InkBOOK Calypso Plus vs. PocketBook Touch Lux 5

InkBOOK Calypso Plus to ulepszona wersja czytnika InkBOOK Calypso, która zyskała kilka lepszych podzespołów oraz uaktualnione oprogramowanie. Czy przekłada się to na lepsze działanie? Aby się o tym przekonać, ponownie porównaliśmy urządzenie z jego głównym konkurentem, klasycznym modelem PocketBook Touch Lux 5.

InkBOOK Calypso Plus vs. PocketBook Touch Lux 5

Design

InkBOOK Calypso Plus posiada minimalistyczny, estetyczny design. Krawędzie obudowy czytnika ebooków są lekko zaokrąglone, przez co trzyma się go całkiem wygodnie. InkBook Calypso posiada cztery przyciski fizyczne, do których możemy przypisać różne funkcje. Chociaż początkowo służą one do przerzucania stron książek, jesteśmy w stanie robić to również poprzez naciskanie na krawędzie ekranu. Co ciekawe, przyciski fizyczne nie są umieszczone w InkBOOKu na dole, lecz po bokach. Dzięki temu nie tylko pozostają one dyskretne, lecz również wygodne w użytkowaniu.

Biblioteka ebooków na czytniku InkBOOK Calypso Plus
Biblioteka ebooków na czytniku InkBOOK Calypso Plus

Urządzenie jest dostępne w kilku kolorach: złotym, czarnym, czerwonym, niebieskim, szarym i żółtym. Wymiary czytnika ebooków wynoszą 159 × 114 × 9 mm, a jego waga 155 g.

PocketBook Touch Lux 5 został zaprojektowany w klasycznym, bardziej wyważonym stylu. Czytnik ebooków posiada identyczny design, jak inne urządzenia w ofercie szwajcarskiego producenta. Ponieważ został on wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, sprawia wrażenie solidnego. Urządzenie jest nieco węższe, wyższe i cieńsze od Calypso Plus. Jego wymiary wciąż pozostają jednak zbliżone do wymiarów konkurenta (161,3 x 108 x 8 mm). Waga czytnika ebooków jest z kolei identyczna (155 gram).

Czytanie ebooków na PocketBoooku Touch Lux 5
Czytanie ebooków na PocketBoooku Touch Lux 5

Podobnie jak InkBOOK Calypso Plus, PocketBook Touch Lux 5 posiada przyciski fizyczne do przerzucania stron ebooków. Nie zostały one jednak umieszczone po bokach, lecz na dole ekranu. Chociaż z przycisków korzysta się całkiem wygodnie, w razie potrzeby możemy obsługiwać urządzenie za pomocą dotykowego ekranu.

Wyświetlacz i podświetlenie

InkBOOK Calypso Plus został wyposażony w 6-calowy, pojemnościowy, dotykowy wyświetlacz E Ink Carta HD o rozdzielczości 1024 x 758 px i 212 DPI. Ponieważ ekran urządzenia wyświetla 16 poziomów szarości, wszystkie widoczne na nim znaki i obrazy pozostają wyraźne i kontrastowe. Chociaż wyświetlacz urządzenia jest czuły na dotyk, reaguje na niego z pewnym opóźnieniem. Aby się o tym przekonać, wystarczy skorzystać z suwaków do regulacji ustawień podświetlenia ekranu.

Przyciski po bokach InkBOOKa Calypso Plus
Przyciski po bokach InkBOOKa Calypso Plus

Dużą zaletą InkBOOKa Calypso Plus jest to, że pomimo swojej przystępnej ceny, posiada funkcję regulacji barwy i intensywności podświetlenia ekranu. Trzeba jednak podkreślić, że światło generowane przez diody LED jest w jego przypadku żółte i mało intensywne, co wywołuje dość nieprzyjemne wrażenie. W rezultacie InkBOOK Calypso wypada w tej dziedzinie gorzej od swojego konkurenta.

Co istotne, użytkownicy InkBOOKa Calyso Plus mogą korzystać z ciemnego trybu ekranu. Gdy go uruchomimy, wszystkie widoczne na ekranie kolory zostaną odwrócone. Czarny tekst na białym tle zostanie zastąpiony białym tekstem na czarnym tle. Dzięki temu ograniczymy jasność ekranu w czasie wieczornego czytania.

PocketBook Touch Lux 5 posiada tej samej wielkości (6 cali) dotykowy wyświetlacz pojemnościowy E Ink Carta HD o rozdzielczości rozdzielczości 1024 x 758 i 212 PPI. Rozdzielczość ekranu jest więc w obydwu urządzeniach taka sama, nie należąc do najwyższych. Warto podkreślić, że rozdzielczość ekranu w najlepszych czytnikach ebooków wynosi 300 PPI. Wyświetlacz PocketBooka bez problemu spełnia jednak swoje zadania. Pojawiający się na nim tekst jest kontrastowy i dobrze widoczny.

Regulacja parametrów wyświetlania tekstu na PocketBooku Touch Lux 5
Regulacja parametrów wyświetlania tekstu na PocketBooku Touch Lux 5

W czasie korzystania z PocketBooka Touch Lux 5 możemy cieszyć się z walorów sprawdzonego podświetlenia SmartLight. Podobnie jak InkBOOK Calypso Plus, czytnik ebooków umożliwia samodzielną regulację zarówno intensywności, jak i barwy podświetlenia. Już na pierwszy rzut oka wygląda ono jednak lepiej niż w przypadku konkurenta. Intensywność podświetlenia na PocketBooku jest większa, a barwa przyjemniejsza dla naszego wzroku.

Parametry techniczne

We wnętrzu InkBooka Calypso Plus producent umieścił czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A35, 1 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci flash. Ponieważ głównym problemem z podstawową wersją InkBOOKa Calypso była niska płynność działania, zmiana podzespołów na lepsze w odświeżonej wersji miała spowodować, że czytnik ebooków będzie działać nieco szybciej. Trudno jednak zaprzeczyć, że przy wielu zastosowaniach (przeglądanie Internetu, obsługa aplikacji) płynność działania urządzenia wciąż pozostawia sporo do życzenia. Samo uruchomienie InkBOOKa Calypso trwa naprawdę długo. PocketBook Touch Lux 5 wypada w tej dziedzinie znacznie lepiej.

InkBook Calypso Plus został wyposażony w Wi-Fi oraz baterię o pojemności 1900 mAh. W przeciwieństwie do InkBOOKa Calypso, InkBOOK Calypso Plus posiada również port USB OTG oraz łącze Bluetooth. Dzięki temu ostatniemu jesteśmy w stanie podłączyć do niego bezprzewodowe słuchawki lub głośniki, a następnie wykorzystać urządzenie do słuchania audiobooków, muzyki lub podcastów.

We wnętrzu PocketBooka Touch Lux 5 znajdziemy z kolei dwurdzeniowy procesor o mocy 2x1GHz, 512 MB pamięci RAM oraz 8 GB wewnętrznej pamięci flash. Czytnik ebooków posiada również nieco mniejszą pojemność baterii (1500 mAh w stosunku do 1900 mAh).

Podobnie jak InkBOOK Calypso, PocketBook Touch Lux 5 posiada wejście na kartę SD, dzięki któremu będziemy w stanie dodatkowo rozszerzyć jego pamięć. Obydwa urządzenia nie posiadają jednak ani wejścia słuchawkowego, ani głośników.

Oprogramowanie

Oprócz zmiany niektórych podzespołów na lepsze, InkBOOK Calypso w wersji Plus doczekał się również lepszego oprogramowania. Przestarzały Android 4.4.2 został w jego przypadku zastąpiony nowocześniejszymi Androidem 8.1. Warto jednak podkreślić, że wiele dostępnych na rynku czytników ebooków działa już na Androidzie w wersji 10. Ponieważ jedną z większych zalet InkBOOKa Calypso Plus stanowi możliwość samodzielnej konfiguracji jego systemu oraz pobierania na urządzenie aplikacji zewnętrznych, uaktualnienie oprogramowania stanowi istotne udogodnienie. W czasie codziennego użytkowania system czytnika ebooków okazuje się w miarę przejrzysty i intuicyjny w obsłudze.

Przeglądanie Internetu na InkBOOKu Calypso Plus
Przeglądanie Internetu na InkBOOKu Calypso Plus

Użytkownicy Calypso Plus mogą korzystać z oficjalnego sklepu z aplikacjami. W sklepie InkBOOKa znajdziemy m. in. takie aplikacje, jak Kindle (do czytania ebooków) czy Skoobe. Urządzenie bez problemu pozwoli nam również korzystać z najpopularniejszych polskich serwisów abonamentowych: Legimi i Empik Go. Należy jednak podkreślić, że uruchamianie Legimi na InkBOOKu Calypso trwa zdecydowanie dłużej niż na PocketBooku Touch Lux 5. W trakcie codziennego użytkowania urządzenia może być to nieco uciążliwe.

Dopóki wykorzystujemy InkBOOKa Calypso Plus jedynie do czytania ebooków czy wypożyczania książek z serwisów abonamentowych, wszystko działa dobrze. Słabości urządzenia stają się widoczne dopiero w innych okolicznościach. W trakcie korzystania z Calypso Plus w oczy wciąż rzuca się niska płynność. Ponieważ poruszanie się po menu czytnika ebooków wymaga czasu, przy okazji przeglądania biblioteki, otwierania poszczególnych katalogów lub podglądu ustawień musimy pozostawać cierpliwi.

PocketBook Touch Lux 5 działa na zmodyfikowanej wersji Linuxa. Chociaż urządzenie nie pozwala na pobieranie aplikacji zewnętrznych, jego oprogramowanie pozytywnie wyróżnia się stabilnością oraz większą płynnością działania. Ponieważ PocketBook regularnie przygotowuje aktualizacje systemu, poprawiając w czytnikach ebooków wszystkie rozpoznane błędy i dodając do nich nowe funkcje, dostępne w jego ofercie urządzenia zapewniają najwyższy komfort czytania ebooków.

Interaktywne słowniki

Użytkownicy czytnika InkBOOK Calypso Plus mogą korzystać ze słownika Google Translate. Chociaż takie rozwiązanie zapewnia duży zasób dostępnego w aplikacji słownictwa, jego ograniczenie stanowi brak bardziej obszernych tłumaczeń. Jeżeli w czasie czytania ebooka chcemy sprawdzić znaczenie obcego wyrazu, powinniśmy przytrzymać go palcem, a następnie nacisnąć na ikonę Google Translate. Po rozszerzeniu znaczników w tekście możemy również sprawdzić tłumaczenie całych zdań. Cały proces przebiega sprawnie. Tłumaczenia ładują się szybko, a interaktywny słownik jest dostępny również w trybie offline.

Chociaż użytkownicy PocketBooka Touch Lux 5 nie mogą w tak wygodny sposób korzystać z Google Translate, mają dostęp do innego słownika. Co więcej, posiadają oni również możliwość kupowania dodatkowych słowników w sklepie Bookland.com. W ofercie sklepu znajdują się zarówno zwykłe, wielojęzyczne słowniki, jak również różnego rodzaju słowniki specjalistyczne (medyczne, prawne, techniczne, polityczne, do zarządzenia, ekonomii, finansów, budownictwa, informatyki, biologii i fizyki), zbiory słownictwa i idiomów.

Czytanie ebooków

Zainstalowana na InkBOOKu aplikacja do czytania ebooków działa bez zarzutu. Chociaż wczytywanie książek czasami trwa długo, po ich uruchomieniu wszystko wygląda już lepiej. Użytkownicy Calypso Plus mogą korzystać ze wszystkich najpopularniejszych formatów ebooków, w tym ePUB, PDF (dzięki funkcji reflow) z Adobe DRM (ADEPT) oraz MOBI. Mogą również dokładnie regulować parametry wyświetlania tekstu (typ, wielość i krój czcionki) w ustawieniach. W tej dziedzinie InkBOOK Calypso Plus i PocketBook Touch Lux 5 radzą sobie równie dobrze.

Aby przesłać na InkBOOKa Calypso Plus nowe ebooki, wystarczy połączyć urządzenie kablem z komputerem, a następnie je przenieść. Jeszcze wygodniejsze okazuje się w praktyce korzystanie z aplikacji Wyślij na inkBOOKa. Dzięki niej możemy uzyskać specjalny adres e-mail, który zostanie przypisany do naszego czytnika ebooków. Jeżeli będziemy chcieli przesłać na niego książki w wersji elektronicznej, wystarczy że dołączymy je jako załączniki do wiadomości e-mail, a następnie wyślemy.

InkBOOK Calypso Plus sprawdza się równie dobrze przy obsłudze magazynów i prasy w wersji elektronicznej. Czytnik ebooków zapewnia wygodny dostęp do polskich i zagranicznych tytułów, które ładują się w miarę szybko (jeżeli zapisane w odpowiednich formatach i nie zawierają zbyt wielu ilustracji).

Zainstalowana na PocketBooku Touch Lux 5 aplikacja do czytania ebooków jest przejrzysta, łatwa w obsłudze i stabilna. Narzędzie pozwala na samodzielną zmianę ustawień wyświetlania tekstu (typ i wielkość czcionki), a nawet na wgrywanie innych czcionek z Internetu. Regulacji podlegają również inne parametry wyświetlania tekstu, takie jak wysokość interlinii czy wielkość marginesów. Co istotne, użytkownicy PocketBooka Touch Lux 5 mogą korzystać z większej ilości elektronicznych formatów. Urządzenie bez problemu obsługuje wszystkie najpopularniejsze z nich, w tym PDF, EPUB i MOBI.

Biblioteka ebooków PocketBooka Touch Lux 5
Biblioteka ebooków PocketBooka Touch Lux 5

Dzięki aplikacji Dropbox mamy możliwość przechowywania ebooków w chmurze internetowej. Usługa Send-to-PocketBook działa z kolei analogicznie do Wyślij na inkBOOKa, pozwalając na szybkie przesyłanie plików na czytnik ebooków z komputera. PocketBook bez problemu radzi sobie również z odtwarzaniem magazynów i czasopism elektronicznych.

Notatki

Chociaż obydwa czytniki ebooków pozwalają na podkreślanie fragmentów książek i eksportowanie notatek, nie jest to ich główne zastosowanie. Stosunkowo niska responsywność ekranu InkBOOKa Calypso Plus powoduje, że korzystanie z tego typu funkcji nie wygląda idealnie. Po wciskaniu przycisków na klawiaturze ekranowej następują opóźnienia, które mogą utrudniać nam skupienie uwagi na zapisywanym tekście. PocketBook Touch Lux 5 wypada pod tym względem lepiej.

Warto również podkreślić, że w przeciwieństwie do Calypso Plus, Touch Lux 5 jest wyposażony w aplikację do robienia notatek. Dzięki niej jesteśmy w stanie używać urządzenia do rysowania, odręcznego pisania lub wprowadzania na ekranie drukowanego tekstu.

Pliki PDF

Jedną z mocniejszych stron InkBOOKa Calypso Plus stanowi obsługa plików PDF. Ponieważ czytnik ebooków posiada funkcję reflow, potrafi automatycznie dostosować wyświetlanie tekstu do wielkości ekranu. Oprócz tego użytkownicy InkBOOKa mają możliwość ręcznego lub automatycznego dopasowywania szerokości marginesów do wybranego obszaru dokumentu PDF. Niestety w tej dziedzinie ponownie do głosu dochodzi niska płynność działania urządzenia. W rezultacie otwieranie i przeglądanie plików PDF na PocketBooku Touch Lux 5 okazuje się wygodniejsze.

Chociaż PocketBook Touch Lux 5 nie jest narzędziem stworzonym do pracy z plikami PDF, radzi sobie z nimi co najmniej równie dobrze, jak InkBOOK Calypso Plus. Jeżeli chcemy dopasować wyświetlanie pliku PDF do naszych preferencji, możemy w jego przypadku skorzystać z czterech różnych opcji: dopasuj szerokość, dopasuj stronę (w poziomie i pionie), kolumny, rozpływ. Gdy wybieramy ostatni tryb, tekst na ekranie staje się duży i łatwy do odczytania.

Tylna obudowa InkBOOKa Calypso Plus
Tylna obudowa InkBOOKa Calypso Plus

Przeglądarka internetowa

Chociaż InkBOOK Calypso Plus nie jest idealnym czytnikiem ebooków do obsługi Internetu, radzi sobie z tym zadaniem nieco lepiej od PocketBooka Touch Lux 5. Strony internetowe ładują się na nim szybciej, a urządzenie pozwala na stosunkowo sprawne przewijanie widoku oraz przeglądanie wyników wyszukiwania.

Chociaż przeglądarka internetowa na PocketBooku nie działa najgorzej, najlepiej korzystać z niej jedynie wtedy, gdy nie mamy dostępu do smartfona lub komputera. Ograniczenia aplikacji stają się widoczne zwłaszcza wtedy, gdy przeskakujemy pomiędzy kilkoma dostępnymi w sieci artykułami, przeglądamy zawartość serwisu informacyjnego lub przeszukujemy wyniki wyszukiwania Google. Należy jednak podkreślić, że przy tego typu działaniach pomiędzy PocketBookiem Touch Lux 5 a InkBOOKiem Calypso nie ma istotnej różnicy.

Podsumowanie

InkBOOK Calypso Plus to nieco szybsza wersja podstawowej wersji czytnika ebooków, która posiada szereg istotnych wad. Chociaż odświeżona wersja urządzenia jest nieco lepsza, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Do największych zalet InkBOOKa Calypso Plus należą kompaktowe wymiary, niska cena i ładny wygląd. Głównymi wadami urządzenia są natomiast: długi czas uruchamiania i niska płynność działania. Jeżeli zatem nie zdecydowaliśmy się na zakup InkBOOKa Calypso, nowa wersja czytnika ebooków również nie przypadnie nam do gustu.

Tylna obudowa PocketBooka Touch Lux 5
Tylna obudowa PocketBooka Touch Lux 5

Chociaż PocketBook Touch Lux 5 posiada taką samą rozdzielczość ekranu, a pod względem kilku parametrów technicznych ustępuje InkBOOKowi, w praktyce korzysta się z niego lepiej. Urządzenie uruchamia się szybciej, działa bardziej płynnie, a użyte w nim podświetlenie ekranu wygląda zdecydowanie lepiej. Oprócz tego jest to czytnik ebooków ze stabilnym oprogramowaniem, który cieszy się uznaniem szerokiego grona użytkowników. Jeżeli nie chcemy podejmować zbędnego ryzyka, powinniśmy postawić właśnie na niego.

Autor: Kuba

Powiązane treści:

4 Responses

  1. Zdecydowanie przemawia za mną łatwość tłumaczenia przez Google translate, wyświetlanie plików PDF. Nie miałam pojęcia, że takie szczegóły mogą stanowić naprawdę dużą różnicę. Cieszę się, że trafiłam na tą stronę. Uwielbiam czytać książki w ten sposób bez żadnych rozpraszaczy.

  2. Cześć, czy możesz powiedzieć, jaka jest różnica w długości pracy na baterii? Dodam, że nie korzystam z WiFi, ani żadnych innych poza czytaniem:)

    1. Hej!
      Przy czytaniu pół godzinny dziennie przy wyłączonym WiFi oraz innych funkcjach, PocketBook TL 5 trzmya nam około 3/4 tygodnii (ale wiadomo wszystko zależne podczas użytkowania). W trakcie pisania tego tekstu w redakcji InkBook wytrzymywał przy takich samych warunkach około tygodnia/maksymalnie do dwóch. 😉

  3. W sklepie były do porownania i caypso+ jak i on TL5 . Ta sam książka na obu prezentowała się roNie pomimo tego samego ekranu. Czcionka na luxie5 była szara, na Calypso była czarna. U znajomych tak samo się prezentowało, pocketbook touchlux 5 po prostu ma nieskalibrowany ekran i chyba się nie da tego zrobić dla usera. Pomimo że lux5 jest szybszy z powodu czerni wybrałem inkbooka Calypso+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *