Onyx Boox Nova 2 vs. Onyx Boox Poke 2. Porównanie dwóch najnowszych czytników ebooków od Onyxa

Onyx Boox Nova 2 i Onyx Boox Poke 2 to nowoczesne czytniki ebooków, które niedawno zadebiutowały na rynku. Podczas gdy pierwsze urządzenie jest przede wszystkim narzędziem do rysowania, pracy z plikami PDF i robienia elektronicznych notatek, drugie idealnie nadaje się do czytania książek w wersji elektronicznej. Przekonaj się, który czytnik ebooków warto kupić

Onyx Boox Nova 2 vs. Onyx Boox Poke 2. Porownanie doóch najnowszych czytnikow ebookow od Onyxa

Onyx Boox Nova 2 i Onyx Boox Poke 2 to nowoczesne czytniki ebooków, które niedawno zadebiutowały na rynku. Urządzenia są pod wieloma względami różne. Onyx Boox Nova 2 został wyposażony w wyświetlacz z warstwą WACOM oraz profesjonalny rysik, który umożliwia wygodne robienie notatek, rysowanie oraz pracę z plikami PDF. Ekran elektronicznego narzędzia do robienia notatek jest większy od ekranu Onyxa Boox Poke 2, dedykowanego czytnika ebooków w rozmiarze 6 cali. Ze względu na premiery obydwu urządzeń serwis Good e-Reader postawił dokładnie je porównać w teście wideo.

Onyx Boox Nova 2

Czytnik ebookó Onyx Boox Nova 2

Wyświetlacz

Onyx Boox Nova 2 został wyposażony w 7.8-calowy, pojemnościowy ekran dotykowy E Ink Carta o rozdzielczości 1872 x 1505 i 300 PPI. Umiejscowiony równo z ramkami wyświetlacz czytnika ebooków został wykonany ze szkła. Na powierzchni ekranu urządzenia znajduje się aktywna warstwa digitalizatora WACOM, która umożliwia obsługiwanie Onyxa Boox Nova 2 za pomocą poręcznego rysika.

Robienie notatek

Wykorzystana w czytniku ebooków warstwa WACOM została zaprojektowana w taki sposób, aby można było ją obsługiwać za pomocą dołączonego do urządzenia rysika. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wygodnie pracować z plikami PDF, odręcznie zapisywać notatki na powierzchni ekranu lub tworzyć szkice i rysunki. Ponieważ wyświetlacz elektronicznego czytnika książek reaguje na ponad 4,096 stopni nacisku, zmiana siły przyciskania rysika do powierzchni ekranu wpływa na grubość kreślonych na nim linii. Jeżeli przyciskamy go lżej, linie stają się cieńsze. W przypadku większej siły nacisku zyskują one na grubości.

Podświetlenie

Ponieważ w narzędziu do robienia elektronicznych notatek zastosowano system wewnętrznego podświetlenia (diody LED umieszczone na dole, które płynnie oświetlają całą powierzchnię ekranu), możemy bez problemu czytać na nim również wieczorami i w nocy. Łagodność światła powoduje, że nie razi ono w oczy i sprzyja skupieniu uwagi na tekście. Oprócz 10 białych diod LED, w czytniku ebooków wykorzystano również 9 diod w kolorze bursztynowym. Dzięki nim możemy samodzielnie regulować temperaturę podświetlenia ekranu w taki sposób, aby była jak najlepiej dostosowana do warunków panujących w naszym otoczeniu.

Parametry techniczne

O prawdziwym potencjalne Onyxa Boox Nova 2 stanowią jego parametry techniczne. Jest to najmocniejsze 7.8-calowe narzędzie do robienia elektronicznych notatek, jakie chińska firma kiedykolwiek wypuściła na rynek. Onyx Boox Nova 2 został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Cortex o mocy 2 GHZ, 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci flash. Urządzenie jest zasilane baterią o pojemności 3 150 mAh, posiada również Bluetooth 4.1 oraz USB-C z OTG.

Dzięki funkcji UTG użytkownicy czytnika ebooków są w stanie podłączać do niego różne akcesoria (np. klawiaturę, myszkę, pedały, rozszerzone gniazda USB itd.), nie musząc pobierać żadnych dodatkowych sterowników. W dolnej części elektronicznego czytnika książek umieszczono mikrofon. Onyx Boox Nova 2 nie posiada jednak głośników. Jeżeli w związku z tym chcielibyśmy wykorzystać go do słuchania audiobooków lub muzyki, musimy zaopatrzyć się w parę bezprzewodowych słuchawek lub głośników, które można podłączyć do urządzenia za pomocą Bluetooth.

Onyx Boox Nova 2 recenzja [materiał wideo Good e-Reader]

Onyx Boox Nova 2Onyx Boox Poke 2
Ekran: 7.8″ E-ink Carta6″ E-ink Carta
Rozdzielczość:1404 x 1872 @ 300dpi 1072×1448, 300 ppi
Podświetlenie:Tak z regulacją barwy podświetlenia Tak z regulacją barwy podświetlenia
Procesor:Octa-core 2.0GHz Octa-core 2.0GHz
RAM:3GB LPDDR3 2GB
Wewnętrzna pamięć flash:32GB32GB
System operacyjny:Android 9.0 Android 9.0
Bateria:3150mAh 1500mAh
Waga:265 g 150g
Wymiary:197,3 x 137 x 7,7mm 153 x 107 x 6,8mm
Cena:1 499 zł 869 zł

Onyx Boox Poke 2

Czytnik ebooków Onyx Boox Poke 2

Wyświetlacz i podświetlenie

Onyx Boox Poke 2 jest wyposażony w 6-calowy wyświetlacz E Ink Carta HD o rozdzielczości 1072 x 1448 i 300 PPI. Ekran czytnika ebooków został wykonany ze szkła i umieszczony na równym poziomie z ramką. Elektroniczny czytnik ebooków posiada również wbudowane podświetlenie z funkcją regulacji temperatury kolorów, która pozwala na uzyskanie przyjemnego dla wzroku efektu światła płonącej świecy. Jest to ten sam typ podświetlenia, który wykorzystuje się w innych najlepszych czytnikach ebooków. Nie tylko umożliwia on wygodne czytanie przy braku dostępu do zewnętrznych źródeł światła, lecz również pozwala na złagodzenie białego światła ekranu za pomocą subtelnych bursztynowych odcieni.

Czytanie ebooków

Istnieją dwa sposoby na czytanie ebooków na Onyx Boox Poke 2. Zdecydowana większość użytkowników urządzenia uruchamia w tym celu preinstalowaną na nim aplikację do czytania książek w wersji elektronicznej, ponieważ jest ona regularnie aktualizowana i posiada szereg przydatnych funkcji.

Drugi sposób wymaga natomiast pobrania jednej z wielu przeznaczonych do tego zadania aplikacji z Google Play. Standardowa aplikacja do czytania ebooków obsługuje dokumenty w formatach PDF, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI oraz CHM. Użytkownicy Onyxa Boox Poke 2 mają możliwość samodzielnego określenia wielkości marginesów, interlinii, a także kierunku (to przydatna opcja przy okazji czytania mangi lub innych publikacji w trybie horyzontalnym) oraz kontrastu (od jasnego do ciemnego) tekstu. Mogą oni również wybrać jeden z 222 fontów, określić jego wielkość oraz inne parametry (pogrubienie, kursywa).

Parametry techniczne

We wnętrzu elektronicznego czytnika książek umieszczono ośmiordzeniowy procesor o mocy 2.0 GHZ, 32 GB pamięci flash oraz 2 GB pamięci RAM. Onyx Boox Poke 2 został również wyposażony w baterię o pojemności 1,500 mAh. Za jedną z nielicznych wad urządzenia należy uznać brak portu USB-C, który zastąpiono jednak gniazdem USB OTG.

Onyx Boox Poke 2 obsługuje ponadto WiFi 2.4, które pozwala na płynne przeglądanie Internetu, oraz posiada Bluetooth 4.1. Dzięki niemu do czytnika ebooków można bez problemu podłączyć bezprzewodowe słuchawki, głośniki lub mikrofon, a następnie korzystać z niego np. do rozmów na Skype. Niestety urządzenie nie zostało wyposażone w głośniki ani wejście słuchawkowe Jack 3.5 mm, dlaczego bezpośrednie podłączenie do niego słuchawek jest niemożliwe.

Onyx Boox Poke 2 recenzja [materiał wideo Good e-Reader]

Onyx Boox Nova 2 vs Onyx Boox Poke 2 [porównanie wideo Good e-Reader]

Zalety Onyx Boox Nova 2:Wady Onyx Boox Nova 2:
– Dobrze działające podświetlenie
– Android 9.0.
– Rozbudowane funkcje robienia elektronicznych notatek.
– Możliwość wygodnego czytnia ebooków.
– Regularne aktualizacje oprogramowania.
– Brak wejścia na kartę SD.
– Nie każdemu musi odpowiadać szklany ekran.
– Brak głośników.
– Brak wejścia słuchawkowego Jack.
Zalety Onyx Boox Poke 2:Wady Onyx Boox Poke 2:
– Kompaktowy rozmiar.
– Elegancki, minimalistyczny design.
– Dobrze działające podświetlenie.
– Android 9.0.
– Świetne parametry techniczne.
– Duża funkcjonalność.-
Regularne aktualizacje oprogramowania
– Brak wejścia na kartę SD.
– Brak gniazda USB-C.
– Brak głośników.
– Słabe wyposażenie oficjalnej księgarni Onyxa.
– Obsługa kilku trybów odświeżania ekranu może być trudna dla początkujących.
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

2 Responses

  1. Miniaturka mnie rozbawiła xD poprawcie ją na „vs. Onyx boox poke 2” 😉

    1. Rzeczywiście śmiesznie to wyszło, wielkie dzięki za zwrócenie uwagi 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *