Czy InkBOOK Calypso Plus jest lepszy od InkBOOKa Calypso?

InkBOOK Calypso Plus to ulepszona wersja czytnika InkBOOK Calypso, który niedawno testowaliśmy. Chociaż oba urządzenia wyglądają identycznie, kilka podzespołów Calypso Plus zostało zastąpionych nieco lepszymi. Czytnik ebooków został również wyposażony w uaktualnioną wersję oprogramowania. Czy przekłada się to na większą wydajność?

InkBOOK Calypso Plus

Design

InkBOOK Calypso Plus pozytywnie wyróżnia się minimalistycznym, estetycznym designem. Krawędzie obudowy elektronicznego czytnika książek są zaokrąglone, przez co trzyma się go wygodnie. Urządzenie posiada cztery przyciski fizyczne, które jesteśmy w stanie samodzielnie skonfigurować. Przyciski fizyczne nie zostały umieszczone na dole, lecz po bokach. Dzięki temu są one zarówno dyskretne, jak i wygodne w użytkowaniu.

Główne menu na czytniku InkBOOK Calypso Plus
Główne menu

InkBOOK Calypso Plus jest dostępny w kilku kolorach: złotym, czarnym, czerwonym, niebieskim, szarym i żółtym. Wymiary czytnika ebooków to 159 × 114 × 9 mm, a waga 155 g.

Tylna obudowa czytnika InkBOOK Calypso Plus
Tylna obudowa

Wyświetlacz i podświetlenie

InkBOOK Calypso Plus posiada 6-calowy, pojemnościowy wyświetlacz dotykowy E Ink Carta HD o rozdzielczości 1024 x 758 pikseli i 212 DPI. Wszystkie widoczne na ekranie znaki i obrazy pozostają wyraźne i kontrastowe. Chociaż wyświetlacz urządzenia jest czuły na dotyk, reaguje na niego z opóźnieniem. Jest to najbardziej widoczne np. wtedy, gdy korzystamy z suwaków do regulacji parametrów podświetlenia ekranu.

Regulacja podświetlenia ekranu na czytniku InkBOOK Calypso Plus
Regulacja podświetlenia ekranu

Pomimo swojej niewygórowanej ceny, InkBOOK Calypso Plus posiada funkcję regulacji siły i barwy podświetlenia ekranu. Niestety światło emitowane przez diody LED okazuje się w jego przypadku lekko żółte i mało intensywne, co wywołuje nieprzyjemne wrażenie.

Na szczęście InkBOOK Calypso pozwala również na korzystanie z ciemnego trybu ekranu. Dzięki niemu wszystkie widoczne na ekranie kolory zostają odwrócone: tekst staje się biały, natomiast jego tło czarne. To powoduje, że ilość jasność ekranu zostaje ograniczona, a wieczorne czytanie ebooków staje się mniej męczące dla naszego wzroku.

Parametry techniczne

We wnętrzu InkBOOKa Calypso Plus znajdziemy czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A35, 1 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci flash. Ponieważ głównym problemem z podstawową wersją czytnika ebooków była niska płynność działania, zmiana podzespołów na lepsze w odświeżonym modelu miała spowodować, że urządzenie będzie działać nieco szybciej. Trudno jednak zaprzeczyć, że przy wielu zastosowaniach (przeglądanie Internetu, obsługa aplikacji na Androida) płynność jego działania wciąż jest rozczarowująca.

Porty na dolnej krawędzi czytnika InkBOOK Calypso Plus
Porty na dolnej krawędzi

InkBOOK Calypso Plus został również wyposażony w Wi-Fi oraz baterię o pojemności 1900 mAh. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu, posiada on również Bluetooth oraz wejście USB z OTG. Możliwość korzystania z łącza Bluetooth powoduje, że jesteśmy w stanie podłączyć do urządzenia bezprzewodowe głośniki lub słuchawki, a następnie rozpocząć słuchanie audiobooków, muzyki lub podcastów.

Oprogramowanie

Kolejną pozytywną zmianą jest w przypadku InkBOOKa Calypso Plus uaktualnienie oprogramowania do nowszej wersji. Elektroniczny czytnik książek nie działa już na Androidzie 4.4.2, lecz 8.1. Nie należy jednak zapominać, że najlepsze czytniki ebooków na rynku już od pewnego czasu są wyposażone w Androida 10.

Ponieważ jedną z głównych zalet InkBOOKa Calypso Plus stanowi możliwość personalizacji jego działania oraz pobierania aplikacji z Google Play, uaktualnienie oprogramowania jest w jego przypadku dużym udogodnieniem. System czytnika ebooków jest w miarę przejrzysty i intuicyjny w obsłudze. Co ważne, InkBOOK Calypso bez problemu radzi sobie z obsługą najpopularniejszych polskich serwisów do czytania ebooków w abonamencie, takich jak Legimi i Empik Go.

Przyciski fizyczne po bokach czytnika InkBOOK Calypso Plus
Przyciski fizyczne po bokach

Dopóki wykorzystujemy urządzenie jedynie do czytania ebooków, jego ograniczenia nie rzucają się w oczy. Najprawdopodobniej zauważymy je dopiero wtedy, gdy zaczniemy poruszać się po jego menu, uruchomimy bardziej skomplikowane aplikacje lub spróbujemy przeglądać Internet. Ponieważ uruchomienie czytnika ebooków trwa długo, a jego płynność działania pozostawia wiele do życzenia, przy okazji wykonywania trudniejszych zadań będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość.

Przeglądarka internetowa i słownik

Chociaż przeglądarka internetowa nie działa na InkBOOKu Calypso Plus najgorzej, korzystanie z niej okazuje się dość uciążliwe. Jest tak szczególnie wtedy, gdy przeskakujemy pomiędzy kilkoma artykułami, przeglądamy newsy w serwisie informacyjnym lub przeszukujemy wyniki wyszukiwania Google.

Przeglądanie Internetu na czytniku InkBOOK Calypso Plus
Przeglądanie Internetu

Elektroniczny czytnik książek zapewnia wygodny dostęp do słownika Google Translator. Dzięki temu baza dostępnego do tłumaczeń słownictwa jest naprawdę duża. Jeżeli w czasie czytania ebooka chcemy sprawdzić tłumaczenie danego wyrazu, powinniśmy przytrzymać go palcem, a następnie wybrać ikonę Google Translator. Po rozszerzeniu znaczników w tekście jesteśmy również w stanie sprawdzić tłumaczenie całych zdań, akapitów, a nawet stron. Tłumaczenia ładują się szybko, a słownik jest dostępny również w trybie offline.

Czytanie ebooków

Dostępna na InkBOOKu Calypso Plus aplikacja do czytania ebooków działa sprawnie. Chociaż wczytywanie książek trwa długo, później ich obsługa jest już lepsza. Czytnik ebooków pozwala na korzystanie ze wszystkich najpopularniejszych formatów, takich jak ePUB, PDF (dzięki funkcji reflow) z Adobe DRM (ADEPT) oraz MOBI. Co istotne, jesteśmy w stanie samodzielnie regulować parametry wyświetlania tekstu (m. in. typ i wielkość czcionki, wielkość przestrzeni między wierszami i marginesów) w ustawieniach.

Aby przenieść na InkBOOKa Calypso nowe ebooki, wystarczy połączyć urządzenie kablem z komputerem. Alternatywną metodę przesyłania ebooków stanowi wykorzystanie aplikacji Wyślij na inkBOOKa. Dzięki niej uzyskujemy specjalny adres e-mail, który jest na stałe przypisany do naszego urządzenia. Gdy chcemy przesłać na niego książki w wersji elektronicznej, musimy jedynie załączyć je do wiadomości e-mail.

Czytanie ebooków na czytniku InkBOOK Calypso Plus
Czytanie ebooków

Zalety InkBOOKa Calypso powinni docenić miłośnicy e-prasy. Magazyny i czasopisma w wersji elektronicznej ładują się w miarę szybko (jeżeli zapisane w odpowiednich formatach i nie zawierają zbyt wielu ilustracji) i są dostępne do kupienia w oficjalnej księgarni producenta.

Duży atut InkBOOKa Calypso Plus stanowi obsługa plików PDF. Ponieważ czytnik ebooków posiada funkcję reflow, potrafi automatycznie dopasować tekst do wielkości ekranu. Oprócz tego jesteśmy w stanie samodzielnie dostosowywać szerokość marginesów do wybranych obszarów pliku PDF.

Podsumowanie

Chociaż ulepszona wersja InkBOOKa Calypso jest nieco lepsza od poprzedniego modelu, wciąż posiada szereg wad, słabo wypadając w starciu z konkurencją. Wśród największych zalet czytnika ebooków należy wymienić kompaktowe rozmiary, niską cenę i estetyczny wygląd.

Do jego głównych wad należy natomiast niska rozdzielczość ekranu, kiepskie podświetlenie, niska responsywność ekranu oraz płynność działania. Jeżeli zatem nie zdecydowaliśmy się na zakup InkBOOKa Calypso, nowa wersja urządzenia prawdopodobnie również nie przypadnie nam do gustu.

Unboxing wideo czytnika InkBOOK Calypso Plus

Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *