Najlepsze rysiki do czytników Onyx Boox i innych tabletów E Ink [zestawienie]

Wielu użytkowników czytników Onyx Boox i innych narzędzi do robienia elektronicznych notatek zdaje pytanie, czy możliwe jest obsługiwanie ich za pomocą innych rysików. Aby na nie odpowiedzieć, przygotowaliśmy listę wszystkich rysików do tego typu urządzeń, które są obecnie dostępne w sprzedaży. Poznaj ich zalety i ograniczenia.

Rysik Staedtler EMR

Ponieważ większość tabletów E Ink jest wyposażona w tę samą warstwę dotykową WACOM, dołączone do nich rysiki można stosować zamiennie. Jeżeli zyskamy pewność, że interesujący nas rysik jest kompatybilny z wyświetlaczami dotykowymi WACOM lub technologią EMR, będziemy mogli bez problemu z niego korzystać. Warto zaznaczyć, że rysiki od iPadów nie spełniają tych wymogów, dlatego nie nadają się do obsługiwania urządzeń E Ink.

Różnice pomiędzy rysikami do tabletów E Ink

Z perspektywy przeciętnego użytkownika różnice pomiędzy dostępnymi w sprzedaży rysikami do tabletów E Ink są niewielkie. Wszystkie dobrze radzą sobie ze swym głównym celem, czyli rysowaniem i pisaniem. Rysiki wyraźnie różnią się natomiast wagą i rozmiarem, który decyduje o tym, jak wygodnie się nimi posługujemy, jak dobrze leżą nam w dłoni. Niektóre rysiki są stosunkowo grube, inne cienkie. Niektóre sprawiają wrażenie gadżetów niskiej jakości, inne są wykonane naprawdę porządnie. Część z nich posiada cieńsze końcówki, inne z kolei pozwalają na korzystanie z wbudowanej gumki.

Onyx Boox Note Air
Onyx Boox Note Air

Część użytkowników czytników Onyx Boox najbardziej ceni oryginalny rysik firmy, który jest wyposażony w boczny przycisk gumki. Gdy tylko go wciśniemy, będziemy mogli szybko wymazywać wszystkie niepotrzebne rysunki i notatki. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ korzystanie z gumki na górze rysika wymaga, aby za każdym razem go odwracać. Jeżeli często usuwamy z naszych projektów graficznych niepożądane treści, wiąże się to z niepotrzebnym marnowaniem czasu.

Rysiki Remarkable wyróżniają się najwyższą jakością i są najprzyjemniejsze w obsłudze. Standardowy rysiki Onyx Booxa sprawia wrażenie taniego i niezbyt solidnego. Jeszcze do niedawna rysiki Onyxa były dostępne na eBayu w cenie 35 USD (129 PLN). Na zdjęciu umieszczonym poniżej widoczne są kolejno od lewej do prawej: Remarkable Marker Plus, rysik Note Air, Remarkable standard Marker i standardowy rysik Onyx.

Porównanie rysików do tabletów E Ink
Porównanie rysików do tabletów E Ink

Rysiki do czytników Onyx Boox i narzędzi do robienia elektronicznych notatek:

1. Standardowy rysik Onyx Boox

Standardowy rysik Onyx Boox, który jest w zestawie z tabletami E Ink. Jest on wyposażony w przycisk wymazywania, który znajduje się z boku oraz w dodatkową gumkę na górze. Rysik waży 7.2 g i jest dostępny w cenie 50.99 USD (w sklepie Czytio 149 PLN).

2. Rysik Onyx Triangular

Grubszy rysik Onyx Boox, który jest dodawany do modeli z serii Onyx Boox Max. Rysik posiada gumkę na górze, nie ma natomiast przycisku wymazywania z boku. Jego waga wynosi 11 g, a cena waha się od 45.99 (Amazon) do 50.99 (oficjalny sklep) USD (169/188 PLN).

3. Rysik Note Air

Onyx Boox Note Air
Onyx Boox Note Air

Nowy rysik Onyx Booxa, który znajduje się w zestawie z modelem Onyx Boox Note Air. Rysik jest grubszy od standardowego i posiada estetyczne zagłębienia wzdłuż całej swojej długości. Końcówka rysika jest cieńsza i jest on pozbawiony gumki. Ponieważ w rysiku znajduje się magnes, możemy łatwo przymocować go do ramki czytnika Onyx Boox Note Air. Gadżet waży 13.4 g i obecnie nie jest dostępny w sprzedaży. Póki co jedynym sposobem, aby go otrzymać, jest zakup czytnika ebooków. Wiele wskazuje na to, że rysik niedługo będzie można kupić również osobno.

4. Remarkable 2 Marker

Remarkable 2
Remarkable 2

Standardowy rysik Remarkable, który znajduje się w zestawie z tabletem Remarkable 2. Barwa rysika jest biała, a jego tekstura sprawia, że wygląda on estetycznie i dobrze leży w dłoni. Waga rysika wynosi 14.8 g, a cena 49 USD (180 PLN). Podobnie jak rysik do czytnika Note Air, Remarkable 2 Marker jest pozbawiony gumki i może zostać przymocowany do obudowy urządzenia za pomocą wbudowanego magnesu. Należy jednak podkreślić, że magnetyczne rysiki nie będą trzymać się krawędzi innych urządzeń (rysika nie przymocujemy do Onyx Booxa Note Air).

5. Remarkable 2 Marker Plus

Chociaż rysik Remarkable Plus bez wątpienia najlepiej leży w dłoni i jest najprzyjemniejszy w dotyku, waży aż 18.6 g, a jego cena wynosi 99 USD (365 PLN). Od standardowego rysika Remarkable odróżnia go nie tylko kolor i waga, lecz również umieszczona na górze gumka.

6. Rysik Staedtler EMR

Rysik Staedtler EMR
Rysik Staedtler EMR

Użytkownicy tabletów E Ink i narzędzi do robienia elektronicznych notatek często rekomendują rysiki Staedtler. Waga wersji Jumbo, którą kupimy za 38 USD (140 PLN) na Amazonie, wynosi 10 g. Cieńsza wersja rysika jest dostępna w cenie 27 USD (99 PLN).

7. Rysik Lamy Safari

Dostępny w Internecie rysik, który współpracuje z urządzeniami z ekranami E Ink. Na pierwszy rzut oka urządzenie prezentuje się dobrze. Jego cena wynosi 69 USD (254 PLN).

Jeżeli wiesz coś więcej na temat rysików do czytników Onyx Boox lub innych narzędzi do robienia elektronicznych notatek, koniecznie podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Autor: Kuba
Źródło: The-ebook-reader.com

Powiązane treści:

7 Responses

  1. Tak zapytam… Czy któryś z tych rysików zadziała z czytnikiem PocketBook Touch HD3? Czy jednak jest to jeszcze zbyt prymitywny czytnik? (・_・;)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *