiedykolwiek wypuściła na rynek. Onyx Boox Nova 2 został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Cortex o mocy 2 GHZ, 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci flash. Urządzenie jest zasilane baterią o imponującej pojemności 3 150 mAh, posiada również Bluetooth 4.1 oraz USB-C z OTG. Dzięki funkcji UTG użytkownicy czytnika ebooków są w stanie podłączać do niego rozmaite akcesoria (np. klawiaturę, myszkę, pedały, rozszerzone gniazda USB itd.), nie musząc pobierać żadnych dodatkowych sterowników. W dolnej częsci elektronicznego czytnika książek umieszczono mikrofon, lecz niestety nie ma on głośników. Jeżeli w związku z tym chcielibyśmy wykorzystać go do słuchania audiobooków lub muzyki, musimy zaopatrzyć się w parę bezprzeowodych słuchawek lub głośników, które można podłączyć do urządzenia za pomocą Bluetooth.

Oprogramowanie i pobieranie aplikacji

Onyx Boox Nova 2 to dopiero trzeci komercyjny czytnik ebooków, który już od początku działa na Androidzie w wersji 9.0 (Pie). Większość pozostałych dostępnych na rynku elektronicznych czytników książek wciąż korzysta z Androida 6.0 lub 4.04. Najważniejszą zaletą decyzji o wyposażeniu Onyxa Boox Nova 2 w najnowszą wersję oprogramowania jest to, że pozwoliła ona na wyeliminowanie kilku zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych.

Ponieważ elektroniczny czytnik książek działa na Androidzie, umożliwia on pobieranie wielu płatnych i darmowych aplikacji z Google Play. Chociaż bezpośrednio po zakupie Onyxa Boox Nova 2 ikona Google Play nie będzie widoczna, łatwo można ją uaktywnić. Aby to zrobić, wystarczy wejść w ustawienia czytnika ebooków, a następnie nacisnąć na ikonę aktywacji sklepu Play (enable Play). Już po chwili ikona Google Play powinna pojawić się na ekranie głównym. Decyzja producentów urządzenia o sięgnięciu po najnowszą wersję Androida powoduje, że właściciele elektronicznego czytnika książek mogą zainstalować na nim praktycznie każdą aplikację z Google Play, np. Overdrive, Libby, Kindle, Nook, Kobo, Moon+ Reader, Evernote, Google Keep, or OneNote. Wielką zaletą zakupu czytnika ebooków Poke 2 jest również to, że urządzenie bez problemu zachowa wysoką funkcjonalność przynajmniej przez kolejne 4-5 lat.

O oprogramowaniu Onyxa Boox Nova 2 należy powiedzieć przede wszystkim to, że działa ono płynnie i jest wyjątkowo stabilnie. Informacje o błędach, które zmuszałyby do ponownego uruchomienia czytnika ebooków, praktycznie się nie zdarzają. Amazon, Kobo, Onyx, Supernote i PocketBook to nieliczni z producentów, którzy zapewniają swoim klientom regularne aktualizacje oprogramowania. Czasami aktualizacje służą jedynie naprawie rozpoznanych błędów, lecz w wielu przypadkach wprowadzają również nowe udogodnienia, usługi i funkcje. W przypadku Onyx Boox Nova 2 nowe aktualizacje oprogramowania pojawiają się praktycznie co miesiąc. Ponieważ producent najpierw wypuszcza aktualizacje oprogramowania na rodzimy, chiński rynek, ich wartość może zostać dodatkowo potwierdzona. Zaraz potem przedsiębiorstwo technologiczne przygotowuje tę samą aktualizację dla klientów w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Podświetlenie ekranu Onyxa Boox Nova 2
Podświetlenie ekranu Onyxa Boox Nova 2

Interfejs użytkownika

Najważniejszy element interfejsu użytkownika e-czytnika Onyx Boox Nova 2 stanowi przymocowany do ekranu na stałe pasek boczny, do którego można powracać w trakcie otwierania różnych aplikacji oraz poruszania się po menu. Na pasku umieszczono skróty do biblioteki, księgarni online, menedżera plików, aplikacji oraz ustawień. Onyx Boox Nova 2 bez problemu radzi sobie z obsługą wszystkich najpopularniejszych formatów ebooków, takich jak MOBI, EPUB, FB2 czy PDF. Użytkownicy czytnika ebooków mają możliwość skanowania jego pamięci w poszukiwaniu brakujących metadanych lub okładek książek. Mogą oni również samodzielnie dostosować elementy wyglądu menu odnaleźć na dysku Onyxa Boox Nova 2 określonego ebooka.

W folderze z aplikacjami początkowo znajdują się jedynie te, które są już preinstalowane na urządzeniu. Mieści się w nim również Google Play, które z czasem umożliwia zapełnienie katalogu własnymi, pobranymi z sieci aplikacjami. Zainstalowany na elektronicznym czytniku książek menedżer plików jest domyślnie przypisany do systemu Android i pozwala na przeglądanie zawartości Onyx Boox Nova 2 pod kątem określonych ebooków i innych materiałów.

Ustawienia to natomiast miejsce, w którym można uzupełnić swoje dane konta Google, przeskanować sieć pod kątem ewentualnych aktualizacji zabezpieczeń lub całego oprogramowania oraz zarządzać poszczególnymi funkcjami urządzenia. Ponieważ księgarnia online Onyxa została jakiś czas temu poprawiona, znajdują się w niej nie tylko chińskie, lecz również angielskie tytuły. Wśród ebooków w języku angielskim prym wiedzie darmowa klasyka literatury. Użytkownicy czytnika ebooków mogą za darmo pobrać np. 'Alicję w Krainie Czarów’ lub 'Frankensteina’.

Wielość zastosowań e-czytnika Onyx Boox Nova 2
Wielość zastosowań e-czytnika Onyx Boox Nova 2

W prawym górnym rogu ekranu czytnika ebooków znajdują się informacje na temat baterii i połączenia WiFi, a także opcje regulacji podświetlenia i odświeżania widoku. Po lewej stronie na górze umieszczono natomiast zegar oraz ustawienia powiadomień Androida. Po przesunięciu palcem od góry do dołu ekranu, pojawiają się na nim różne dodatkowe opcje (połączenie WiFi, ustawienia rotacji ekranu, Bluetooth, regulacja kontrastu wyświetlacza). Po wejściu w ustawienia podświetlenia możliwe staje się jego włączanie i wyłączanie, a także regulacja jego barwy. Po wprowadzeniu zmian czytnik ebooków zapamiętuje wszystkie preferencje użytkownika. Podświetlenie Onyxa Boox Nova 2 reguluje się za pomocą wygodnego, przesuwanego paska.

Na ekranie głównym elektronicznego czytnika ebooków znajduje się lista niedawno otwartych lub aktualnie czytanych książek. W prawym dolnym rogu ekranu umieszczono natomiast niewielką ikonę trackballa. Pozwala ona na szybkie przechodzenie do kilku użytecznych funkcji, takich jak regulacja głośności, robienie zrzutów ekranu czy zmiana ustawień baterii. Szczególnie przydatne jest to, że użytkownicy Onyx Boox Nova 2 mogą samodzielnie przypisywać do trackballa rozmaite funkcje. Jeżeli natomiast uznają, że nie jest on nim do niczego potrzeby, mogą wyłączyć go w ustawieniach.

Tryby odświeżania ekranu

Jedną z największych zalet Onyxa Boox Nova 2 jest wykorzystany w nim system odświeżania ekranu. Większość popularnych czytników ebooków posiada standardową częstotliwość odświeżania widoku ekranu, która zwiększa płynność ich działania kosztem pogorszenia jakości wyświetlanych obrazów. W przeciwieństwie do tego rodzaju urządzeń Onyx Boox Nova 2 został wyposażony w 4 alternatywne tryby odświeżania ekranu, które pozwalają dobierać je pod kątem swoich zmiennych potrzeb. Jest to rozwiązanie, które pomyślnie wykorzystano już wcześniej w e-czytnikach Onyx Boox Max 2, Onyx Boox Note 2 oraz Onyx Boox Poke 2. W rezultacie Onyx Boox Nova 2 jest dopiero czwartym elektronicznym czytnikiem książek, który już od początku pozwala na korzystanie z kilku alternatywnych trybów odświeżania ekranu.

Tryby odświeżania ekranu na Onyx Boox Nova 2:

  • Pierwszy tryb nosi miano trybu normalnego (Normal Mode). Stanowi on domyślny tryb do czytania ebooków oraz przeglądania PDFów.
  • Speed Mode został zaprojektowany pod kątem wyświetlania szybko zmieniających się obrazów. W rezultacie doskonale nadaje się on do przeglądania Internetu za pomocą Chrome lub Firefoxa.
  • Tryb A2, który jeszcze bardziej obniża jakość wyświetlanych na ekranie obrazów, najbardziej przydaje się przy okazji otwierania materiałów bogatych w zdjęcia i ilustracje.
  • Ostatni tryb, tryb X-Mode, służy natomiast do oglądania filmów na YouTube, grania w gry oraz odtwarzania materiałów, które zawierają liczne animacje.

Rysowanie i robienie elektronicznych notatek

Największą zaletą Onyxa Boox Nova 2 jest bez wątpienia jego wysoka funkcjonalność w dziedzinie rysowania i robienia elektronicznych notatek. Wykorzystana w czytniku ebooków warstwa WACOM została zaprojektowana w taki sposób, aby można było ją obsługiwać za pomocą dołączonego do urządzenia rysika. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wygodnie pracować z plikami PDF, odręcznie zapisywać notatki na powierzchni ekranu lub tworzyć szkice i rysunki.

Ponieważ wyświetlacz czytnika ebooków reaguje na ponad 4,096 stopni nacisku, zmiana siły przyciskania rysika do powierzchni ekranu wpływa na grubość kreślonych na nim linii. Jeżeli przyciskamy go lżej, linie stają się cieńsze. W przypadku większej siły nacisku zyskują one na grubości. Na górze rysika znajduje się guma, która pozwala na szybkie wymazywanie niepożądanych notatek oraz elementów graficznych. To samo umożliwia zresztą przycisk umieszczony w dolnej części rysika. Gdy przycisk jest wciśnięty, końcówka rysika zaczyna pełnić funkcję gumki.

Robienie notatek na e-czytniku Onyx Boox Nova 2
Robienie notatek na e-czytniku Onyx Boox Nova 2

Interfejs aplikacji do robienia elektronicznych notatek znajduje się na pasku po lewej stronie, lecz część dodatkowych opcji umieszczono również na górze. Na bocznym pasku znajdziemy na kilka różniących się od siebie grubością pędzli. Pędzel najbardziej przydaje się do kreślenia grubych linii, cieniowania oraz rysowania elementów tła. Głównym zastosowaniem ołówka jest natomiast pisanie lub uzupełnianie poszczególnych detali. Ponieważ możemy regulować grubość zarówno pędzla, jak i ołówka, zyskujemy wielką artystyczną swobodę. Dzięki niej możliwe staje się rysowanie krajobrazów, martwej natury, a nawet anime. Warto również zaznaczyć, że użytkownicy czytnika ebooków mają do dyspozycji wiele geometrycznych kształtów, które mogą bez problemu przemieszczać, obracać czy skalować.

Onyx Boox Nova 2 zapewnia duże pole do popisu w dziedzinie cieniowania. W zależności od swoich potrzeb jego użytkownicy są bowiem w stanie zmienić kolor pióra na czarny, ciemnoszary, szary, biały, czerwony, zielony lub niebieski. Chociaż trzy ostatnie kolory nie są widoczne na ekranie E Ink, można je zobaczyć po przeniesieniu pliku z rysunkami do pamięci smartfona lub komputera.

Robienie notatek na e-czytniku Onyx Boox Nova 2
Robienie notatek na e-czytniku Onyx Boox Nova 2

Jeśli chodzi o pisanie, elektroniczny czytnik książek zna niewiele ograniczeń. Kiedy chcemy na nim coś zapisać, możemy otworzyć pustą kartkę i zrobić to ręcznie. Posiadamy również możliwość skorzystania z jednego z wielu gotowych szablonów (tabele, linie w zeszycie, listy itd.). Jeżeli chcielibyśmy zmienić nasze odręczne zapiski w drukowany tekst, umożliwi nam to zapewniania przez Onyx Boox Nova 2 opcja automatycznej konwersji. Ponieważ czytnik ebooków został wyposażony w mikrofon, pozwala on również na robienie notatek w formie głosowej. Takie rozwiązanie okazuje się szczególnie przydatne np. w czasie wykładów.

Robienie notatek na e-czytniku Onyx Boox Nova 2 [materiał Good e-Reader]

Obsługa plików PDF

Gdy wykorzystujemy Onyx Boox Nova 2 do przeglądania plików PDF, musimy je powiększać i przesuwać za pomocą prostych gestów skalowania. Dzieje się tak dlatego, że pliki PDF występują w formacie A4, który najlepiej jest otwierać na 13.3-calowych czytnikach ebooków. Ponieważ wielkość Onyxa Boox Nova 2 wynosi 7.8 cali, umieszczony w plikach PDF tekst początkowo może być za mały, abyśmy byli w stanie wygodnie go czytać. Na szczęście powiększanie go nie stanowi szczególnego problemu. W rezultacie Onyx Boox Nova 2 okazuje się świetnym narzędziem dla wszystkich miłośników prasy i czasopism w wersji elektronicznej, a także mangi i komiksów formacie PDF.

Warto jeszcze zaznaczyć, że czytnik ebooków został wyposażony w funkcję wyświetlania plików PDF w trybie krajobrazu, dzięki czemu łatwiej można je czytać, lecz również edytować. Niektórzy użytkownicy Onyxa Boox Nova 2 korzystają z tego trybu po to, aby jednocześnie otwierać na urządzeniu pliki PDF (w jednej kolumnie) oraz aplikację do robienia elektronicznych notatek (w drugiej kolumnie). W takim przypadku mogą oni wygodnie robić komentarze do czytanego tekstu, nie nanosząc ich bezpośrednio w pliku, lecz w oknie aplikacji z odręcznymi lub drukowanymi notatkami. Wyświetlanie plików PDF w trybie portretu również sprawdza się całkiem nieźle, jednak podczas czytania nie możemy robić w nim notatek, dopóki nie aktywujemy funkcji pióra.

Onyx Boox Nova 2 [materiał promocyjny producenta]

Czytanie książek w wersji elektronicznej

Istnieją dwa sposoby na czytanie książek w wersji elektronicznej na Onyx Boox Nova 2. Zdecydowana większość użytkowników urządzenia uruchamia w tym celu zainstalowaną na nim aplikację do czytania ebooków, ponieważ jest ona regularnie aktualizowana oraz posiada szereg przydatnych funkcji. Gdy tylko ebooki zostaną przeniesione na czytnik ebooków z komputera lub otwarte w chmurze online, automatycznie pojawią się one w bibliotece Onyxa Boox Nova 2. Książki, które są aktualnie czytane, będą natomiast dostępne na ekranie głównym, dzięki czemu będzie można szybko do nich wracać.

Standardowa aplikacja do czytania ebooków obsługuje dokumenty w popularnych formatach PDF, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI oraz CHM. Po naciśnięciu w trakcie czytania na środek ekranu, pojawią się na nim różne opcje personalizacji ustawień wyświetlania tekstu. Użytkownicy Onyxa Boox Nova 2 mają możliwość samodzielnego określenia wielkości marginesów, interlinii, a także kierunku (to przydatna opcja przy okazji czytania mangi lub innych publikacji w trybie krajobrazu) oraz kontrastu (od jasnego do ciemnego) tekstu. Mogą oni również wybrać jeden z 222 fontów, określić jego wielkość oraz inne parametry (pogrubienie, kursywa).

Czytanie ebooków na e-czytniku Onyx Boox Nova 2
Czytanie ebooków na e-czytniku Onyx Boox Nova 2

Drugi sposób na czytanie ebooków na Onyx Boox Nova 2 wymaga natomiast pobrania jednej z wielu przeznaczonych do tego zadania aplikacji z Google Play. W czasie czytania książek w wersji elektronicznej najłatwiej jest przewracać strony za pomocą gestów. Cały proces następuje wyjątkowo szybko, nie zdarzają się praktycznie żadne opóźnienia. Po dłuższym przytrzymaniu w trakcie lektury danego słowa na ekranie pojawiają się dodatkowe opcje, takie jak podkreślenia, notatki, tłumaczenia przydatne w nauce języków obcych oraz udostępnienia w mediach społecznościowych. Chociaż na czytniku ebooków już pierwotnie zainstalowanych jest kilka interaktywnych słowników, pobieranie nowych nie stanowi najmniejszego problemu.

Większość użytkowników czytników ebooków posiada już swoje ulubione księgarnie online, w których zaopatruje się w najnowsze ebooki. Jeśli chodzi o księgarnie anglojęzyczne, mogą być to Kindle, Kobo lub Nook lub np. Overdrive, Libby 3M or Hoopa (w przypadku wypożyczania ebooków z biblioteki). Android 9.0 sprawia, że wszystkie z wymienionych aplikacji bez problemu uruchomimy na naszym urządzeniu. Onyx Boox Nova 2 pozwala na optymalizację działania aplikacji Kindle w taki sposób, aby wyeliminować w niej niepotrzebną animację przewracania stron. Aplikacja do czytnia ebooków Kindle działa na urządzeniu naprawdę świetnie, lecz inne tego typu narzędzia wcale nie wypadają gorzej. Niektóre aplikacje do czytania komisków lub prasy i magazynów posiadają animacje przewracania stron, których niestety nie można wyłączyć. W takim przypadku wystarczy jednak skorzystać z jednego z alternatywnych trybów odświeżania ekranu (X-Mode lub A2 mode), aby zachować pełną płynność przeglądania obrazów.

Podsumowanie

Onyx Boox Nova 2 to nie tylko jedno z najbardziej przystępnych cenowo narzędzi do robienia elektronicznych notatek w ofercie chińskiej firmy, lecz również urządzenie z najmniejszym wyświetlaczem w swojej kategorii. Jeżeli interesuje nas przede wszystkim praca z plikami PDF, a wysoka cena nie jest dla nas przeszkodą, wówczas powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie na Onyx Boox Max 3. To wyposażone w 13.3-calowy wyświetlacz urządzenie pozwala na czytanie plików PDF bez konieczności przybliżania widoku. 10.3-calowy Onyx Noox Note 2 również sprawdzi się pod tym względem bardzo dobrze.

Dla kogo jest w takim razie 7.8-calowy Onyx Boox Nova 2? Zakup czytnika ebooków jest najlepszym pomysłem w przypadku tych osób, które dopiero rozpoczynają swoję przygodę z narzędziami do robienia elektronicznych notatek, chciałby wymienić swój czytnik ebooków na nowszy model, a przy tym nie chcą przekroczyć swojego budżetu. Onyx Boox Nova 2 to świetne urządzenie, które zostało wyposażone w wyjątkowo mocny procesor, dużo RAMu oraz przestrzeni dyskowej. Android w wersji 9.0 zapewnia mu natomiast ogromne możliwości personalizacji. Cena Onyx Boox Nova 2 wynosi 1 499 PLN.

Onyx Boox Nova 2 [recenzja wideo Good e-Reader]

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *