Kindle Paperwhite 4 vs Onyx Boox Poke 2 (porównanie 6-calowych czytników ebooków)

Kindle Paperwhite 4 i Onyx Boox Poke 2 to dwa 6-calowe czytniki ebooków, które kupimy za mniej niż 800 zł. Chociaż urządzenia wydają się do siebie podobnie, istnienie między nimi kilka znaczących różnic. Podczas gdy Paperwhite 4 jest wodoodporny i najlepiej nadaje się do czytania ebooków, Poke 2 świetnie radzi sobie również obsługą plików PDF oraz Internetu. Przekonaj się, które urządzenie warto kupić.

Kindle Paperwhite 4 vs Onyx Boox Poke 2 (porównanie 6-calowych czytników ebooków)

Wyświetlacz i podświetlenie

Obydwa czytniki ebooków posiadają 6-calowy wyświetlacz o najwyższej technologicznie rozdzielczości 300 PPI. To powoduje, że widoczny ich ekranach tekst jest wyraźny i kontrastowy. Ponieważ zarówno Kindle Paperwhite 4, jak i Onyx Boox Poke 2 wyświetlają aż 16 poziomów szarości, bez problemu radzą sobie one z obsługą zdjęć, mangi lub komiksów.

Komiksy na Kindle Paperwhite 4
Komiksy na Kindle Paperwhite 4

Chociaż obydwa elektroniczne czytniki książek zostały wyposażone w podświetlenie ekranu, w jego dziedzinie lepiej wypada Onyx Boox Poke 2. W przeciwieństwie do Kindle Paperwhite 4 posiada on bowiem regulację temperatury barwnej podświetlenia, która najbardziej przydaje się w trakcie wieczornego czytania.

Komiksy na Onyx Boox Poke 2
Komiksy na Onyx Boox Poke 2

Kindle Paperwhite 4 zapewnia jednak możliwość korzystania z ciemnego trybu ekranu (Dark Mode). Jeżeli zdecydujemy się z niego korzystać, proporcje czerni i bieli na wyświetlaczu zostaną odwrócone. Takie rozwiązanie szczególnie przydaje się wtedy, gdy czytamy książki w wersji elektronicznej wieczorami i chcemy uniknąć problemu z zasypianiem.

Dark Mode na Kindle Paperwhite 4
Dark Mode na Kindle Paperwhite 4

Design i obsługa

Zarówno Kindle Paperwhite 4, jak i Onyx Boox Poke 2, to lekkie i poręczne czytniki ebooków, które świetnie sprawdzą się w podróży. Chociaż Poke 2 jest minimalnie mniejszy od Paperwhite 4, w trakcie korzystania z urządzeń trudno dostrzec tę różnicę.

Onyx Boox Poke 2 charakteryzuje się minimalistycznym i nowoczesnym designem. Tylna obudowa elektronicznego czytnika książek została wykonana z szarego, matowego tworzywa wysokiej jakości. Kindle Paperwhite 4 posiada natomiast zaokrąglone krawędzie i matowy, czarny tył.

Tylna obudowa Kindle Paperwhite 4
Tylna obudowa Kindle Paperwhite 4

Obydwa czytniki ebooków nie posiadają przycisków fizycznych, które służyłyby do przewracania stron książek w wersji elektronicznej. Zostały one wyposażone jedynie w przycisk włącz/wyłącz, a do ich obsługi wystarcza dotykowy wyświetlacz.

Tylna obudowa Onyx Boox Poke 2
Tylna obudowa Onyx Boox Poke 2

Tym, co wyróżnia Kindle Paperwhite 4 na tle Onyxa Boox Poke 2, jest bez wątpienia wodoodporność. Powoduje ona, że jesteśmy w stanie zabrać ze sobą e-czytnik Amazona w dowolne miejsce, nie martwiąc się, że nieumyślnie go zalejemy.

Wodoodporny Kindle Paperwhite 4
Wodoodporny Kindle Paperwhite 4

Który kompaktowy czytnik wybrać? Porównanie Kindle Paperwhite 4 i Onyx Boox Poke 2 [porównanie wideo]

Parametry techniczne i zastosowania

Z powodu swoich niewielkich rozmiarów urządzenia nie zostały wyposażone w sloty na kartę SD. W obydwu przypadkach muszą nam wystarczyć 32 GB pamięci wbudowanej (istnieje również wersja Kindle z pamięcią 8 GB). Należy jednak pamiętać, że taka przestrzeń dyskowa spokojnie pozwoli na przechowywanie nawet kilku tysięcy ebooków.

Podświetlenie ekranu na Kindle Paperwhite 4
Podświetlenie ekranu na Kindle Paperwhite 4

Zarówno Kindle Paperwhite 4, jak i Onyx Boox Poke 2 nie posiadają również wejścia słuchawkowego. Jeżeli chcemy wykorzystać czytniki ebooków do słuchania muzyki, audiobooków lub podcastów, musimy w związku z tym podłączyć do nich bezprzewodowe słuchawki za pomocą łącza Bluetooth.

Mocny procesor i duża pamięć RAM powodują, że Onyx Boox Poke 2 świetnie radzi sobie z obsługą nawet cięższych plików PDF.

Pliki PDF na Onyx Boox Poke 2
Pliki PDF na Onyx Boox Poke 2

Oprogramowanie i czytanie ebooków

Po uruchomieniu urządzeń zauważymy, że działają one na innych systemach operacyjnych. Kindle Paperwhite 4 został wyposażony w zamknięte, w miarę intuicyjne oprogramowanie, podczas gdy Onyx Boox Poke 2 działa na przejrzystym Androidzie.

Menu Kindle Paperwhite 4
Menu Kindle Paperwhite 4

Niekwestionowaną zaletą Onyxa Boox Poke 2 jest możliwość wybrania menu w języku polskim, której niestety nie zapewnia jego konkurent. Co więcej, jeżeli zdecydujemy się na aktywację sklepu Google Play, będziemy w stanie pobierać na Onyx Boox Poke 2 aplikacje z Internetu.

Obydwa elektroniczne czytniki książek posiadają szereg ustawień związanych z typografią. To powoduje, że w trakcie czytania możemy samodzielnie wybrać rodzaj i wielkość czcionki, szerokość marginesów lub interlinii. Chociaż zarówno Kindle Paperwhite 4, jak i Onyx Boox Poke 2, radzą sobie z obsługą większości najpopularniejszych formatów ebooków, drugie urządzenie zapewnia w tej dziedzinie nieco więcej możliwości.

Przeglądanie Internetu

Chociaż obydwa czytniki ebooków pozwalają na korzystanie z przeglądarki Internetowej, w przypadku Kindle Paperwhite 4 jej działanie jest pozbawione płynności i mało intuicyjnie. Onyx Boox Poke 2 wypada pod tym względem znacznie lepiej. Zainstalowana na urządzeniu przeglądarka internetowa jest szybka, przejrzysta i bardzo funkcjonalna. Dzięki niej będziemy w stanie z przyjemnością przeglądać różne serwisy informacyjne i czytać ulubione blogi.

Przeglądanie Internetu na Onyx Boox Poke 2 i Kindle Paperwhite 4
Przeglądanie Internetu na Onyx Boox Poke 2 i Kindle Paperwhite 4

Ponieważ Onyx Boox Poke 2 umożliwia zmianę trybu odświeżania ekranu, pozwala on na odtwarzanie bogato ilustrowanych magazynów i czasopism, a nawet materiałów wideo.

Oglądanie filmów na Onyx Boox Poke 2
Oglądanie filmów na Onyx Boox Poke 2
Kindle Paperwhite 4Onyx Boox Poke 2
Ekran:6″ E-ink Carta, wodoodporny (IPX8)6″ E-ink Carta
Rozdzielczość:1448×1072, 300 ppi 1072×1448, 300 ppi
Podświetlenie:TakTak, z regulacją barwy podświetlenia
Obsługiwane formaty:Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczone MOBI, PRC ; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP przez konwersje, audible audio format (AAX)PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, WAV, MP3.
Procesor:Brak danychOcta-core 2.0GHz
RAM:Brak danych2 GB
Wewnętrzna pamięć flash:32 GB32 GB
System operacyjny:LinuxAndroid 9.0
Bateria:Brak danych, do 6 tygodni czytania (1 godzinę dziennie) 1500 mAh
Waga:182 g 150g
Wymiary:167 x 116 x 8.2 mm 153 x 107 x 6,8mm
Cena:540 (tańsze wersje) – 799 PLN819 PLN

Podsumowanie

Kindle Paperwhite 4 z pewnością najbardziej docenią wszyscy, którzy czytają literaturę anglojęzyczną, a przy tym potrzebują solidnego i wodoodpornego czytnika ebooków, który mogliby zabrać ze sobą w podróż.

Onyx Boox Poke 2 przypadnie natomiast do gustu wszystkim tym, którzy szukają szybkiego i niezawodnego urządzenia, które przyda się nie tylko do czytania książek w wersji elektronicznej, lecz również przeglądania Internetu.

Onyx Boox Poke 2 vs Kindle Paperwhite 4
Onyx Boox Poke 2 vs Kindle Paperwhite 4

Chociaż obydwaj producenci oferują gwarancje na swoje produkty, w przypadku Onyx Boox Poke 2 jest ona dwa razy dłuższa (24 miesiące) niż w przypadku Kindle Paperwhite 4 (12 miesięcy).

Autor: Judyta/Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *