Czy Onyx Boox Note Air to godny następca Onyx Boox Note 2? [porównanie wielofunkcyjnych czytników ebooków]

Ponieważ Onyx Boox właśnie wprowadził do swojej oferty 10.3-calowy model Onyx Boox Note Air, warto sprawdzić, jak urządzenie wypada w porównaniu ze sprawdzonym Onyx Boox Note 2. Czy węższe krawędzie, Android w wersji 10 i udoskonalony procesor sprawiają, że Onyx Boox Note Air jest wart swojej ceny?

Rysowanie na Onyx Boox Note Air

Jeżeli Onyx Boox ogłasza premierę nowego tabletu E Ink, najczęściej jest to udoskonalona wersja poprzedniego modelu. Tym razem jest jednak inaczej, ponieważ Onyx Boox Note Air to tylko częściowo wzorowane na Onyx Boox Note 2 narzędzie do robienia elektronicznych notatek.

Rysowanie na Onyx Boox Note 2
Rysowanie na Onyx Boox Note 2

Urządzenie posiada odmienny design i różni się kilkoma istotnymi parametrami technicznymi. W porównaniu z Onyx Boox Note 2, Onyx Boox Note Air zyskał kilka pozytywnych cech, lecz kilka również stracił.

Onyx Boox Note Air vs Onyx Noox Note 2

1. Szklany wyświetlacz

Część użytkowników jest zaniepokojona faktem, że Onyx Boox Note Air został wyposażony w szklany wyświetlacz E Ink Carta, podczas gdy Onyx Boox Note 2 posiada elastyczny ekran E Ink Mobius. Ponieważ szklany wyświetlacz jest bardziej delikatny i kruchy, zdecydowanie łatwiej będzie go uszkodzić.

2. Asymetryczna budowa

Pierwszą różnicą, która rzuca się w oczy przy okazji porównywania Onyx Boox Note Air z Onyx Boox Note 2, jest design. Nowy wielofunkcyjny czytnik ebooków charakteryzuje się asymetryczną budową, która pozwala na wykorzystywanie jego większej krawędzi w roli uchwytu. Ponieważ producent urządzenia wyposażył je w czujnik rotacji ekranu, Onyx Boox Note Air zapewnia użytkownikom funkcję automatycznej zmiany orientacji widoku.

Czytanie komiksów na Onyx Boox Note Air
Czytanie komiksów na Onyx Boox Note Air

Trudno nie zwrócić uwagi, że design czytnika ebooków był wzorowany na designie Remarkable 2. Chociaż może się wydawać, że Onyx Boox Note Air będzie dzięki temu wygodniejszy do trzymania, trzymanie symetrycznie zbudowanego Onyx Boox Note 2 nigdy nie stanowiło problemu.

3. Brak przycisków fizycznych

Istotnym ograniczeniem designu Onyx Boox Note Air jest brak przycisków fizycznych. Korzystanie z różnych funkcji Androida bez przycisku cofania w wielu sytuacjach okazuje się uciążliwe. Na szczęście od pewnego czasu użytkownicy czytników Onyx Boox mają dostęp do trackballa nawigacyjnego, do którego mogą przypisać najbardziej praktyczne funkcje.

4. Aluminiowa obudowa i magnetyczny rysik

Kolejną różnicą pomiędzy Onyx Boox Note Air a Onyx Boox Note 2 jest fakt, że pierwsze urządzenie posiada aluminiową obudowę. W zestawie z tabletem E Ink znajduje się magnetyczny rysik, który sam trzyma się jego krawędzi.

5. Mniej pojemna bateria

Na oficjalnej stronie producenta znajduje się informacja, że Onyx Boox Note Air został wyposażony podwójną baterię. Trudno jednak stwierdzić, jakie pozytywne konsekwencje z tego wynikają, ponieważ ogólna pojemność baterii czytnika ebooków jest mniejsza od pojemności baterii modelu Onyx Boox Note 2.

6. Wąskie krawędzie

Chociaż Onyx Boox Note Air jest reklamowany jako najcieńszy 10.3-calowy tablet E Ink z podświetleniem, w rzeczywistości Remarkable 2 jest od niego o 1.1 mm cieńszy. To dlatego producent umieścił w tytule artykułu zastrzeżenie o podświetleniu. Ponieważ Remarkable 2 go nie posiada, Onyx Boox Note Air istotnie okazuje się najcieńszym czytnikiem ebooków z podświetleniem.

Podświetlenie na Onyx Boox Note 2
Podświetlenie na Onyx Boox Note 2

Trudno jednak stwierdzić, dlaczego wąskie krawędzie tego typu urządzeń miałyby być tak ogromnym atutem. Zwykle ich użytkownicy nie zwracają na to większej uwagi, skupiając się na ich rozmiarach i ogólnej funkcjonalności.

7. Duża waga

Przy okazji należy podkreślić, że pomimo swojej zgrabnej budowy, Onyx Boox Note Air jest najcięższym modelem elektronicznego czytnika z linii Note, jaki do tej pory pojawił się w ofercie chińskiej firmy. Pomimo tego, że Onyx Boox Note 2 posiada znacznie większą baterię, urządzenie okazuje się o 40 gram lżejsze.

Rysowanie na Onyx Boox Note Air
Rysowanie na Onyx Boox Note Air

Wydaje się, że główną przyczyną dużej wagi Onyx Boox Note Air jest szklany ekran. Jeżeli tablet E Ink zostałby wyposażony w elastyczny wyświetlacz Mobius, jego waga prawdopodobnie byłaby znacznie mniejsza.

Onyx Boox Note AirOnyx Boox Note 2
Wyświetlacz:10.3″ HD Carta Screen 10.3″ Flexible Mobius Screen
Rozdzielczość ekranu:1872×1404 Carta (227dpi) 1872×1404 (227dpi)
Podświetlenie:Tak, regulowana temperatura barwowaTak, regulowana temperatura barwowa
Procesor:Udoskonalona wersja Octa-coreOcta-core 2.0GHz
RAM:3GB (LPDDR4X) 4GB (LPDDR3)
Wewnętrzna pamięć flash:32 GB 64 GB
Bateria:3000 mAh 4300 mAh
Internet:BT5.0, WiFi 2.4G+5G BT4.1, WiFi 2.4G+5G
Oprogramowanie:Android 10 Android 9
USB:USB-C, OTG Support USB-C, OTG Support
Sensory:Czujnik położeniaCzujnik linii papilarnych
Głośniki:Jeden głośnikDwa głośniki
Waga:420 gram380 gram
Wymiary:229.4 x 195.4 x 5.8 mm 249.5 x 177.8 x 7.1 mm
Cena:479 USD (ok. 1 900 PLN)2 399 PLN
Autor: Kuba
Źródło: The-ebook-reader.com, Boox.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *